Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-27| Geodezja

Czy sprawa źle zinwentaryzowanego gazociągu przy Zakopiance będzie mieć ciąg dalszy?

W czerwcu media obiegła informacja o rozszczelnieniu gazociągu przy budowie Zakopianki, czego powodem miało być niewłaściwe naniesienie przewodu na geodezyjne mapy. Czy po ponad miesiącu od tego wydarzenia dokonano w tej sprawie nowych ustaleń?


Czy sprawa źle zinwentaryzowanego gazociągu przy Zakopiance będzie mieć ciąg dalszy? <br />
fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

Przypomnijmy, że do wypadku doszło 14 czerwca okolicach miejscowości Rdzawka i Klikuszowa na terenie rozbudowy drogi krajowej nr 47 Rdzawka – Nowy Targ. Uszkodzenie nastąpiło podczas mieszania cementu z gruntem przy pomocy specjalistycznej maszyny w celu stabilizacji podłoża, gdzie budowano drogę serwisową. Na szczęście w wyniku awarii nikt nie został ranny. Nie doszło też do wybuchu. Awaria spowodowała jednak poważne problemy z zaopatrzeniem okolicznych mieszkańców w gaz – uszkodzeniu uległa bowiem główna magistrala zasilająca Podhale. Wypadek wymusił także wstrzymanie na kilka godzin ruchu drogowego na Zakopiance.

Już krótko po tym zdarzeniu ustalono, że powodem zdarzenia była nieprawidłowa lokalizacja rury na mapie do celów projektowych, opracowanie to bazowało zaś na materiałach z miejscowego powiatowego zasobu geodezyjnego.

Miesiąc po tym wypadku zwróciliśmy się do krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z pytaniem, czy dokonano w tej sprawie nowych ustaleń oraz czy prowadzone jest jakieś śledztwo. Odpowiedź była jednak krótka: „Do tej pory nie dotarły do nas ani do wykonawcy informację o tym, że prowadzone jest jakiekolwiek śledztwo policji czy prokuratury w tej sprawie. Sieć gazociągu wysokiego ciśnienia była realizowana w 1985 roku. Nie ustalano przyczyn rozbieżności lokalizacji gazociągu w terenie z mapami uzyskanymi ze Starostwa Powiatowego” – wyjaśnia Iwona Mikrut z GDDKiA.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS