Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-08-06| Geodezja, GIS, Edukacja

Technologie geoprzestrzenne a wzrost jakości życia w miastach

„Innowacyjne podejście do wyznaczania wskaźników jakości życia w miastach z wykorzystaniem technologii geoprzestrzennych (INnovaCITY)” – to nazwa projektu realizowanego na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.


Technologie geoprzestrzenne a wzrost jakości życia w miastach <br />
Fot. DC
Fot. DC

Obecnie coraz częściej miasta opisywane są z wykorzystaniem wskaźników wynikających m.in. z norm, dokumentów planistycznych i urbanistycznych. Wyznaczenie wartości takich wskaźników umożliwia wymierny (ilościowy i jakościowy) opis obszaru miasta, wspiera procesy zarządzania i podejmowania decyzji. Wczesne sygnalizowanie i lokalizowanie problemów, ale także identyfikacja obszarów o wysokiej jakości życia pozwala wprowadzić zmiany w integracji polityki miejskiej.

Najważniejszą częścią planowanych badań jest opracowanie metodyki odpowiednio szczegółowego wyznaczenia zmienności wartości wybranych wskaźników jakości życia w obszarze miast. Wdrożenie tej metodyki, powiązane z automatyzacją przetwarzania danych (w tym zbiorów danych przestrzennych), wesprze zrównoważone, strategiczne i bazujące na danych planowanie przestrzenne.

Wykorzystanie technologii geoprzestrzennych daje dziś dostęp do narzędzi i dużych zbiorów danych, ale nadal brakuje odpowiednich metodyk, wytycznych i procesów automatyzujących przetwarzanie danych. W projekcie planowane jest zasilanie istniejących baz danych wynikami przetworzeń danych teledetekcyjnych oraz wsparcie danymi wolontariackimi (VGI). Istotnym etapem projektu będzie również opracowanie odpowiedniej formy wizualizacji kartograficznej uzyskanych wyników, by mogły być one dostępne i zrozumiałe dla szerokiego grona odbiorców, w tym uczestników procesu planowania, ekspertów oraz mieszkańców.

Wyniki projektu i zaproponowane rozwiązania będą mogły być wykorzystane przez jednostki samorządowe na różnych etapach etapach procesów decyzyjnych, planowania przestrzennego, a także stanowić narzędzie komunikacji z mieszkańcami.

Wykonawcy projektu: Anna Fijałkowska (kierownik), Joanna Pluto-Kossakowska, Joanna Jaroszewicz, Małgorzata Denis, Sylwia Krzysztofowicz, Oskar Graszka (Wydział Geodezji i Kartografii PW), Krystyna Solarek (Wydział Architektury PW), Jacek Malczewski (Department of Geography and Environment, Western University, London, Ontario, Canada).

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS