Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-03| Geodezja, Mapy, Prawo

GGK odpowiada, co z nowym rozporządzeniem ws. BDOT10k i BDOO

Z dniem 31 lipca 2021 r. utraciło moc rozporządzenie z 17 listopada 2011 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych. Nowego rozporządzenia na razie próżno szukać w Dzienniku Ustaw.


GGK odpowiada, co z nowym rozporządzeniem ws. BDOT10k i BDOO

O przyczynę tego opóźnienia zapytaliśmy GUGiK. W krótkiej odpowiedzi główny geodeta kraju Waldemar Izdebski przypomniał, że rozporządzenie ws. BDOT10k i BDOO zostało podpisane 27 lipca br. „Nie mamy niestety wpływu na tempo działań Rządowego Centrum Legislacji, które ostatnio ma dużo pracy. Mam nadzieję, że rozporządzenie zostanie opublikowane już dzisiaj” – wyjaśnił GKK i dodał, że nowe rozporządzenie wchodzi w życie nie 31 lipca br., lecz w dzień po opublikowaniu.

Przypomnijmy, że kluczowe zmiany w rozporządzeniu w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych to:
• uproszczenie struktury BDOT10k oraz ograniczenie zakresu informacji gromadzonych w BDOT10k i BDOO poprzez usunięcie klas obiektów lub atrybutów mających niewielkie znaczenie informacyjne lub brak wiarygodnych danych źródłowych niezbędnych do utrzymania ich aktualności,
• dodanie do modelu BDOT10k kategorii obiektów dotyczących rzeźby terenu, które będą pozyskiwane przy aktualizacji tej bazy i wykorzystywane przy automatycznym generowaniu opracowań kartograficznych,
• uporządkowanie regulacji dotyczących tworzenia, aktualizacji danych,
• usunięcie z rozporządzenia schematów aplikacyjnych GML dotyczących danych BDOT10k oraz BDOO i przeniesienie ich do repozytorium interoperacyjności,
• wprowadzenie usług sieciowych jako podstawowych form publikacji i udostępniania danych.

Więcej o wszystkich nowych ośmiu rozporządzeniach piszemy w GEODECIE 8/2021.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS