wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-09| Geodezja, GIS

Ruszyły konsultacje obwodnicy Zatora z wykorzystaniem modelu BIM

Wszyscy zainteresowani mogą się zapoznać z dokumentacją projektową i materiałami graficznymi przygotowanymi dla budowy obwodnicy Zatora w ciągu drogi krajowej nr 28. Projekt jest o tyle wyjątkowy, że realizowany jest z wykorzystaniem metodyki BIM (Building Information Modeling).


Ruszyły konsultacje obwodnicy Zatora z wykorzystaniem modelu BIM
Ruszyły konsultacje obwodnicy Zatora z wykorzystaniem modelu BIM

Z materiałami informacyjnymi dotyczącymi tej inwestycji można się zapoznać na stronie internetowej przedsięwzięcia. Znajdziemy tam m.in. wyniki inwentaryzacji fotogrametrycznej terenu przyszłej obwodnicy, wizualizacje modelu BIM projektowanej drogi czy plany sytuacyjne.

Umowę na zaprojektowanie 2,1 km trasy w ciągu drogi krajowej nr 28 omijającej Zator podpisano na początku 2020 roku, a jej wartość to 2,21 mln zł. Prace te krakowski oddział GDDKiA zlecił firmie Sweco Engineering, a na ich wykonanie ma ona 49 miesięcy. Był to pierwszy przetarg Dyrekcji, w którym wymagano wykorzystania metodyki BIM. Jest to bowiem projekt pilotażowy w tym zakresie, którego efektem będzie zdobycie wiedzy i doświadczenia, a w dalszej perspektywie wdrożenie tej metodyki w innych zamówieniach publicznych. Dyrekcja liczy, że wykorzystanie BIM podniesie efektywność wydatkowania środków publicznych w aspekcie całego cyklu życia obiektu.

Jak wyjaśnia krakowski oddział GDDKiA, podejmując decyzję o wyborze pilotażowej inwestycji dla wdrożenia BIM do projektu infrastrukturalnego, kierowano się przede wszystkim charakterystyką projektu. Musiała być to inwestycja stosunkowo niewielka, ale jednocześnie reprezentatywna dla realizowanych przez GDDKiA zadań. Obwodnica Zatora jest tego idealnym przykładem. Jej długość wynosi nieco ponad 2 km, biegnie nowym śladem, a zakres robót obejmuje roboty drogowe, mostowe i instalacyjne (wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne teletechniczne). Jest to zatem asortyment robót występujący na większości inwestycji prowadzonych przez GDDKiA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Słabo to wygląda. Szału nie ma. Zgadzam się z obywatelem, że dobre aktualne orto nawet 5 cm do tego EGIB i projekt przebiegu inwestycji zrobiłby robotę. Prosta przeglądarka 2D byłaby wystarczająca a opcja 3D to byłby szał.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
konsultacje społeczne A ja uważam że dla obywatela wystarczy aktualne orto (wysoka rozdzielczość) z działkami , linie rozgraniczające inwestycji oraz projektowany przebieg jezdni ( prosta nakładka).
 3 
odpowiedz zgłoś
a gdzie geodezja tak obejrzałem pobieżnie multimedia i "jestem zszokowany". Chyba w ogóle nie wykorzystali nowatorskiej technologii obiektowej mapy zasadniczej wg rozporządzeń BDOT i GESUT. Czyżby w tworzeniu modelu nie przydało się nasze mozolne dodawanie podobiektów pikiet do jezdni, wpisywanie dat pomiarów, rodzajów umocnień skarp, nawierzchni? W rysunkach infrastruktury nie ma zobiektowanych komór, przypiętych do nich włazów a do włazów rzędnych? Gdzie infrastruktura podziemna z wysokościami? Może jest, niczym niewidoczny fundament budynku i tego nie dostrzegam? Bo jak oglądałem konferencje o BIM (skrót od Building..) na której referenci omawiali przykładowe realizacje z zachodu to nawet się nie dziwiłem, że mapy to tylko jakieś płaskie tło. Ale oni tam na zachodzie żyją jak zwierzęta, bez mapy zasadniczej. Ale u nas? Ktoś w temacie? Może wstrzymać się z nowelizacjami rozporządzeń do końca tego projektu, wyciągnąć wnioski, zo jest potrzebne do BIM od geodezji, a co jest zupełną stratą czasu?
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: a gdzie geodezja Bo do BIM-u potrzeba danych 3D: model terenu i istniejąca sytuacja zamodelowana jako obiekty przestrzenne, najlepiej w oparciu o skaning laserowy. Przydatność naszej swojskiej mapy zasadniczej jest tu znikoma. Mieszkam i pracuję w Norwegii i tutaj nikt nie tworzy płaskich map d/c projektowych, wszystko jest w 3D. Geodezja jest jak najbardziej kluczowa dla BIM ale w zupełnie innym wydaniu niż ta znana z Polski powiatowej.
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS