wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-01| GNSS, Geodezja

Mont Blanc wciąż się kurczy

Najnowsze pomiary wykonane przez zespół francuskich geodetów wykazały, że najwyższy szczyt Alp jest niższy o 90 cm od wartości wyznaczonej cztery lata wcześniej.


Mont Blanc wciąż się kurczy <br />
fot. Wikipedia/Ximonic, Simo Räsänen
fot. Wikipedia/Ximonic, Simo Räsänen

Precyzyjne pomiary Dachu Alp prowadzone są regularnie co dwa lata. W 2007 r. wysokość szczytu określono na 4810,90 m nad poziomem morza, w 2017 r. było to 4808,72, zaś w wyniku niedawnej ekspedycji przeprowadzonej w połowie września br. stwierdzono, że góra ta wznosi się już tylko 4807,81 m n.p.m. Oznacza to, że od 2001 r. wysokość tej góry maleje w średnim tempie 13 cm/rok.

Co ciekawe, wynik sprzed dwóch lat okazał się jeszcze niższy (4806,03 m). Naukowcy mieli jednak wątpliwości co do jego wiarygodności, zdecydowali się więc go nie publikować w 2019 roku.

Najnowszą wartość wyznaczono w wyniku 30-minutowego pomiaru geodezyjnym odbiornikiem GNSS. Co istotne, odnosi się on nie do samej powierzchni szczytu, która pokryta jest świeżym śniegiem, ale do leżącej pod nim warstwy lodu. Z kolei skalny szczyt znajduje się jeszcze głębiej – 4792 metry nad poziomem morza. Jego wysokość rośnie w tempie około 1-3 mm/rok.

Co jest przyczyną kurczenia się Mont Blanc? Pierwsze, co może przychodzić na myśl, to oczywiście globalne zmiany klimatyczne powodujące topnienie lodowców. Uczestnicy ekspedycji apelują jednak, by nie wyciągać pochopnych wniosków. Wprawdzie kurczenie się lodowców schodzących z tej góry jest już bezsprzecznie stwierdzone, ale nie udowodniono jeszcze, że zjawisko to wpływa również na grubość pokrywy lodowej powyżej 4 tys. metrów n.p.m. Dopiero bardziej szczegółowa analiza pozyskanych danych ma wskazać przyczyny stwierdzonych zmian.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Polskie gumiaki znowu upokorzyły swoją mądrością francuskich naukowców. Lepiej już wracajcie do obierania cebuli i rzucania butelek po piwie w krzaki, lepiej wam to wychodzi.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Polskie Francuzów to my kolego uczyliśmy jeść kiedyś widelcem. Nawet pewien znany minister to potwierdził
 1 
odpowiedz zgłoś
jeżeli... nie było weryfikacji tych pomiarów w miejscowym podgik-u to o szklankę to potłuc takie pomiary:)
 2 
odpowiedz zgłoś
To wysokość pokrywy lodowej Kto wymyśla by mierzyć wysokość pokrywy lodowej, która corocznie się zmienia? Tu ważne jest wysokość góry, czyli skały, a nie lodu na tej skale.
 2 
odpowiedz zgłoś
było cicho siedzieć... zaraz się okaże, że to zmiany klimatu i inne bzdety... będzie merytoryczna ekodyskusja na poziome Spurek
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS