wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-22| GIS, Software

Autodesk Tandem: nowość dla cyfrowych bliźniaków infrastruktury

Amerykańska firma Autodesk, znana głównie jako producent oprogramowania inżynierskiego AutoCAD, zaprezentowała platformę Tandem przeznaczoną do pracy na tzw. cyfrowych bliźniakach infrastruktury (digital twins).


Autodesk Tandem: nowość dla cyfrowych bliźniaków infrastruktury

Cyfrowe bliźniaki to coraz częściej powtarzane hasło w szeroko rozumianej branży architektoniczno-budowlanej, w tym w geodezji. W dużym skrócie oznacza cyfrową kopię fizycznego obiektu lub też procesu bądź systemu. W praktyce realizacja tej idei przekłada się np. na utrzymywanie modelu 3D danej konstrukcji, który jest na bieżąco aktualizowany z wykorzystaniem chociażby systematycznych pomiarów fotogrametrycznych czy danych spływających z sieci sensorów internetu rzeczy (IoT). Po modelowaniu informacji o budynkach (BIM) cyfrowe bliźniaki mają być kolejnym dużym krokiem w cyfryzacji budownictwa.

Jak podkreśla Autodesk, powołując się na raport firmy FMI, dziś nawet 95% danych gromadzonych na etapie prac projektowych i budowlanych jest w ogóle nieużywanych. – Tandem to chmurowa platforma, której celem jest postawienie tej statystyki na głowie – mówi Bob Bray, starszy dyrektor w Autodesku. – Umożliwia rozpoczęcie cyfrowych projektów, utrzymanie ich w formie cyfrowej i dostarczanie cyfrowych materiałów, przekształcając bogate dane w analizę biznesową – wyjaśnia.

Platforma Tandem może gromadzić wszystkie informacje o budynku, jego systemach i krytycznym wyposażeniu zarówno w postaci tabelarycznej, jak i modeli 3D. Operatorzy budynków i zarządcy obiektów mogą wówczas znaleźć w niej wszelkie informacje, których szukają, odpowiadając na problemy operacyjne związane z bieżącą konserwacją obiektu. Pozwala to określić, czego spodziewać się po przybyciu na miejsce oraz pomaga zrozumieć, jak działania na jednej instalacji mogą wpływać na inną.

– Platformy cyfrowych bliźniaków stanowią prawdziwą zmianę w sposobie, w jaki my i nasi klienci myślimy o tworzeniu, walidacji i eksploatacji informacji o zasobach – powiedział Andrew Field, dyrektor ds. zasobów i doradztwa cyfrowego w firmie Beca. – Autodesk Tandem pomoże poprawić długoterminową wydajność zarządzania zasobami i podejmowanie decyzji. To pomost między tworzeniem aktywów a przekazywaniem informacji o zasobach naszym klientom – dodaje.

Źródło: Autodesk, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS