Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-08-13| Geodezja, Teledetekcja

Statystyki zdjęć przyjętych do PZGiK w ciągu ostatnich 20 lat

Jak informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii, od 2001 r. do PZGiK przyjęto ponad 2 mln fotogrametrycznych zdjęć lotniczych wykonanych w przestrzeni barwnej RGB (lub RGB i CIR) lub B/W o pokryciu 60% x 30% – w zdecydowanej większości na potrzeby opracowania ortofotomapy.


Statystyki zdjęć przyjętych do PZGiK w ciągu ostatnich 20 lat <br />
Rynek w Łowiczu (fot. Geoportal.gov.pl)
Rynek w Łowiczu (fot. Geoportal.gov.pl)
Statystyki zdjęć przyjętych do PZGiK w ciągu ostatnich 20 lat
Statystyki zdjęć przyjętych do PZGiK w ciągu ostatnich 20 lat

Liczba zdjęć lotniczych przyjmowanych rocznie do PZGiK wzrosła w 2009 r. do ok. 150 tys. i utrzymywała się na tym poziomie do 2016 roku. Jest to okres, w którym kamery analogowe zostały zastąpione kamerami cyfrowymi i pojawiły się pierwsze cyfrowe zdjęcia wysokorozdzielcze (GSD = 0,10 m i lepszy). Kolejny duży skok nastąpił w 2017 r. – wówczas w ramach realizowanych projektów dla znacznej części kraju wykonano zdjęcia wysokorozdzielcze. Przyjęto wówczas blisko 400 tys. zdjęć lotniczych. W ostatnich latach do PZGiK trafia ok. 200 tys. zdjęć rocznie.
Wydaje się, że rok 2021 również będzie rekordowy – dla dużej części kraju opracowane zostaną dane wysokorozdzielcze, w tym zdjęcia lotnicze o dużym pokryciu (min. 60% x 60%).

Do 2006 r. zdjęcia wykonywane były wyłącznie kamerami analogowymi, głównie Zeiss LMK i Leica RC30. Pierwsze zdjęcia cyfrowe pojawiły się w 2007 r. (GSD = 0,43m) i zostały wykonane kamerą Z/I DMC w ramach projektu LPIS. Od 2012 r. mamy już do czynienia wyłącznie ze zdjęciami cyfrowymi. Obecnie zdjęcia pozyskiwane są głównie kamerami Vexcel Imaging UltraCam Eagle M3, Leica DMCIII oraz Phase One.
Należy podkreślić, że na przestrzeni lat zmieniła się również rozdzielczość geometryczna i przestrzenna wykonywanych zdjęć lotniczych. Do 2006 r. standardem były zdjęcia analogowe w skalach 1:14 000 i 1:26 000. Od 2017 r. dla obszarów miast wykonywane są zdjęcia wysokorozdzielcze o GSD = 0,03-0,10 m i lepszym oraz o GSD = 0,25 m dla pozostałych terenów.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama