|2021-08-17|
Teledetekcja
Pleiades Neo już w parze
Wczoraj (16 sierpnia) z powodzeniem wystrzelono drugiego europejskiego satelitę wysokorozdzielczej konstelacji Pleiades Neo.
Przypomnijmy, że pierwszy aparat (oznaczony numerem 3) trafił na orbitę pod koniec kwietnia br. Drugi (oznaczony czwórką) już za kilka dni znajdzie się na orbicie heliosynchronicznej, dokładnie po przeciwnej stronie globu, co ma zapewnić optymalny czas rewizyty.
Konstelacja Pleiades Neo jest wyjątkowa przynajmniej pod trzema względami. Pierwszym wyróżnikiem jest wysoka rozdzielczość pozyskiwanych danych, która wynosi aż 30 cm. Dotychczas takie możliwości oferowały jedynie satelity WorldView-3 i -4 operowane przez amerykańską spółkę Maxar. Dla porównania bliźniacze aparaty starszej serii Pléiades dostarczały zobrazowań w rozdzielczości 70 cm. Dodatkową zaletą konstelacji jest szerokość ścieżki zbierania danych wynosząca 14 km. Jak zapewnia producent aparatów – firma Airbus, to rekordowa wartość dla satelitów tej klasy.
Kolejny wyróżnik to krótki czas rewizyty. Przy docelowej liczbie czterech satelitów będą one w stanie obrazować dowolny zakątek globu od 2 do 4 razy dziennie.
Trzecią kluczową cechą jest możliwość transmisji zobrazowań przy użyciu europejskiej Kosmicznej Autostrady Danych, znaną także pod nazwą European Data Relay System (EDRS). Dzięki temu satelity będą w stanie dostarczyć zamówione dane nawet po 30-40 minutach od wygenerowania zlecenia. Będzie to nieoceniona możliwość chociażby w zarządzaniu kryzysowym.
JK
|