wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-07| Mapy

Powojenne mapy topograficzne w Archiwum WIG

Wrześniowa aktualizacja internetowego Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego wzbogaciła zasoby tego serwisu o kolejne kilkaset map. Wśród nich znajdziemy arkusze wojskowej mapy topograficznej z lat 50. i 60. XX wieku.


Powojenne mapy topograficzne w Archiwum WIG

Do zasobów Archiwum dodano 700 arkuszy mapy topograficznej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w skali 1:25 000. Jest to pierwsze wydanie tej serii, tj. z lat 1955-1961. 220 arkuszy pochodzi ze zbiorów Biblioteki Narodowej (skany wykonano w rozdzielczości 600 dpi), a kolejne pół tysiąca – ze zbiorów prywatnych (300-600 dpi).

Opublikowane właśnie arkusze pokrywają przede wszystkim fragmenty Podlasia, Mazowsza, Wielkopolski oraz Dolnego Śląska. Czy jest szansa na udostępnienie tego opracowania dla całego kraju? Jak wyjaśniają administratorzy serwisu, na razie nie mają oni dostępu do innych map tej serii. Zapowiadają jednak udostępnienie pewnej liczby arkuszy w wydaniu radzieckim (opisanych cyrylicą).

Wrześniowa aktualizacja Archiwum obejmuje ponadto:

 • kolejne arkusze niemieckiej mapy topograficznej Grossblatt w skali 1:100 000,
 • 120 arkuszy niemieckich map zachodniej Rosji ze zbiorów Biblioteki Narodowej (w tym kilka z dodrukiem fortyfikacji polowych), a także kilkanaście arkuszy zbiorczych tej samej mapy,
 • kilka arkuszy austro-węgierskich przeróbek mapy 1:200 000 wydanych przez sztaby armii frontów (1919 r.) oraz przez IWG (Instytut Wojskowo-Geograficzny, późniejszy WIG),
 • kilkanaście dalszych arkuszy specjalnej mapy topograficznej Reymanna w skali 1:200 000.

Linki do poszczególnych nowych nabytków dostępne są na stronie Archiwum.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS