wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-16| artykuł sponsorowany | Firma

Wznoszenie tarasu - procedury związane z rozbudową budynku

Tarasy coraz częściej stanowią ważny element zabudowy mieszkaniowej. Chętnie wykorzystuje się je także w firmach jako funkcjonalną przestrzeń wspólną oraz miejsce reprezentacyjne. Warto wiedzieć, że budowa tarasu wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń, by została przeprowadzona w zgodzie z obowiązującymi przepisami.


Wznoszenie tarasu - procedury związane z rozbudową budynku

Taras – definicja w świetle przepisów

Definicja tarasu w polskich dokumentach prawnych nie jest do końca określona. Uznaje się go za rodzaj balkonu, integralnie połączonego z budynkiem, który umieszcza się na parterze lub piętrze budynku. Informacje na temat tarasów pojawiają się w różnych aktach prawnych, w tym w przepisach dotyczących warunków technicznych, które muszą spełniać budynki.

Fakt, iż taras uznaje się za część nieruchomości, sprawia, że podlega on szeregowi przepisów, w tym również wymogowi uzyskania pozwolenia na wzniesienie takiej dobudówki do domu lub siedziby firmy.

Budowa tarasu – względy formalne

Tarasy naziemne, nadziemne i nad pomieszczeniami uznaje się za integralny element budynku, który zwiększa jego powierzchnię użytkową. Budowa takiej konstrukcji wymaga zatem uzyskania stosownego pozwolenia lub zgłoszenia wraz z projektem domu.

Najprostsze jest uwzględnienie w projekcie oraz wybudowanie tarasu już na etapie wznoszenia całego budynku. Jeśli natomiast pragnie się rozbudować budynek podczas późniejszej eksploatacji, wówczas należy złożyć dodatkowe dokumenty w urzędzie oraz starać się o pozwolenie na zwiększenie powierzchni użytkowej.

Wolnostojące zabudowania a pozwolenia na budowę

Warto również pamiętać o tym, że pozwolenia na budowę, zgodnie z prawem budowlanym, nie wymagają wolnostojące, parterowe zabudowania gospodarcze, w tym garaże, altany i ogrody zimowe, których powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Dodatkowo w przepisach zaznaczono, że na terenie parceli można wznieść więcej takich konstrukcji, jeśli tylko na każde 500 metrów kwadratowych działki przypada tylko jeden taki obiekt.

W praktyce oznacza to, że można wznieść wolnostojący taras w ogrodzie, który nie będzie powiązany strukturalnie z domem, bez konieczności starania się o pozwolenie na taką budowę, a to znacząco upraszcza sam proces, zmniejszając liczbę niezbędnych formalności.

Równocześnie trzeba pamiętać o tym, że zanim rozpocznie się wznoszenie konstrukcji, należy sprawdzić, czy teren, na którym znajduje się dana działka, w ramach planu zagospodarowania przestrzennego nie ma wprowadzonego zakazu wznoszenia budynków powyżej pewnej wysokości lub usytuowania takich obiektów na działkach poniżej konkretnej powierzchni.

W przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przed rozpoczęciem prac trzeba zwrócić się do odpowiednich władz z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania danego terenu.

Wznoszenie tarasu a granica działki

We wspomnianych wcześniej przepisach o warunkach technicznych pojawiają się również dodatkowe informacje odnośnie budowy tarasu połączonego z domem w odległości mniejszej niż 1,5 metra od granicy parceli.

Skoro przepisy uznają taras za część wspólną z budynkiem, jeśli jakikolwiek jego element jest bliżej niż 1,5 metra od granicy działki, wówczas należy uzyskać zgodę na taką budowę u właściciela sąsiedniej parceli, a także otrzymać pozwolenie w odpowiednim urzędzie.

Zadaszenie tarasu – czy trzeba je zgłaszać?

Taras ma być przestrzenią do przyjemnej rekreacji. Ustawia się na nim wygodne meble, jak te od Bazkar.pl, by móc swobodnie wypoczywać. Aby jeszcze lepiej wykorzystać taką przestrzeń, wiele osób decyduje się na wzniesienie nad tarasem zadaszenia, które chroni przed promieniami słonecznymi lub deszczem. Czy również taka konstrukcja wymaga dodatkowego zgłoszenia?

Zgodnie z przepisami budowlanymi, wzniesienie zadaszenia kwalifikuje się jako remont już istniejącej struktury tarasu. Dzięki temu nie trzeba starać się o pozwolenie ani zgłaszać takiej zmiany w urzędach.

Budowa tarasu – miejsca do rekreacji i wypoczynku

Choć wydawać by się mogło, że budowa tarasu jest tylko niewielką zmianą w stosunku do wcześniejszych prac budowlanych, to wymaga jednak stosowania się do restrykcyjnych przepisów. Warto poznać je wszystkie dokładnie i przeprowadzić budowę zgodnie z obowiązującym prawem, by nie narazić się na konsekwencje samowoli budowlanej.


«« powrótwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS