|2021-08-09|
Geodezja, GIS, Mapy
Kolejne zmiany w serwisie Bytomskiej IIP
W ostatnim czasie funkcjonujący w Bytomiu system informacji przestrzennej BIIP (Bytomska Infrastruktura Informacji Przestrzennej) doczekał się kolejnych zmian. Przeprowadzone prace objęły m.in. zwiększenie liczby profili mapowych, zaimplementowanie nowego serwera dla planu miasta, dalszą weryfikację i uporządkowanie danych prezentowanych w serwisach BIIP oraz modyfikację interfejsu wersji mobilnej planu miasta.
Liczba profili tematycznych w internetowym planie wzrosła z 5 do 14. Obecnie użytkownik zamierzający skorzystać z planu miasta najpierw jest kierowany do strony wyboru profili mapowych, gdzie już na wstępie decyduje, z jakiego rodzaju danych chce skorzystać. Zastosowanie profili mapowych ma wspomóc w uzyskaniu odpowiedniej kompozycji mapowej, a co za tym idzie – odpowiednich danych. Nowy interfejs planu miasta zawiera m.in. takie profile, jak: „Inwestor”, „Geodezja”, „Architektura”, „Zdrowie”, „Rower”, „Mapy archiwalne”.
W ramach przeprowadzonych zmian zostały również opracowane nowe ikonki prezentujące obiekty znajdujące się na poszczególnych warstwach, zwiększające czytelność mapy. Dodatkowym udogodnieniem są automatycznie wyświetlane „chmurki”, prezentujące atrybuty obiektu (np.: adres, telefon, zdjęcie, link do strony internetowej). Link do Planu miasta: https://i-biip.um.bytom.pl/geoportale.html
Zmiany objęły również wersję mobilną planu miasta. Aplikacja zyskała funkcję lokalizacji GPS. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik znajdujący się w terenie, korzystający z systemu, może m.in. zlokalizować działkę, na której się znajduje i uzyskać dodatkowe informacje.
W ramach zmian BIIP przeprowadzono również wymianę serwera na wirtualny, na którym funkcjonuje plan miasta. Serwis został zaimplementowany na serwerze bazującym na systemie operacyjnym Linux. W wyniku wykonanych prac SIP zwiększył szybkość oraz stabilność działania. Dla użytkownika mieszkańca oznacza to szybsze wczytywanie się warstw prezentowanych na mapach.
Należy podkreślić, ze wszystkie prace dotyczące przebudowy portalu oraz aplikacji mapowej Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej zostały wykonane przez pracowników Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy wsparciu firmy HyperView z Gliwic, która jest autorem bytomskiego serwisu mapowego.
Źródło: Urząd Miejski w Bytomiu
|