Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-07| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Geodezyjny system monitoringu szkód górniczych na ukończeniu

To badania, które mogą zrewolucjonizować życie mieszkańców terenów, na których odczuwalne są wstrząsy sejsmiczne spowodowane działalnością kopalni – mówią o projekcie ASMOW naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


Geodezyjny system monitoringu szkód górniczych na ukończeniu
Geodezyjny system monitoringu szkód górniczych na ukończeniu
Geodezyjny system monitoringu szkód górniczych na ukończeniu

Liderem przedsięwzięcia o pełnej nazwie „Automatyczny system monitorowania wpływów wysokoenergetycznych wstrząsów parasejsmicznych na powierzchnię terenu z wykorzystaniem obserwacji satelitarnych GNSS/PSInSAR oraz pomiarów sejsmicznych” jest Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM Cuprum. Oprócz niego i UWM w pracach uczestniczy także firma Geotronics Dystrybucja. Wartość projektu to blisko 10 mln zł.

– Pracujemy nad aparaturą, która pozwoli w przyszłości ocenić, jak dany wstrząs wpłynął na infrastrukturę lub budynki na powierzchni. To wiedza niezwykle istotna dla firm górniczych oraz władz i mieszkańców gmin, w których odczuwane są tego typu wstrząsy wynikające z eksploatacji górniczej – wyjaśnia dr hab. inż. Jacek Rapiński, prof. UWM, dyrektor Instytutu Geodezji i Budownictwa na Wydziale Geoinżynierii olsztyńskiej uczelni. – Co istotne, projekt realizujemy z praktykami. Efektem będzie wdrożenie systemu i umożliwienie skorzystania z naszych badań wszystkim zainteresowanym – dodaje.

ASMOW oznacza automatyczny system, który służy do monitorowania i oceny, jaki wpływ na powierzchnię terenu mają wstrząsy parasejsmiczne. Do pomiarów wykorzystywane są dane z systemów satelitarnych oraz czujników i rejestratorów sejsmicznych. Specjalnie oprogramowanie umożliwi przeanalizowanie i opracowanie tych danych, dzięki czemu będzie można uzyskać kompleksową informację o wpływie działalności górniczej na powierzchnię terenu.

Takie informacje będą szczególnie przydatne w rejonach górniczych, gdzie eksploatacji towarzyszy aktywność sejsmiczna. Odbiorcami systemu będą zarówno przedsiębiorstwa górnicze, które dzięki niemu zyskają pełną wiedzę dotyczącą efektów swojej działalności, jak i gminy, które dziś często borykają się z problemami tzw. szkód pogórniczych, spowodowanych m.in. wstrząsami.

– Aparatura, którą tworzymy, pozwoli każdemu, kto z niej skorzysta, dowiedzieć się, jakie konkretnie zmiany zaszły po wstrząsie sejsmicznym. Pozwoli to przewidywać następstwa, planować budowy nowych nieruchomości czy infrastruktury drogowej lub łatwiej szacować ewentualne straty. Kompleksowa informacja, którą wygeneruje system, na pewno ułatwi funkcjonowanie wielu podmiotom i mieszkańcom terenów górniczych – przekonuje dr hab. inż. Jacek Rapiński.

Testowe pomiary w ramach projektu prowadzone są w okolicach Polkowic, w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, na obszarze kopalń Polkowice-Sieroszowice, Rudna i Lubin, a więc na terenach, gdzie notowane są wstrząsy sejsmiczne.

Cały projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, składa się z 12 etapów obejmujących badania przemysłowe oraz prace rozwojowe. Jego realizacja rozpoczęła się w 2018 roku, a zakończenie badań i powstanie systemu gotowego do wdrożenia planowane jest na koniec tego roku.

Źródło: UMW, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS