wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-23| GIS, Mapy

O nieostrości w informacji przestrzennej

Nakładem Wydawnictwa UMCS ukazała się książka pt. „Nieostrość w modelowaniu kartograficznym”. Jej autorem jest dr Mirosław Krukowski, adiunkt w Katedrze Geomatyki i Kartografii UMCS w Lublinie.


O nieostrości w informacji przestrzennej

„Recenzowana praca ma charakter interdyscyplinarny, wyjaśnia zagadnienie nieostrości informacji przestrzennej między innymi z punktu widzenia filozofii oraz filozofii języka, a także nawiązuje do dorobku kartografii w zakresie metodologii i metodyki prezentacji. Jej dużą zaletą jest systematyzacja pojęć dotyczących nieostrości oraz polskiej terminologii w tej dziedzinie. […] Praca jest syntezą aktualnego stanu wiedzy na temat nieostrości w modelowaniu kartograficznym. Ponadto autor wnosi własny wkład w tę dziedzinę problemową, poszerzając naszą wiedzę w zakresie teorii nieostrości informacji przestrzennej, metodyki wizualizacji nieostrości, a nawet definicji mapy.
Praca […] będzie obowiązkową pozycją literatury dotyczącą nieostrości w kartografii i innych dyscyplinach zajmujących się wizualizacją informacji przestrzennej, zarówno dla kolejnych badaczy podejmujących tę problematykę, jak i dla praktyków, których celem jest skuteczna wizualizacja kartograficzna nieostrości” – dr hab. Andrzej Czerny, prof. UMCS.

Książka została wydana w miękkiej oprawie i liczy 172 strony. Cena detaliczna to 35,70 zł.

Źródło: Wydawnictwo UMCS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
w merlinie za 27.5
odpowiedz zgłoś
ja już czekam, jak p. doktor zajmie się problemem nieostrości w definiowaniu map zasadniczych w katalogach obiektów. taka książka by się naprawdę przydała. i pierwsze postawione w niej filozoficzne pytanie: komu potrzebna jest mapa zasadnicza? i dlaczego na zachodzie Europy, do którego tak aspirujemy, takiej mapy się nie prowadzi? następne rozdziały, wypełniacze, będą mogły zajmować się już logiką rozmytą itp.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: ja Ciekawy tytuł i zagadnienia w zakresie "filozofii modelowania kartograficznego". Ubrechałem się najpierw a następnie zatrwożyłem z racji następstw takiego potworotwórstwa które będzie przez co poniektórych czytane a następnie wbijane maluczkim do łbów. Nic dziwnego że geodezja wraz coraz nowszymi aktami prawnymi pada na ryj. To że jest jakaś nieostrość (dziwne sformułowanie tematu) wynika z nieostrości prawa. Już sam dziwaczny (jakaś nowomowa czy co ??) tytuł jest dla mnie odstręczający, ale zapewne sam tytuł naukowy tego Pana zapewni wystarczającą mądrość hm.... . Na koniec dodam tylko słowa z piosenki "idzie nowe dziadu, idzie nowe".
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ja nieostrość, to oczywiście kalka z języka angielskiego. nic nowego pod słońcem. i jest to niewątpliwie nowomowa, ale takowa rozwija się dziś w najlepsze we wszystkich dziedzinach aktywności człowieka - w szczególności aktywności cyfrowej. zatem nie ma co oburzać się na tytuł - w końcu to literatura dla fachowców. ale... modelowanie kartograficzne nie wymaga dziś własnej filozofii. modelowanie kartograficzne rozwija się dziś dzięki elektronice, informatyce... a nie filozofii. być może taka książka jest potrzebna - wypełnia jakąś lukę, ale wątpię, aby była potrzebna ludziom, którzy zajmują się modelowaniem kartograficznym w praktyce. niestety nie mogę nigdzie znaleźć spisu treści do tej książki, szkoda.
 1 
zgłoś
odp: odp: ja Ale po co do tego mieszać geodezję? To książka z zupełnie innej dziedziny. A co do samej nieostrości - modelowanie to faktycznie świat cyfrowy (jak niżej ktoś skomentował) i każdy, kto ma z tym do czynienia przyzna, że problemem jest cyfrowy "skończony" zapis "nieskończonej" (analogowej, nieostrej, rozmytej, bogatej, nazwijmy to sobie dowolnie) rzeczywistości świata prawdziwego. Może o tym jest ta książka (też nie mam spisu treści).
zgłoś
2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS