Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-29| GNSS, Geodezja, Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Posiedzenie GIG regionu śląskiego


Członkowie Geodezyjnej Izby Gospodarczej z regionu śląskiego spotkali się 28 marca w Katowicach. Gościem przedsiębiorców był geodeta województwa śląskiego Jacek Kudła, który przedstawił historię tworzenia sieci stacji referencyjnych GPS ASG-PL, wyniki testów kontrolnych oraz najbliższe zamierzenia związane z jej funkcjonowaniem. Główną przeszkodą pełnego wykorzystania ASG-PL są, w jego opinii, problemy natury formalno-prawnej. Trudno nie odnieść wrażenia, że z chwilą uruchomienia przez GUGiK unijnego programu ASG-EUPOS, obejmującego obszar całego kraju, śląska sieć z tamtejszym centrum obliczeniowym stała się kulą u nogi dla GUGiK. Być może szansą dla katowickiej ASG-PL jest połączenie z projektem sieci stacji referencyjnych rozpoczynanym właśnie w... Małopolsce.

Jednak większą część spotkania zdominowały sprawy formalne, związane z wyborami przedstawiciela regionalnego oraz przypomnienie bolączek tamtejszego środowiska przedsiębiorców geodezyjnych. Podstawowymi problemami są: osnowa geodezyjna (a raczej jej brak) i technologia prowadzenia mapy zasadniczej na terenach występowania szkód górniczych. Oba poruszane nie pierwszy raz i doskwierające śląskim geodetom od dziesięcioleci. Wnioski i sugestie, jakie wynikały z ożywionej dyskusji, przekraczają jednak możliwości GIG, a przekazywane do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii nie wywołują, póki co, żadnego odzewu. Do problemów z prowadzeniem mapy zasadniczej na terenach występowania szkód publicznych powrócimy wkrótce na łamach GEODETY.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS