wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-15| Teledetekcja

Polskie satelity obserwacyjne Stork rozpoczęły nadawanie

Wystrzelone 30 czerwca br. satelity obserwacyjne Stork-4 oraz Stork-5 Marta wybudowane przez wrocławską firmę SatRevolution nawiązały komunikację ze stacją naziemną.


Polskie satelity obserwacyjne Stork rozpoczęły nadawanie

Wydarzenie to jest o tyle ważne, że kilka dni po starcie pojawiły się informacje, że oba aparaty mogą mieć problemy z łącznością. Serwis Kosmonauta.net podał, że przez ponad 10 dni od startu radioamatorzy z całego świata zrzeszeni w sieci SatNOGS nie zarejestrowali żadnego sygnału nadanego przez oba urządzenia. Tymczasem zazwyczaj satelity rozpoczynają komunikację z Ziemią tuż po wyniesieniu na orbitę.

Dziś firma SatRevolution rozwiała jednak wątpliwości. Poinformowała bowiem na Facebooku, że oba satelity z powodzeniem rozpoczęły komunikację ze stacją naziemną, tym samym ruszył kilkumiesięczny proces ich uruchamiania. Na pierwsze zobrazowania Ziemi musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Spółka planuje je pozyskać dopiero we wrześniu.

Stork-4 oraz Stork-5 Marta to pierwsze elementy konstelacji satelitów obserwacyjnych budowanej przez SatRevolution. Docelowo ma ona składać się z 14 aparatów, które będą dostarczać średniorozdzielcze zobrazowania Ziemi (tj. z pikselem 5,8 m) m.in. dla klientów z branży rolniczej i energetycznej.

W dalszej kolejności wrocławska spółka planuje zbudować znacznie liczniejszą konstelację REC (Real-time Earth-observation Constellation), która będzie się składać nawet z 1,5 tys. satelitów obserwacyjnych. Mają one trafić na orbitę do roku 2026.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS