|2021-07-05|
Geodezja, Prawo, Kataster
Teoretycznie i praktycznie o rozgraniczeniu
Ze strony Katedry Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie można za darmo pobrać książkę pt. „Postępowanie rozgraniczeniowe. Aspekty teoretyczne i przykłady z praktyki”.
Rozgraniczenie to jedna z trudniejszych procedur o charakterze geodezyjno-prawnym. Niezwykle istotna jest jednolita interpretacja prawnych i technicznych aspektów realizacji rozgraniczenia. Oddawana do rąk czytelników publikacja wpisuje się w te założenia i przyczynia do osiągnięcia wspomnianej jednolitości w realizacji postępowań rozgraniczeniowych.
Książkę można podzielić na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej autorzy, poza przedstawieniem głównych przepisów prawnych z omawianego zakresu, skupiają się na przybliżeniu samego postępowania rozgraniczeniowego. Przedstawiono w niej tryb administracyjny oraz sądowy rozgraniczenia, w tym wybrane wzory dokumentów. Rozważania poparto orzeczeniami sądów i badaniami literaturowymi, a także zestawieniem i analizą wybranych błędów popełnianych w procesie rozgraniczenia. Część drugą monografii stanowi analiza dwóch postępowań rozgraniczeniowych, realizowanych w trybie administracyjnym oraz jako kontynuacja w trybie sądowym.
Monografia zawiera także zestaw pytań pomocnych studentom lub geodetom, pogłębiającym swoją wiedzę w tym zakresie, oraz wybrane fragmenty przepisów prawnych.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i liczy 211 stron. Autorami publikacji są: dr hab. Stanisław Bacior, prof. Józef Hernik oraz dr hab. Barbara Prus.
Źródło: UR w Krakowie
|