wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-19| Geodezja, Prawo

UODO o udostępnianiu danych osobowych wykonawcom prac geodezyjnych

Czy udostępniając geodecie materiały PZGiK, starosta jest zobowiązany podpisywać z nim umowę o powierzeniu danych osobowych? Głos w tej sprawie zabrał niedawno Urząd Ochrony Danych Osobowych.


UODO o udostępnianiu danych osobowych wykonawcom prac geodezyjnych

Pismo z takim pytaniem skierował do prezesa UODO jeden z wykonawców prac geodezyjnych, który bezpośrednio zetknął się z tego typu praktykami w starostwach. Odpowiedź Urzędu Ochrony Danych Osobowych na jego wątpliwości opublikowało na swojej stronie Polskie Towarzystwo Geodezyjne.

W ocenie zastępcy dyrektora Departamentu Orzecznictwa i Legislacji UODO Anny Korzeckiej podpisywanie tego typu umowy jest zbędne. Zwraca ona uwagę, że udostępnianie wykonawcy pracy geodezyjnej materiałów PZGiK (które mogą zawierać również dane osobowe) jest wprost uregulowane w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Ponadto należy tu rozróżnić udostępnianie danych osobowych pomiędzy oddzielnymi administratorami danych od powierzenia dokonywanego na rzecz podmiotu przetwarzającego. Jako że w analizowanej sytuacji wykonawca nie prowadzi prac na zlecenie starosty, ale we własnym imieniu, samodzielnie ustalając cele oraz środki przetwarzania udostępnionych danych osobowych, to należy go traktować jako administratora danych, a nie podmiot przetwarzający – wynika z lektury pisma UODO.

„Konstrukcja umowy powierzenia danych osobowych występuje w sytuacjach, w których administrator mógłby samodzielnie dokonywać czynności będącej przedmiotem tej umowy, lecz z różnych względów korzysta w tym zakresie z usług innego podmiotu. Podmiot przetwarzający ograniczony zostaje zakresem czynności opisanych w umowie powierzenia i nie może decydować o celach i środkach przetwarzanych w związku z nią danych osobowych. W omawianych okolicznościach nie występuje taka zależność” – czytamy w piśmie UODO.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
w geodezji... wykonawcą może być każdy-każdy może założyć firmę geodezyjną i pobrać interesujące go dane jako geodeta, a potem firmę zamknąć. To fajnie, że tak można jeszcze robić i nawet UODO nie ma sprzeciwu co do tego:)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: w geodezji... A niekoniecznie musisz zakładać firmę geodezyjną, wystarczy że jesteś przedsiębiorcą (np. kierowcą taksówski) albo dyrektorem gminnego przedsiębiorstwa asenizacyjnego albo Publicznego Przedszkola "Muchomorek" w Borowikach Małych. Art. 11 Pgik jest bardzo pojemny.
 5 
odpowiedz zgłoś
" ... towarzystwo ... " Przedłużająca się agonia towarzystwa wzajemnej adoracji trwa, a my musimy niestety przyglądać się temu. Ale już niedługo.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: " ... towarzystwo ... " [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
odpowiedz zgłoś
nie UODO tylko niektórym starostom przecież UODO stwierdza, że NIE trzeba podpisywać umowy, skoro to wynika z ustawy. Ja twierdziłem i twierdzę to samo w kwestii udostępniania jakichkolwiek danych poprzez portale do obsługi geodetów. W każdym starostwie, przy zakładaniu konta musiałem takową umowę podpisać w 3 egzemplarzach. Najbardziej kuriozalne w tych "umowach" było powoływanie się nieobowiązujące już wtedy rozporządzenie. Takie to są "umowy" ze starostwami, jeden "mówi", drugi musi podpisać albo zmienić profil działalności, (lub wyjechać z kraju). I nie trzeba było tych "umów" podpisywać, pobierając te same dane na zgłoszenie papierowe. Natomiast wracając do UODO, to może raczej my coraz mniej jesteśmy organami "służby" a coraz bardziej zwykłymi wykonawcami jakiś prac ziemnych, na które trzeba mieć zgodę albo przynajmniej powiadomienie właścicieli. Ciekawej będzie, jak się UODO przyjrzy PGiK, czy zawsze powinniśmy mieć tak dowolny wstęp na grunt i do budynków, gdy wykonawcą może być każdy i każdy może zgłosić robotę
 3 
odpowiedz zgłoś
proponuje wytatuować ludziom numery, żeby nie podawać publicznie danych osobowych panu od UODO chyba się po.ło w głowie.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Blisko coraz bliżej UODO krąży wokół geodezji.
 1 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS