Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-10-01| GNSS, Geodezja

Mont Blanc wciąż się kurczy

Najnowsze pomiary wykonane przez zespół francuskich geodetów wykazały, że najwyższy szczyt Alp jest niższy o 90 cm od wartości wyznaczonej cztery lata wcześniej.


Mont Blanc wciąż się kurczy <br />
fot. Wikipedia/Ximonic, Simo Räsänen
fot. Wikipedia/Ximonic, Simo Räsänen

Precyzyjne pomiary Dachu Alp prowadzone są regularnie co dwa lata. W 2007 r. wysokość szczytu określono na 4810,90 m nad poziomem morza, w 2017 r. było to 4808,72, zaś w wyniku niedawnej ekspedycji przeprowadzonej w połowie września br. stwierdzono, że góra ta wznosi się już tylko 4807,81 m n.p.m. Oznacza to, że od 2001 r. wysokość tej góry maleje w średnim tempie 13 cm/rok.

Co ciekawe, wynik sprzed dwóch lat okazał się jeszcze niższy (4806,03 m). Naukowcy mieli jednak wątpliwości co do jego wiarygodności, zdecydowali się więc go nie publikować w 2019 roku.

Najnowszą wartość wyznaczono w wyniku 30-minutowego pomiaru geodezyjnym odbiornikiem GNSS. Co istotne, odnosi się on nie do samej powierzchni szczytu, która pokryta jest świeżym śniegiem, ale do leżącej pod nim warstwy lodu. Z kolei skalny szczyt znajduje się jeszcze głębiej – 4792 metry nad poziomem morza. Jego wysokość rośnie w tempie około 1-3 mm/rok.

Co jest przyczyną kurczenia się Mont Blanc? Pierwsze, co może przychodzić na myśl, to oczywiście globalne zmiany klimatyczne powodujące topnienie lodowców. Uczestnicy ekspedycji apelują jednak, by nie wyciągać pochopnych wniosków. Wprawdzie kurczenie się lodowców schodzących z tej góry jest już bezsprzecznie stwierdzone, ale nie udowodniono jeszcze, że zjawisko to wpływa również na grubość pokrywy lodowej powyżej 4 tys. metrów n.p.m. Dopiero bardziej szczegółowa analiza pozyskanych danych ma wskazać przyczyny stwierdzonych zmian.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama