Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-07-22| GIS, Software

Autodesk Tandem: nowość dla cyfrowych bliźniaków infrastruktury

Amerykańska firma Autodesk, znana głównie jako producent oprogramowania inżynierskiego AutoCAD, zaprezentowała platformę Tandem przeznaczoną do pracy na tzw. cyfrowych bliźniakach infrastruktury (digital twins).


Autodesk Tandem: nowość dla cyfrowych bliźniaków infrastruktury

Cyfrowe bliźniaki to coraz częściej powtarzane hasło w szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej, w tym w geodezji. W dużym skrócie oznacza cyfrową kopię fizycznego obiektu lub też procesu bądź systemu. W praktyce realizacja tej idei przekłada się np. na utrzymywanie modelu 3D danej konstrukcji, który jest na bieżąco aktualizowany z wykorzystaniem chociażby systematycznych pomiarów fotogrametrycznych czy danych spływających z sieci sensorów internetu rzeczy (IoT). Po modelowaniu informacji o budynkach (BIM) cyfrowe bliźniaki mają być kolejnym dużym krokiem w cyfryzacji budownictwa.

Jak podkreśla Autodesk, powołując się na raport firmy FMI, dziś nawet 95% danych gromadzonych na etapie prac projektowych i budowlanych jest w ogóle nieużywanych. – Tandem to chmurowa platforma, której celem jest postawienie tej statystyki na głowie – mówi Bob Bray, starszy dyrektor w Autodesku. – Umożliwia rozpoczęcie cyfrowych projektów, utrzymanie ich w formie cyfrowej i dostarczanie cyfrowych materiałów, przekształcając bogate dane w analizę biznesową – wyjaśnia.

Platforma Tandem może gromadzić wszystkie informacje o budynku, jego systemach i krytycznym wyposażeniu zarówno w postaci tabelarycznej, jak i modeli 3D. Operatorzy budynków i zarządcy obiektów mogą wówczas znaleźć w niej wszelkie informacje, których szukają, odpowiadając na problemy operacyjne związane z bieżącą konserwacją obiektu. Pozwala to określić, czego spodziewać się po przybyciu na miejsce oraz pomaga zrozumieć, jak działania na jednej instalacji mogą wpływać na inną.

– Platformy cyfrowych bliźniaków stanowią prawdziwą zmianę w sposobie, w jaki my i nasi klienci myślimy o tworzeniu, walidacji i eksploatacji informacji o zasobach – powiedział Andrew Field, dyrektor ds. zasobów i doradztwa cyfrowego w firmie Beca. – Autodesk Tandem pomoże poprawić długoterminową wydajność zarządzania zasobami i podejmowanie decyzji. To pomost między tworzeniem aktywów a przekazywaniem informacji o zasobach naszym klientom – dodaje.

Źródło: Autodesk, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama