wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-29| Geodezja, Prawo

Rząd szykuje zmianę prawa geodezyjnego pod kątem CPK

Opublikowany właśnie projekt ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada zmiany m.in. w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.


Rząd szykuje zmianę prawa geodezyjnego pod kątem CPK

Jak wskazuje już sama nazwa projektu, celem nowych przepisów ma być usprawnienie budowy CPK – nowego głównego portu lotniczego Polski wraz z infrastrukturą drogową i kolejową. By to osiągnąć, rząd chce zmienić kilkanaście ustaw, w tym Prawo budowlane, o księgach wieczystych i hipotece czy właśnie Pgik.

W Prawie geodezyjnym i kartograficznym zmodyfikowany ma zostać art. 40b regulujący m.in. zwolnienie wybranych podmiotów z opłat za ASG-EUPOS oraz za wypisy i wyrysy z EGiB. Zmianę tę obszernie wyjaśniono w uzasadnieniu. Jak czytamy w tym dokumencie, jej celem jest uspójnienie Pgik z treścią art. 17 ust. 2 o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, zgodnie z którym organy administracji publicznej są obowiązane do nieodpłatnego udostępniania podmiotom związanym z CPK (pełnomocnikowi oraz spółce celowej) danych niezbędnych do realizacji ich zadań. Natomiast art. 40b Pgik pomija te podmioty, co utrudnia uwzględnienie w rozporządzeniu ws. wzorów wniosków o udostępnienie materiałów PZGiK… tego, że przedstawiciele CPK nie ponoszą tego rodzaju opłat.

Przyznanie analogicznych uprawnień przewiduje się także dla spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Z kolei zmiana w art. 17 ustawy o CPK sprawi, że pełnomocnik i spółka celowa zyskają bezpośredni dostęp do centralnego repozytorium kopii zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków wchodzącego w skład Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN), bez możliwości ich modyfikowania. Dostęp ten będzie nieodpłatny i zapewniany w sposób ciągły, bez konieczności składania wniosku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Rząd szykuje zmianę prawa geodezyjnego pod kątem CPK zdurnienie do imentu i tyle. Posrało co poniektórych i to bardzo. I będzie jak za komuny "zrobiliśmy kawał dobrej nikomu do niczego nie potrzebnej roboty".
odpowiedz zgłoś
odp: Rząd szykuje zmianę prawa geodezyjnego pod kątem CPK Żebyś się nie zdziwił jakie przy okazji takiej nowelizacji mogą zmiany wejść. To jest tylko pretekst żeby pod przykrywką "sztandarowego projektu" wsadzić jakieś przepisy dzięki którym zapewni się kolejne lata dobrego życia klice rządzącej geodezją i całej reszcie korzystającej z tego całego bałaganu.
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Mapa zasadniczo cza powinna być w pliku .map z zastosowaniem BDOT500.
 1 
odpowiedz zgłoś
Jedyna sensowną zmianą usprawniającą inwestycje jest likwidacja terenów zamkniętych i oficjalne zaoranie KODGiKów.
 7 
odpowiedz zgłoś
Czy tak pozyskane dane podmiot będzie mogły udostępnić swoim podwykonawcą, firmą geodezyjnym wykonującym dla nich zadania ?
 2 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe czy koszt wypisów dla całego CPK jest większy czy mniejszy od miesięcznej pensji prezesa CPK. Ilu ludzi jest zaangażowanych w te zmiany ?
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawe W centrali jakieś 170-200 osób plus do tego liczne podmioty które są odpowiedzialne za poszczególne odcinki. Łącznie obstawiłbym 600-800 osób raczej nie mniej i nie więcej
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ciekawe czyli całe CPK w sposób ciągły będzie miało nieograniczony dostęp do wszystkich danych podmiotowych i przedmiotowych znajdujących się w ZSIN? PESELE, adresy zamieszkania, nr KW nie tylko na obszarze inwestycji?
zgłoś
odp: odp: Ciekawe oczywiście, finalnie CPK będzie pełniło też funkcje centralnego PODGiK-u (Centralny Punkt Katastralny). Utworzy się wreszcie centralną ewidencje nieruchomości i właścicieli na wzór CEPIK-u od samochodów, każdy policjant będzie mógł sprawdzić, kto gdzie co ma a albo czego niby nie ma. CPK będzie też monitorować wszystkie podróże obywateli poza swój powiat (w większości wszak prawilnym obywatelom zupełnie zbędne, nasz kraj jest wystraczająco piękny). I w zestawieniu z informacjami o posiadanych nieruchomościach w całym kraju pozwoli na uszczelnienie sytemu podatku dochodowego i od nieruchomości lepiej niż kataster 3D w 4G. Takie tam marzenia.
 2 
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS