|2021-07-29|
Geodezja, Prawo
Rząd szykuje zmianę prawa geodezyjnego pod kątem CPK
Opublikowany właśnie projekt ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada zmiany m.in. w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.
Jak wskazuje już sama nazwa projektu, celem nowych przepisów ma być usprawnienie budowy CPK – nowego głównego portu lotniczego Polski wraz z infrastrukturą drogową i kolejową. By to osiągnąć, rząd chce zmienić kilkanaście ustaw, w tym Prawo budowlane, o księgach wieczystych i hipotece czy właśnie Pgik.
W Prawie geodezyjnym i kartograficznym zmodyfikowany ma zostać art. 40b regulujący m.in. zwolnienie wybranych podmiotów z opłat za ASG-EUPOS oraz za wypisy i wyrysy z EGiB. Zmianę tę obszernie wyjaśniono w uzasadnieniu. Jak czytamy w tym dokumencie, jej celem jest uspójnienie Pgik z treścią art. 17 ust. 2 o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, zgodnie z którym organy administracji publicznej są obowiązane do nieodpłatnego udostępniania podmiotom związanym z CPK (pełnomocnikowi oraz spółce celowej) danych niezbędnych do realizacji ich zadań. Natomiast art. 40b Pgik pomija te podmioty, co utrudnia uwzględnienie w rozporządzeniu ws. wzorów wniosków o udostępnienie materiałów PZGiK… tego, że przedstawiciele CPK nie ponoszą tego rodzaju opłat.
Przyznanie analogicznych uprawnień przewiduje się także dla spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Z kolei zmiana w art. 17 ustawy o CPK sprawi, że pełnomocnik i spółka celowa zyskają bezpośredni dostęp do centralnego repozytorium kopii zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków wchodzącego w skład Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN), bez możliwości ich modyfikowania. Dostęp ten będzie nieodpłatny i zapewniany w sposób ciągły, bez konieczności składania wniosku.
JK
|