wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-21| Mapy, Prawo

Opublikowano nowe przepisy ws. map hałasu

W Dzienniku Ustaw (poz. 1325) ukazało się rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na strategicznych mapach hałasu, sposobu ich prezentacji i formy ich przekazywania.


Opublikowano nowe przepisy ws. map hałasu

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu dołączonym do projektu tego aktu, nowe przepisy mają zapewnić porównywalność tych map w poszczególnych województwach oraz wykonywanych przez różne podmioty. Mają także zagwarantować spójność tych danych z wymaganiami dyrektywy INSPIRE, co jest reakcją na formalne zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące niewłaściwego wdrożenia tej dyrektywy. Dane przestrzenne opracowywane w ramach strategicznych map hałasu należą bowiem do następujących tematów INSPIRE: sieci transportowe, zdrowie i bezpieczeństwo ludności oraz rozmieszczenie ludności.

W rozporządzeniu przedstawiono wymagania dotyczące zawartości strategicznej mapy hałasu osobno dla miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy oraz osobno dla głównych dróg, głównych linii kolejowych i głównych portów lotniczych. Dodatkowo uściślono zakres danych przestrzennych przekazywanych Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska oraz właściwemu marszałkowi województwa.

Zmiana metodyki ma sprawić, że podmioty odpowiedzialne za wykonywanie tych opracowań będą zobowiązane do przygotowywania strategicznych map hałasu w poszerzonym niż obecnie zakresie. Trzeba będzie w nich zawrzeć również proponowane działania dotyczące ochrony przed hałasem wraz z oszacowaniem ich kosztów i efektów. W ocenie autorów przepisów nowe wymogi nie powinny znacząco podnieść cen tych opracowań.

Rozporządzenie wejdzie w życie 4 sierpnia, przy czym mapy akustyczne wg nowej metodyki powinny zostać przygotowane do końca czerwca 2022 rok i aktualizowane co 5 lat.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS