wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-16| GIS, Mapy

Zaktualizowana BDOO już dostępna

Z Geoportalu można już pobierać aktualne zbiory Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych (BDOO) dla całego kraju.


Zaktualizowana BDOO już dostępna <br />
Wizualizacja BDOO przy użyciu wtyczki GUGiK dla QGIS
Wizualizacja BDOO przy użyciu wtyczki GUGiK dla QGIS

Wiadomość jest o tyle istotna, że dotychczas z rządowego serwisu mapowego można było pobierać pliki BDOO, których aktualność określona była jedynie na rok 2015 lub 2016. Teraz rejestr ten odpowiada stanowi na rok 2021. Dlaczego tak długo zwlekano z aktualizacją? Jak na początku ubiegłego roku wyjaśniał GUGiK, w pierwszej kolejności chciano się skupić na aktualizacji rejestru źródłowego, czyli BDOT10k.

Nowe dane BDOO powstały w wyniku całkowicie automatycznej generalizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k). Proces ten bazuje na oprogramowaniu firmy Esri oraz Safe Software (FME).

Czym jest BDOO?

BDOO to rejestr zawierający dane przestrzenne dla całego kraju o szczegółowości odpowiadającej skali 1:250 000. Jest on generowany na podstawie generalizacji BDOT10k i zawiera takie warstwy, jak: sieć hydrograficzna, transportowa i uzbrojenia, pokrycie terenu, budynki i budowle czy jednostki podziału terytorialnego.

Na mocy nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2014 roku dostęp do tej bazy jest bezpłatny.

Jak pobrać i korzystać z BDOO?

Zaktualizowane zbiory BDOO można przeglądać w sieciowych usługach WMS i WMTS. Pobieranie jest z kolei możliwie poprzez warstwę na Geoportal.gov.pl dostępną w grupie Dane do pobrania → Topografia. Przy jej użyciu pobierzemy paczki plików GML zarówno dla całego kraju (waży 150 MB), jak i poszczególnych województw.

Do wizualizacji BDOO można wykorzystać dostępną w repozytorium oprogramowania QGIS zaktualizowaną wtyczkę „BDOO_GML” opracowaną i udostępnioną przez zespół GUGiK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Szanowny GUGiKu w przegladarce Chrome kliknięcie w baner przejścia do aplikacji mapowej geoportalu wywołuje link http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?gpmap=gp0 który nie działa. Działa link https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html czy nie jest to zbyt dla was trudne i skomplikowane spowodować żeby link działał w każdej z głównych przeglądarek ?
 2 
odpowiedz zgłoś
Chciałbym tylko geoportal się złożył i leży. Czy jest jakaś strona alternatywna w razie takiego wypadku ?
odpowiedz zgłoś
odp: Chciałbym O, a myślałem że to u mnie jest coś nie tak z netem.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Chciałbym No aż wszedłem i u mnie działa. Może naprawili?
zgłoś
odp: odp: Chciałbym Nie, geoportal.gov.pl nie działa do tej pory. Nie można pobrać danych o których mowa w artykule.
zgłoś
odp: odp: Chciałbym Jak się kiedyś GUGiK przyjrzy linkowi w banerze, który prowadzi do aplikacji mapowej na geoportal.gov.pl to odkryje że nie działa i trzeba go zaktualizować.
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS