Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-07-09| Geodezja, GIS

Ruszyły konsultacje obwodnicy Zatora z wykorzystaniem modelu BIM

Wszyscy zainteresowani mogą się zapoznać z dokumentacją projektową i materiałami graficznymi przygotowanymi dla budowy obwodnicy Zatora w ciągu drogi krajowej nr 28. Projekt jest o tyle wyjątkowy, że realizowany jest z wykorzystaniem metodyki BIM (Building Information Modeling).


Ruszyły konsultacje obwodnicy Zatora z wykorzystaniem modelu BIM
Ruszyły konsultacje obwodnicy Zatora z wykorzystaniem modelu BIM

Z materiałami informacyjnymi dotyczącymi tej inwestycji można się zapoznać na stronie internetowej przedsięwzięcia. Znajdziemy tam m.in. wyniki inwentaryzacji fotogrametrycznej terenu przyszłej obwodnicy, wizualizacje modelu BIM projektowanej drogi czy plany sytuacyjne.

Umowę na zaprojektowanie 2,1 km trasy w ciągu drogi krajowej nr 28 omijającej Zator podpisano na początku 2020 roku, a jej wartość to 2,21 mln zł. Prace te krakowski oddział GDDKiA zlecił firmie Sweco Engineering, a na ich wykonanie ma ona 49 miesięcy. Był to pierwszy przetarg Dyrekcji, w którym wymagano wykorzystania metodyki BIM. Jest to bowiem projekt pilotażowy w tym zakresie, którego efektem będzie zdobycie wiedzy i doświadczenia, a w dalszej perspektywie wdrożenie tej metodyki w innych zamówieniach publicznych. Dyrekcja liczy, że wykorzystanie BIM podniesie efektywność wydatkowania środków publicznych w aspekcie całego cyklu życia obiektu.

Jak wyjaśnia krakowski oddział GDDKiA, podejmując decyzję o wyborze pilotażowej inwestycji dla wdrożenia BIM do projektu infrastrukturalnego, kierowano się przede wszystkim charakterystyką projektu. Musiała być to inwestycja stosunkowo niewielka, ale jednocześnie reprezentatywna dla realizowanych przez GDDKiA zadań. Obwodnica Zatora jest tego idealnym przykładem. Jej długość wynosi nieco ponad 2 km, biegnie nowym śladem, a zakres robót obejmuje roboty drogowe, mostowe i instalacyjne (wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne teletechniczne). Jest to zatem asortyment robót występujący na większości inwestycji prowadzonych przez GDDKiA.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama