wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-09| Mapy

On-line o dawnych mapach Afryki, Ameryki i Azji

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”, Zakład Narodowy im. Ossolińskich przygotował cztery wykłady. Temat jednej z prelekcji to: „Tam, gdzie pieprz rośnie… Dawne mapy Afryki, Ameryki i Azji w zbiorach kartograficznych ZNiO”. Odbędzie się ona 11 września.


On-line o dawnych mapach Afryki, Ameryki i Azji <br />
Mapa Afryki W. Blaeu, 1644 r.
Mapa Afryki W. Blaeu, 1644 r.

Wśród najważniejszych powodów dalekich rejsów europejskich odkrywców była chęć odnalezienia taniej i szybkiej drogi do krain Wschodu, gdzie można było nabyć cenione i poszukiwane na Starym Kontynencie przyprawy aromatyczne. „Efektem ubocznym” tych wypraw było uzyskanie wiedzy geograficznej o nieznanych dotąd lądach i kontynentach. Tak oto dzięki niezaspokojonym potrzebom europejskich smakoszy, uczeni zyskali bezcenną wiedzę o naszej planecie… A trwałym śladem tych podróży pozostały bogato zdobione mapy „Nowego Świata” i Dalekiego Wschodu, opatrzone wizerunkami egzotycznych ludów, zwierząt i krain. Przykłady takich map ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich będą ilustracją prelekcji.

Wykład rozpocznie się 11 września o godz. 14.00 i poprowadzi go Piotr Galik z Działu Kartografii ZNiO. Prelekcja transmitowana będzie on-line na profilu Ossolineum na FB.

Źródło: ZNiO


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS