Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-29| Geodezja, Prawo

Rząd szykuje zmianę prawa geodezyjnego pod kątem CPK

Opublikowany właśnie projekt ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada zmiany m.in. w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.


Rząd szykuje zmianę prawa geodezyjnego pod kątem CPK

Jak wskazuje już sama nazwa projektu, celem nowych przepisów ma być usprawnienie budowy CPK – nowego głównego portu lotniczego Polski wraz z infrastrukturą drogową i kolejową. By to osiągnąć, rząd chce zmienić kilkanaście ustaw, w tym Prawo budowlane, o księgach wieczystych i hipotece czy właśnie Pgik.

W Prawie geodezyjnym i kartograficznym zmodyfikowany ma zostać art. 40b regulujący m.in. zwolnienie wybranych podmiotów z opłat za ASG-EUPOS oraz za wypisy i wyrysy z EGiB. Zmianę tę obszernie wyjaśniono w uzasadnieniu. Jak czytamy w tym dokumencie, jej celem jest uspójnienie Pgik z treścią art. 17 ust. 2 o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, zgodnie z którym organy administracji publicznej są obowiązane do nieodpłatnego udostępniania podmiotom związanym z CPK (pełnomocnikowi oraz spółce celowej) danych niezbędnych do realizacji ich zadań. Natomiast art. 40b Pgik pomija te podmioty, co utrudnia uwzględnienie w rozporządzeniu ws. wzorów wniosków o udostępnienie materiałów PZGiK… tego, że przedstawiciele CPK nie ponoszą tego rodzaju opłat.

Przyznanie analogicznych uprawnień przewiduje się także dla spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Z kolei zmiana w art. 17 ustawy o CPK sprawi, że pełnomocnik i spółka celowa zyskają bezpośredni dostęp do centralnego repozytorium kopii zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków wchodzącego w skład Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN), bez możliwości ich modyfikowania. Dostęp ten będzie nieodpłatny i zapewniany w sposób ciągły, bez konieczności składania wniosku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS