Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-09-16| Teledetekcja

Program Capella Open Data - nieodpłatne wysokorozdzielcze zobrazowania SAR

Firma Capella Space nieodpłatnie udostępniła 60 mikrofalowych scen satelitarnych reprezentujących szeroką gamę obszarów geograficznych i studiów przypadku.


Program Capella Open Data - nieodpłatne wysokorozdzielcze zobrazowania SAR
Program Capella Open Data - nieodpłatne wysokorozdzielcze zobrazowania SAR <br />
Lokalizacje nieodpłatnie udostępnionych zobrazowań
Lokalizacje nieodpłatnie udostępnionych zobrazowań

Spółka założona została niemal 5 lat temu i w początkowej fazie swego rozwoju dostarczała wysokorozdzielcze zobrazowania satelitarne SAR jedynie jednostkom administracji rządowej czy instytucjom badawczym, które miały odpowiednio wysoki budżet na tego typu zakupy geodanych. Polityka rozwoju oparta również na wsparciu badań w zakresie computer vision czy machine learning, sprawiła że 14 września firma uruchomiła program „Otwarte Dane Capella” (COD). Ma on na celu uczynić technologię obrazowania radarowego dostępną i użyteczną dla wielu osób tworzących algorytmy do analiz danych przestrzennych z obserwacji Ziemi rejestrowanych w każdych warunkach atmosferycznych.

Pierwszy zbiór zobrazowań COD składa się z 60 scen reprezentujących każdy kontynent z przykładami z zakresu rolnictwa i akwakultury, wytwarzania energii czy monitorowania zasobów naturalnych, infrastruktury, gospodarki morskiej, środowiska czy zasięgu klęsk żywiołowych. Informacje o fazie i amplitudzie są już dostępne dla zarejestrowanych użytkowników we wszystkich pozyskiwanych typach zobrazowań SAR, tj.: SLC, GEO, GEC i SICD.

Firma Capella udostępnia produkty w trzech trybach obrazowania:

  • Spotlight (SPOT) – przydatny do detekcji obiektów o dużej szczegółowości (0,5 m GSD; scena 5,0 km x 5,0 km).
  • Sliding Spotlight (SITE) – stosowane dla oceny skutków klęsk żywiołowych (np. zasięg powodzi czy huraganu) w pasie obrazowania 5,0 km x 10 km (1,0 m GSD).
  • Stripmap (STRIP) – zalecany do identyfikacji użytkowania gruntów i wykrywania zmian klas pokrycia terenu (2,0 m GSD; scena 5,0 km x 20 km).

Capella X-SAR to konstelacja mikrosatelitów rejestrujących obrazy radarowe w bardzo wysokiej rozdzielczości w paśmie X (długość fali około 3 cm). Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w technologii obrazowania pozwala na uzyskiwanie ukośnej rozdzielczości przestrzennej w kierunku obrazowania (in range) rzędu nawet 30 cm, a w kierunku lotu platformy (azymutalnym) teoretycznie nawet pojedynczych centymetrów (przez wydłużenie czasu „oświetlania” obrazowanego terenu).

Zastosowany przez Capella Space radar SAR jest szczególnie przydatny do rejestracji zobrazowań na potrzeby monitorowania efektów klęsk żywiołowych czy katastrof powodowanych przez człowieka. W przeciwieństwie do zobrazowań optycznych, niemożliwych do wykorzystania w tym zakresie podczas dużego zachmurzenia czy zadymienia (poza pasmem SWIR), dane SAR Capella Space są rejestrowane 24 godziny na dobę przy każdych warunkach atmosferycznych.

Konstelacja satelitów Capella Space docelowo będzie się składać z 36 satelitów, dzięki czemu czas rewizyty ma w 2022 r. wynosić maksymalnie do 1 godziny, a na terytorium Polski skróci się nawet do 30 minut. Rejestrowane w zakresie mikrofalowym informacje mogą być wykorzystywane przez zespoły reagowania kryzysowego czy też inne organizacje utrzymujące bezpieczeństwo np. granic.

Autoryzowanym dystrybutorem danych Capella Space w Polsce od roku 2020 jest firma ProGea 4D z Krakowa.

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama