|2021-07-30|
Geodezja, Edukacja
Chętnych na studiowanie geodezji wciąż nie brakuje
Choć minęły już czasy, gdy kierunek geodezja i kartografia był hitem rekrutacji na wielu uczelniach, to wciąż przyciąga więcej chętnych, niż jest dostępnych miejsc – pokazują dane za ten rok.
W tym roku I cyklu rekrutacji na studia I stopnia geodezja i kartografia była w czołówce najpopularniejszych kierunków na trzech uczelniach. Na Politechnice Rzeszowskiej na nowym kierunku „geodezja i planowanie przestrzenne” przygotowano 50 miejsc, a zgłosiło się 305 kandydatów (daje to 6,1 osoby/miejsce). Okazał się to zatem trzeci najpopularniejszy kierunek podczas tegorocznego naboru. Podobnie było na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, tyle że w tym przypadku liczba kandydatów na miejsce była blisko dwukrotnie niższa (3,2). Geodezja i kartografia uplasowała się w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków również na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (blisko 4 osoby na miejsce).
Kierunek ten cieszył się sporym zainteresowaniem również na Politechnice Warszawskiej oraz Politechnice Gdańskiej. Na stołecznej uczelni o jedno miejsce walczyło aż 8,54 kandydata, a na pomorskiej – 5,4. Mimo tych wysokich wyników w obu przypadkach kierunek ten uplasował się poza pierwszą dziesiątką najpopularniejszych kursów.
Mniejszym powodzeniem geodezja i kartografia cieszyła się na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W pierwszym przypadku zanotowano 2,19 kandydata/miejsce, a w drugim – 1,9.
A co z kierunkami związanymi z geodezją, takimi jak geoinformatyka czy geoinformacja? Te także nie okazały się hitem tegorocznej rekrutacji, choć np. na Politechnice Warszawskiej o jedno miejsce na geoinformatyce walczyło aż ponad 14 osób. To jednak nic w porównaniu z rekordowym rokiem 2015 r., gdy było to aż 30 kandydatów/miejsce. W przypadku geoinformatyki na UWM (nowość w ofercie tej uczelni) wskaźnik ten wyniósł natomiast 2,2. Z kolei AGH oferuje zarówno kierunek geoinformatyka, jak i geoinformacja. Na tym pierwszym zanotowano 3,5 kandydata/miejsce, a na drugim – 1,17.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|