Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-29| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Sztuczna inteligencja i fotogrametria wesprą medycynę sądową

Pracownicy naukowi trzech wydziałów Politechniki Warszawskiej (Geodezji i Kartografii; Elektroniki i Technik Informacyjnych; Mechatroniki), lekarze z Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz specjaliści z Liverpool John Moores University realizują wspólnie projekt pn. „Opracowanie koncepcji wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji w badaniu archiwalnych obrazów cyfrowych pochodzących z kryminalistycznego miejsca zdarzenia”.


Sztuczna inteligencja i fotogrametria wesprą medycynę sądową

Celem projektu jest badanie możliwości wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji w przetwarzaniu archiwalnych zdjęć ze zdarzeń kryminalnych w celu identyfikacji i klasyfikacji oraz zautomatyzowanej archiwizacji obrażeń ofiar. W skład zespołu badawczego wchodzą informatycy i fotogrametrzy, którzy wykorzystują procesy modelowania i wizualizacji 3D, zagadnienia z zakresu widzenia maszynowego (CV), przetwarzania obrazów oraz wykorzystania procesu uczenia głębokiego bazujacego na sztucznych sieciach neuronowych.

Analizując sieć obrazów cyfrowych, podejmowane są próby weryfikacji wykorzystania algorytmów przetwarzania obrazów i sztucznej inteligencji oraz modelowania 3D dla potrzeb identyfikacji zewnętrznych obrażeń ciała, klasyfikacji tych zmian oraz lokalizacji i określenia obszaru anatomicznego badanej osoby. Pozyskane informacje o zewnętrznych obrażeniach mogą być wykorzystane do archiwizacji obrażeń, ich automatycznej klasyfikacji oraz do wyjaśnienia przyczyny i okoliczności śmierci ofiary. W badaniach wykorzystywane są archiwalne zdjęcia pochodzące z Prokuratury Rejonowej w Szczytnie, Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Północ, obrazy z baz on-line i zdjęcia wykonane przez Zakład Medycyny Sądowej.

Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Dorota Zawieska (WGiK). Ponadto w skład zespołu wchodzą m.in. mgr inż. Kamila B. Kalinowska (doktorantka WGiK), dr inż. Artur Wilkowski (WEiTI), dr inż. Jakub Markiewicz (WGiK), prof. Robert Sitnik (WM) oraz studenci z WGiK i WEiTI.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach konkursu SzIR-2 ogłoszonego przez Radę Naukową Centrum Badawczego POB Sztuczna Inteligencja i Robotyka.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS