Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-23| artykuł sponsorowany | Firma

Ile kosztuje zaprojektowanie domu?

Budowa domu to często największa inwestycja i największe przedsięwzięcie w życiu wielu osób. Zawsze kosztuje nie tylko wiele pieniędzy, ale zwykle jeszcze więcej stresu. Jednak każdy, kto chce przenieść się z mieszkania w centrum miasta do domu na uboczu, będzie musiał przez to przejść. O ile inwestor nie jest architektem, stanie przed wyzwaniem kupienia projektu domu. Co powinniśmy wiedzieć, żeby nie przepłacić, a projekt był zgodny z naszymi wymaganiami?


Ile kosztuje zaprojektowanie domu?

Każdy inwestor już na początku przygody z budową domu musi się zmierzyć z wyborem: kupić projekt gotowy czy stworzony dokładnie pod indywidualne wymagania. Bezsprzecznie można od razu stwierdzić, że projekt gotowy będzie tańszy w zakupie. Dodatkowo będzie dostępny od ręki. W przypadku klasycznych domów o powierzchni do 200 metrów kwadratowych możemy liczyć na szeroki wybór przygotowanych wcześniej projektów. Nawet jeśli nie uda znaleźć się projektu idealnie odpowiadającemu wymaganiom, można wprowadzić w nim zmiany. Jest to oczywiście dodatkowo płatna usługa, ale może się okazać, że o ile zmiany nie są drastyczne, nadal będzie to tańsze od projektu indywidualnego.

Problem jednak może się pojawić w momencie, kiedy do dyspozycji jest działka o nietypowym kształcie, np. długa i wąska lub podłoże uniemożliwia budowę z wykorzystaniem konwencjonalnych metod. Wtedy niezbędny będzie projekt indywidualny. A zatem ile kosztuje projekt domu u architekta?

Ile kosztuje projekt domu?

Projekty gotowe nie są bardzo drogie. Możemy taki kupić za około 2- 3 tysiące złotych. Jednak należy pamiętać, że właściwie zawsze niezbędne jest wprowadzenie poprawek. Ile kosztuje adaptacja projektu? Zwykle musimy za to zapłacić dodatkowo kolejne 2 tysiące złotych. Jednak nadal jest to cena zdecydowanie atrakcyjniejsza niż projektu indywidualnego. Zaletami takiego rozwiązania, poza ceną, jest również szybkość realizacji. Gotowy projekt zwykle otrzymamy w ciągu kilku dni. Zwykle zawarta jest także wizualizacja wnętrza, dzięki czemu inwestor może na niej bazować w trakcie wykończenia domu. W zależności od architekta czasami adaptacja projektu może być zawarta w cenie. Jest to kolejna oszczędność.

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Jeżeli żaden z projektów gotowych nie spełni naszych oczekiwań lub warunki techniczne nas do tego zmuszają, należy zainwestować w projekt indywidualny. Ceny są zróżnicowane i zależą głównie od renomy architekta. Wahają się od 100 do nawet 300 i więcej złotych za metr kwadratowy. Kwota jest zatem znacząco wyższa. Jednak mamy wtedy pewność, że dom będzie wyglądał dokładnie tak, jak sobie tego życzymy. Nie wymaga dodatkowej adaptacji pod działkę, bo jest tworzony z myślą o niej. Dom będzie jedyny w swoim rodzaju, a inwestor może wybrać, z jakich materiałów i technologii chciałby skorzystać.

Jak wygląda projekt domu?

Projekt domu, niezależnie od tego, czy gotowy, czy na indywidualne zamówienie, składa się z kilku elementów.

  • Architektury - kształt bryły, wygląd elewacji, rzuty kondygnacji oraz dachu i przekrój budynku.
  • Konstrukcja - rzuty fundamentów, stropów itp.
  • Instalacje wewnętrzne - projekt instalacji elektrycznej, gazowej, hydraulicznej oraz centralnego ogrzewania.

Jak czytać projekt budowlany?

Czytanie projektu można zacząć od części opisowej. Szczególnie jeśli nie znamy się dobrze na rysunku technicznym i nie wiemy, co poszczególne symbole oznaczają. Znajdziemy tam podstawowe dane techniczne budynku, zestawienie powierzchni poszczególnych pomieszczeń, a także dane dotyczące konstrukcji i materiałów.

Podstawowe informacje łatwo również wyczytać z rysunku. Przedstawia on przekrój budynku widzianego z góry. Grubymi liniami są zaznaczone ściany nośne i elementy konstrukcyjne, cieńszymi ściany działowe.

W zestawieniu stolarki okiennej i drzwiowej znajdziemy dane na temat wszystkich okien, drzwi i bram. Jest to bardzo przydatne, kiedy chcemy zamówić i wycenić te elementy.

Jak wybrać projekt domu?

Zatem na którą wersję się zdecydować? Jeżeli nie mamy szczególnych wymagań co do kształtu i wyglądu budynku, a także wykorzystania nietypowych materiałów, najlepiej będzie zdecydować się na projekt gotowy. Nawet po dopłaceniu za jego adaptację cena będzie znacząco niska.

Jeżeli jednak chcemy mieć budynek niepowtarzalny, zbudowany z konkretnie wybranych materiałów, lub mamy działkę, w którą nie da się wpasować typowego domu, wtedy należy zdecydować się na projekt indywidualny. Cena na pewno będzie większa, jednak mamy pewność, że wszystko zostanie przygotowane tak, jak należy.

1. www.newhouse.co


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS