Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-08-17| Geodezja, Edukacja

Muzeum Zagłębia w Będzinie objęte monitoringiem

W Muzeum Zagłębia w Będzinie, w Pałacu Mieroszewskich, został zainstalowany naziemno-satelitarny system monitoringu strukturalnego.


Muzeum Zagłębia w Będzinie objęte monitoringiem
Muzeum Zagłębia w Będzinie objęte monitoringiem
Muzeum Zagłębia w Będzinie objęte monitoringiem

Pałac ulega deformacjom ze względu na osadzenie na niestabilnym podłożu, co skutkuje pęknięciami budynku i ryzykiem zniszczenia. Muzeum przechowuje cenne zbiory kultury i materiały z zakresu historii Zagłębia oraz pograniczna Śląsko-Małopolskiego, a także ludności kultury łużyckiej ze schyłku epoki brązu i początków żelaza, żyjących na terenach dzisiejszej Polski oraz Europy Środkowej.

W celu ochrony bezcennych zabytków historii Instytut Geodezji i Geoinformatyki UPWr zainstalował stację permanentną GNSS śledzącą systemy GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou oraz reflektor sygnałów do satelitarnej interferometrii radarowej InSAR. System satelitarny został zintegrowany z układem szczelinomierzy i pochyłomierzy. Geodezyjny monitoring strukturalny opracowany przez UPWr gromadzi dane z częstotliwością 20 Hz, a następnie przesyła w strumieniach dane satelitarne oraz naziemne do UPWr. Dane GNSS są automatycznie analizowane przez serwery we Wrocławiu co 15 minut oraz porównywane z odczytami z pochyłomierzy i szczelinomierzy, dzięki czemu mogą zasilać system wczesnego ostrzegania.

Celem badań prowadzonych w budynku Muzeum w Będzinie jest monitorowanie zmian położenia budynku oraz pęknięć na budynku, a w dalszej kolejności – określeniea przyczyn zmian deformacyjnych. Powstała ponadto strona internetowa pozwalająca na monitoring deformacji on-line. System powstał w ramach projektu EPOS-PL (System Obserwacji Płyty Europejskiej dla Polski).

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama