wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-21| GIS, Mapy

SI2PEM: promieniowanie elektromagnetyczne na rządowej mapie

W których miejscach w kraju promieniowanie emitowane przez sieci komórkowe może przekraczać dopuszczalne normy? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na mapach nowego systemu informatycznego uruchomionego właśnie przez rząd.


SI2PEM: promieniowanie elektromagnetyczne na rządowej mapie
SI2PEM: promieniowanie elektromagnetyczne na rządowej mapie

SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne, został utworzony kosztem 11 mln zł przez Instytut Łączności. Pod adresem www.si2pem.gov.pl znajdziemy interaktywną mapę kraju, która prezentuje przede wszystkim wyniki pomiarów pola elektromagnetycznego (PEM) zarówno w poszczególnych punkach, jak i symulację z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Oprócz tego znajdziemy tu lokalizację masztów telefonii komórkowej oraz nadajników telewizji cyfrowej (DVB-T).

– Od dziś każdy może sprawdzić natężenie PEM w dowolnym miejscu w Polsce. Zarówno wartość wyestymowaną przez system, jak i wynikającą z pomiarów wykonywanych przez akredytowane laboratoria. Do tej pory te dane w formie papierowej trafiały do organów środowiskowych. Teraz w cyfrowej formie trafiają do SI2PEM – powiedział podczas konferencji inaugurującej działanie systemu minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nowy system ma być odpowiedzią na pojawiające się m.in. w Polsce głosy o przekraczaniu dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku i niewystarczającej kontroli emisji tego promieniowania. – Liczę, że to narzędzie pozwoli uspokoić obawy niektórych grup społecznych związane z rozwojem technologicznym i telefonią mobilną – powiedział Janusz Cieszyński. – Uruchamiając SI2PEM, dzielimy się ze społeczeństwem funkcją kontrolną. To właśnie obywatel jest najważniejszym użytkownikiem tego systemu – dodał.

Za większość prac przy budowie systemu odpowiadał Instytut Łączności. – Prace trwały 2 lata i był w nie zaangażowany 30-osobowy zespół deweloperów, 20-osobowy zespół przeprowadzający symulację oraz taki sam zespół odpowiedzialny za szkolenia – powiedział Mariusz Zdrodowski, p.o. dyrektora IŁ.

Głównym elementem SI2PEM jest rozbudowana baza danych o instalacjach radiowych i wynikach pomiarów pól elektromagnetycznych. Gromadzi informacje o pomiarach PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Trafiły do niej też informacje od operatorów telekomunikacyjnych na temat istniejących stacji oraz przeprowadzanych na zlecenie operatorów pomiarów PEM.

– Łącznie operatorzy przekazali do SI2PEM ponad 602 tysięcy rekordów dotyczących stacji bazowych. Każdy rekord to inne azymuty, pasma, ale na przykład wspólne identyfikatory. Zasób ten posegregowano wg identyfikatorów i zliczono, ile ich jest. Następnie porównano z rejestrami UKE. Liczba stacji w rozbiciu na operatorów to: 11 294 (Orange), 11 294 (T-Mobile), 8 939 (P4) oraz 7597 (Polkomtel) – wylicza Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności.

SI2PEM to nie tylko magazyn informacji, ale też potężna maszyna obliczeniowa. Dla wielu obszarów Polski brakuje danych o pomiarach PEM, a te istniejące mają charakter dyskretny. Wartości prezentowane przez system są estymowane, czyli wyliczane przy użyciu algorytmów zdefiniowanych w normach krajowych i międzynarodowych. – Obliczenia przeprowadzane są na siedmiu maszynach. Na każdej uruchomiono dwa serwery obliczeniowe i realnie system posiada 14 instancji serwerów obliczeniowych pracujących nieprzerwanie przez 12 godzin – zdradza Rafał Pawlak.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
przewody wysokiego napięcia Przewody wysokiego napięcia tez generują pole magnetyczne, czy sa one uwzględniane?
odpowiedz zgłoś
SI2PEM sprawdziłem dla miasta w którym mieszkam. Na mapie jest zaznaczona tylko jedna stacja bazowa dla różnych operatorów w odległości około 6,5 km od przybliżonego środka miasta. a w samym mieście są przynajmniej 3 stacje bazowe sieci komórkowych oraz bardzo silny nadajnik radia Maryja na kościele. Wniosek z tego że ta mapa jest bardziej dziurawa od wiadra bez dna. Jak zwykle to co państwowe jest robione byle jak, ble tylko było (podobnie jak modernizacje gruntów i budynków).
 1 
odpowiedz zgłoś
UKE Właśnie ciekaw jestem, co wynikło z tego porównania danych z tym co jest w UKE.
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS