wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-07| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Geodezyjny system monitoringu szkód górniczych na ukończeniu

To badania, które mogą zrewolucjonizować życie mieszkańców terenów, na których odczuwalne są wstrząsy sejsmiczne spowodowane działalnością kopalni – mówią o projekcie ASMOW naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


Geodezyjny system monitoringu szkód górniczych na ukończeniu
Geodezyjny system monitoringu szkód górniczych na ukończeniu
Geodezyjny system monitoringu szkód górniczych na ukończeniu

Liderem przedsięwzięcia o pełnej nazwie „Automatyczny system monitorowania wpływów wysokoenergetycznych wstrząsów parasejsmicznych na powierzchnię terenu z wykorzystaniem obserwacji satelitarnych GNSS/PSInSAR oraz pomiarów sejsmicznych” jest Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM Cuprum. Oprócz niego i UWM w pracach uczestniczy także firma Geotronics Dystrybucja. Wartość projektu to blisko 10 mln zł.

– Pracujemy nad aparaturą, która pozwoli w przyszłości ocenić, jak dany wstrząs wpłynął na infrastrukturę lub budynki na powierzchni. To wiedza niezwykle istotna dla firm górniczych oraz władz i mieszkańców gmin, w których odczuwane są tego typu wstrząsy wynikające z eksploatacji górniczej – wyjaśnia dr hab. inż. Jacek Rapiński, prof. UWM, dyrektor Instytutu Geodezji i Budownictwa na Wydziale Geoinżynierii olsztyńskiej uczelni. – Co istotne, projekt realizujemy z praktykami. Efektem będzie wdrożenie systemu i umożliwienie skorzystania z naszych badań wszystkim zainteresowanym – dodaje.

ASMOW oznacza automatyczny system, który służy do monitorowania i oceny, jaki wpływ na powierzchnię terenu mają wstrząsy parasejsmiczne. Do pomiarów wykorzystywane są dane z systemów satelitarnych oraz czujników i rejestratorów sejsmicznych. Specjalnie oprogramowanie umożliwi przeanalizowanie i opracowanie tych danych, dzięki czemu będzie można uzyskać kompleksową informację o wpływie działalności górniczej na powierzchnię terenu.

Takie informacje będą szczególnie przydatne w rejonach górniczych, gdzie eksploatacji towarzyszy aktywność sejsmiczna. Odbiorcami systemu będą zarówno przedsiębiorstwa górnicze, które dzięki niemu zyskają pełną wiedzę dotyczącą efektów swojej działalności, jak i gminy, które dziś często borykają się z problemami tzw. szkód pogórniczych, spowodowanych m.in. wstrząsami.

– Aparatura, którą tworzymy, pozwoli każdemu, kto z niej skorzysta, dowiedzieć się, jakie konkretnie zmiany zaszły po wstrząsie sejsmicznym. Pozwoli to przewidywać następstwa, planować budowy nowych nieruchomości czy infrastruktury drogowej lub łatwiej szacować ewentualne straty. Kompleksowa informacja, którą wygeneruje system, na pewno ułatwi funkcjonowanie wielu podmiotom i mieszkańcom terenów górniczych – przekonuje dr hab. inż. Jacek Rapiński.

Testowe pomiary w ramach projektu prowadzone są w okolicach Polkowic, w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, na obszarze kopalń Polkowice-Sieroszowice, Rudna i Lubin, a więc na terenach, gdzie notowane są wstrząsy sejsmiczne.

Cały projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, składa się z 12 etapów obejmujących badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Jego realizacja rozpoczęła się w 2018 roku, a zakończenie badań i powstanie systemu gotowego do wdrożenia planowane jest na koniec tego roku.

Źródło: UMW, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS