Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-07-14| artykuł sponsorowany | Firma

Jak wybrać oświetlenie techniczne?

Wybór odpowiednich opraw oświetleniowych ma olbrzymie znaczenie. Od systemu oświetleniowego zależy bowiem bezpieczeństwo i wygoda osób przebywających w danym miejscu. Lampy należy oczywiście dobierać pod względem funkcji oraz typu przestrzeni, w której są wykorzystywane.


Jak wybrać oświetlenie techniczne?

O ile przykłada się wielką wagę do opraw montowanych w reprezentacyjnych częściach domach lub biurach, to często zapomina się o zadbaniu także o oświetlenie techniczne, które spełnia olbrzymią rolę. Jak wybrać idealne lampy techniczne? O tym opowiemy poniżej.

Oprawy techniczne – gdzie się ich używa?

Lampy techniczne to niezmiernie szeroka kategoria produktów oświetleniowych, które montuje się w rozmaitych przestrzeniach prywatnych, biurowych lub miejscach użyteczności publicznej.

Pojawiają się w domach (np. na klatkach schodowych lub w pomieszczeniach gospodarczych). Stanowią podstawę do oświetlenia rozmaitych miejsc pracy, w tym hal produkcyjnych lub magazynów. Wykorzystuje się je także na zewnątrz, do oświetlania elewacji budynków (również tych zabytkowych), wzdłuż ulic lub ścieżek, by zapewnić bezpieczne ciągi komunikacyjne w przestrzeniach prywatnych lub publicznych.

Rodzaje opraw technicznych

W zależności od funkcji oraz miejsca przeznaczenia, stosuje się mocno zróżnicowane rodzaje lamp technicznych, które można znaleźć choćby na stronie Azzardo.com.pl.

We wnętrzach najczęściej używa się kinkietów, oczek wpustowych lub reflektorów, które montuje się na ścianach w równomiernych odstępach, by jak najlepiej doświetlić wybraną przestrzeń, tak by uzyskać komfort i pełne bezpieczeństwo przemieszczania się lub wykonywania rozmaitych czynności.

Na zewnątrz oprócz wymienionych rozwiązań, które umieszcza się na elewacji budynków, montuje się także praktyczne lampy na słupku lub płaskie produkty oświetleniowe wprowadzane w grunt.

Najważniejsze parametry opraw technicznych

Od lamp technicznych wymaga się znacznie więcej niż od standardowych produktów oświetleniowych do domu. Przede wszystkim muszą to być oprawy spełniające najwyższe normy bezpieczeństwa. W miejscach pracy lub w przestrzeniach, w których istnieje realne zagrożenie zachlapania lampy wodą lub wniknięcia do jej wnętrza kurzu, trzeba zamontować produkty o wysokim współczynniku ochrony IP.

Na zewnątrz umieszcza się choćby wyłącznie lampy mające współczynnik nie niższy niż IP44, gdzie pierwsza cyfra informuje o poziomie ochrony przed pyłami i ciałami stałymi, a druga o wodoszczelności.

Lampy techniczne zazwyczaj to także produkty, które tworzy się z solidnych i trwałych materiałów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lamp umieszczanych w miejscach pracy lub na zewnątrz. Muszą one bowiem sprostać trudnym warunkom, zachować pełną funkcjonalność oraz gwarantować bezpieczeństwo użytkownikom. Z tych też względów oświetlenie techniczne najczęściej tworzy się z solidnych metali, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i pokrytych warstwą chroniącą przed niszczycielskim działaniem korozji.

Źródła światła do oświetlenia technicznego

Gdy poszukuje się lamp technicznych do domu lub biura, oprócz kwestii samej oprawy trzeba jeszcze zastanowić się nad rodzajami źródeł światła. Na jakie opcje można się zdecydować?

W lampach do magazynów i hal produkcyjnych wciąż chętnie montuje się świetlówki, wyróżniające się bezawaryjnością i wysoką żywotnością.

Coraz więcej osób chce jednak wymieniać dotychczasowe źródła światła na nowoczesne produkty LED. Odznaczają się wysoką energooszczędnością, trwałością i bezawaryjnością. Wiele rozwiązań tego typu pozwala także na zdalne sterowanie oświetleniem, co dodatkowo zwiększa komfort codziennego użytkowania danej przestrzeni.

Lampy techniczne – bezpieczne i funkcjonalne oświetlenie

Nowoczesne oświetlenie techniczne musi być trwałe i solidne, a przy tym gwarantować niskie zużycie energii elektrycznej. Obecnie producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwań wymagających klientów, dbają o to, by lampy techniczne wyróżniały się także estetycznym designem.

Dzięki temu każda przestrzeń (domowa lub firmowa) może być zawsze optymalnie oświetlona, bezpieczna i naprawdę dobrze zaaranżowana.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama