Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-08-20| artykuł sponsorowany | Firma

Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej. Jak o nie zadbać?

Instalacje fotowoltaiczne co do zasady są bardzo bezpieczne. O ile tylko będą prawidłowo zamontowane i dobrane, nie trzeba się obawiać ich użytkowania. Dzięki odpowiednim technologiom i elementom zabezpieczającym ryzyko pożaru lub porażenia prądem jest naprawdę marginalne. Sprawdź, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych.


Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej. Jak o nie zadbać?

Fotowoltaika – bezpieczeństwo to podstawa

Raz na jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o pożarach, których źródłem jest instalacja fotowoltaiczna. Tego typu sprawy często są nagłaśniane i dla niektórych stanowią argument przeciwko montażowi instalacji PV. W rzeczywistości jednak takie sytuacje są naprawdę rzadkie i dotyczą przede wszystkim źle zaprojektowanych lub zainstalowanych systemów.

Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii przez 7 lat wykazały mniej niż 60 alarmów pożarowych na ok. 1 milion zainstalowanych systemów. Co więcej, tylko ok. 17 z nich sklasyfikowano jako „poważne” pożary.

Ponadto od 19 września 2020 r. każdy inwestor montujący instalację fotowoltaiczną o mocy znamionowej większej niż 6,5 kWp musi uzgodnić jej projekt z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Konieczne jest również zgłoszenie gotowej instalacji PV do właściwej ze względu na jej lokalizację jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Ma to na celu zredukowanie ryzyka. O bezpieczeństwo pożarowe należy jednak również zadbać, montując odpowiednie elementy systemu.

Ogranicznik przepięć – najważniejsze zabezpieczenie modułów fotowoltaicznych

Przepięcia to jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej. Mogą powstawać w wyniku wyładowań atmosferycznych (nawet takich oddalonych o 1,5 km!) lub zakłóceń z sieci elektroenergetycznej.

Skuteczne zabezpieczenie modułów przed przepięciami zapewniają jednak specjalne elementy nazywane ogranicznikami przepięć. Tego typu urządzenia powinny być elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Montuje się je zarówno do paneli, jak i do falownika.

Ważne, aby do systemów PV montować ograniczniki przepięć odpowiedniego typu (klasy). Zaleca się używanie elementów typu 2 (klasy C). Jak działają? Ich zadanie polega przede wszystkim na niwelowaniu negatywnych skutków zwarć. W efekcie zapobiegają uszkodzeniu paneli fotowoltaicznych lub inwertera.

Wyłączniki nadprądowe – element ochrony przeciwpożarowej

W ochronie przeciwpożarowej instalacji fotowoltaicznych pomagają wyłączniki nadprądowe. Są one stosowane w różnych typach instalacji elektrycznych. To rodzaj bezpieczników, które odcinają dopływ prądu w obwodzie elektrycznym w przypadku wykrycia zbyt dużego obciążenia instalacji (natężenia prądu). Zabezpiecza to przewody i moduły fotowoltaiczne przed przegrzaniem i uszkodzeniem, ale również przed wystąpieniem pożaru.

Wyłączniki nadprądowe mają różne charakterystyki wyzwalania. W zależności od nadanej im kategorii (A, B, C, D) różni się szybkość ich działania zależnie od natężenia przepływającego przez nie prądu. W przypadku zwarcia natychmiast odcinają jednak zasilanie, bez względu na charakterystykę. Przy instalacjach solarnych najczęściej montuje się wyłączniki typu B. Przeznaczone do najwrażliwszych systemów wyłączniki A są stosowane bardzo rzadko.

Bezpieczne panele fotowoltaiczne

Użytkowanie paneli fotowoltaicznych niesie za sobą wiele korzyści. Dlatego na pewno nie warto z nich rezygnować tylko ze względu na minimalne ryzyko pożaru. Stosowane obecnie systemy zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy jedynie zadbać o to, by instalacja była zaprojektowana przez fachowca i starannie wykonana.

Ryzyko porażenia prądem i pożaru zredukują niemal do zera odpowiednie systemy, takie jak wyłączniki nadprądowe i ograniczniki przepięć. Można też kupić gotowe rozdzielnice zabezpieczające z tymi elementami, które są odporne na czynniki zewnętrzne i przystosowane do konkretnych parametrów systemu. Znajdziesz je m.in. w ofercie hurtowni MUNO. Jej pracownicy pomogą Ci też dobrać wszelkie elementy systemu w celu zapewnienia bezpieczeństwa fotowoltaiki.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama