Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-07-21| GIS, Mapy

SI2PEM: promieniowanie elektromagnetyczne na rządowej mapie

W których miejscach w kraju promieniowanie emitowane przez sieci komórkowe może przekraczać dopuszczalne normy? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na mapach nowego systemu informatycznego uruchomionego właśnie przez rząd.


SI2PEM: promieniowanie elektromagnetyczne na rządowej mapie
SI2PEM: promieniowanie elektromagnetyczne na rządowej mapie

SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne, został utworzony kosztem 11 mln zł przez Instytut Łączności. Pod adresem www.si2pem.gov.pl znajdziemy interaktywną mapę kraju, która prezentuje przede wszystkim wyniki pomiarów pola elektromagnetycznego (PEM) zarówno w poszczególnych punkach, jak i symulację z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Oprócz tego znajdziemy tu lokalizację masztów telefonii komórkowej oraz nadajników telewizji cyfrowej (DVB-T).

– Od dziś każdy może sprawdzić natężenie PEM w dowolnym miejscu w Polsce. Zarówno wartość wyestymowaną przez system, jak i wynikającą z pomiarów wykonywanych przez akredytowane laboratoria. Do tej pory te dane w formie papierowej trafiały do organów środowiskowych. Teraz w cyfrowej formie trafiają do SI2PEM – powiedział podczas konferencji inaugurującej działanie systemu minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nowy system ma być odpowiedzią na pojawiające się m.in. w Polsce głosy o przekraczaniu dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku i niewystarczającej kontroli emisji tego promieniowania. – Liczę, że to narzędzie pozwoli uspokoić obawy niektórych grup społecznych związane z rozwojem technologicznym i telefonią mobilną – powiedział Janusz Cieszyński. – Uruchamiając SI2PEM, dzielimy się ze społeczeństwem funkcją kontrolną. To właśnie obywatel jest najważniejszym użytkownikiem tego systemu – dodał.

Za większość prac przy budowie systemu odpowiadał Instytut Łączności. – Prace trwały 2 lata i był w nie zaangażowany 30-osobowy zespół deweloperów, 20-osobowy zespół przeprowadzający symulację oraz taki sam zespół odpowiedzialny za szkolenia – powiedział Mariusz Zdrodowski, p.o. dyrektora IŁ.

Głównym elementem SI2PEM jest rozbudowana baza danych o instalacjach radiowych i wynikach pomiarów pól elektromagnetycznych. Gromadzi informacje o pomiarach PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Trafiły do niej też informacje od operatorów telekomunikacyjnych na temat istniejących stacji oraz przeprowadzanych na zlecenie operatorów pomiarów PEM.

– Łącznie operatorzy przekazali do SI2PEM ponad 602 tysięcy rekordów dotyczących stacji bazowych. Każdy rekord to inne azymuty, pasma, ale na przykład wspólne identyfikatory. Zasób ten posegregowano wg identyfikatorów i zliczono, ile ich jest. Następnie porównano z rejestrami UKE. Liczba stacji w rozbiciu na operatorów to: 11 294 (Orange), 11 294 (T-Mobile), 8 939 (P4) oraz 7597 (Polkomtel) – wylicza Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności.

SI2PEM to nie tylko magazyn informacji, ale też potężna maszyna obliczeniowa. Dla wielu obszarów Polski brakuje danych o pomiarach PEM, a te istniejące mają charakter dyskretny. Wartości prezentowane przez system są estymowane, czyli wyliczane przy użyciu algorytmów zdefiniowanych w normach krajowych i międzynarodowych. – Obliczenia przeprowadzane są na siedmiu maszynach. Na każdej uruchomiono dwa serwery obliczeniowe i realnie system posiada 14 instancji serwerów obliczeniowych pracujących nieprzerwanie przez 12 godzin – zdradza Rafał Pawlak.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama