wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-03| Geodezja, GIS, Mapy

System do automatycznego generowania map na MSPO w Kielcach

W dniach 7-10 września w Kielcach odbędzie się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT zaprezentują tam m.in. zautomatyzowany system modelowania wojskowej przejezdności terenu (poruszania się wojsk na przełaj).


System do automatycznego generowania map na MSPO w Kielcach
System do automatycznego generowania map na MSPO w Kielcach

Bazując na różnorodnych – wojskowych i cywilnych – danych wejściowych, system generuje mapy o różnej szczegółowości dostosowane do konkretnych potrzeb i automatycznie wyznacza optymalną trasę omijającą wszelkie utrudnienia i przeszkody terenowe.

W odróżnieniu od obecnie stosowanych metod system opracowany w Wojskowej Akademii Technicznej umożliwia wyznaczenie współczynnika przejezdności w skali ciągłej. W ten sposób można zdefiniować przejezdność określonego obszaru z nieporównywalnie większą dokładnością, a wyniki klasyfikacji wykorzystać znacznie szerzej.

Dzięki autorskim algorytmom programistycznym możliwe jest automatyczne generowanie wojskowych map dostępności terenu – przygotowanie materiałów źródłowych, wyznaczenie współczynnika przejezdności terenu i wizualizacja wynikowych map na geoportalu. Udostępnianie danych odbywa się przez serwer GIS (MapServer) z wykorzystaniem protokołu WMS (Web Map Service). Wyniki analiz prezentowane są w przeglądarce internetowej. W tym celu zastosowano biblioteki OpenLayers, które zawierają zestaw gotowych procedur ułatwiających tworzenie dynamicznych serwisów mapowych. Dane dotyczące przejezdności są wyświetlane na podkładzie VMap Level 1 i 2 oraz topograficznych map rastrowych. Geoportal został również wzbogacony o funkcjonalności związane z pracą na mapie.

W ramach prac przygotowane i zaimplementowane zostały algorytmy określania współczynników przejezdności bazujące m.in. na wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych. System ma zatem możliwość wyznaczania dostępności zarówno na poziomie operacyjnym, generując mocno uogólnione mapy dostępności, jak i taktycznym, analizując możliwość przemieszczania się pojedynczych pojazdów o określonych parametrach trakcyjnych.

Zmienność i gwałtowność sytuacji związanych z potencjalnym obszarem zastosowania opracowywanych map (zarządzanie kryzysowe, planowanie ruchu wojsk) wiąże się z koniecznością automatyzacji procesu wyznaczania współczynnika przejezdności. Konfigurowalny system informatyczny WAT spełnia to kryterium. Zastosowanie pól podstawowych oraz możliwość doboru ich wielkości wpływają na rozdzielczość otrzymanego modelu, a zatem na poziom szczegółowości niesionej informacji geograficznej.

Nowatorskie rozwiązanie opracowane i cały czas rozwijane w Wojskowej Akademii Technicznej ma zastosowanie zarówno wojskowe (w procesie planowania operacyjnego podczas tzw. informacyjnego przygotowania pola walki), jak i cywilne (w procesie zarządzania kryzysowego).

Źródło: WAT


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
MDPI Super temat badawczy! Czasopisma MDPI już zacierają ręce z powodu potencjalnych publikacji :)
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: MDPI Baranku skoro tak szydzisz z tego wydawnictwa to znaczy że sam siedzisz w tej "Nałuce", więc tylko mogę współczuć. Płk Pokonieczny to bardzo przyzwoity i skromny człowiek. Jeden z nielicznych w młodym pokoleniu, który myśli, a nie udaje, że "myśli" ;)
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje I tu należą się słowa uznania dla widocznego na zdjęciu Płk. prof. Krzysztofa Pokoniecznego z WILiG WAT. Z pozdrowieniami
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS