wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-02| GNSS, Geodezja, Edukacja

Jaki detektor najlepiej sprawdza się w pomiarach laserowych do satelitów LEO?

Na to pytanie naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu postarali się odpowiedzieć, badając jakość obserwacji techniki laserowych pomiarów odległości (SLR) do satelitów na niskich orbitach misji Swarm.


Jaki detektor najlepiej sprawdza się w pomiarach laserowych do satelitów LEO?

Rozlokowane na całej Ziemi stacje techniki SLR różnią się między sobą m.in. rodzajem zastosowanych detektorów, które odpowiedzialne są za prawidłową detekcję wiązki lasera i pracę systemów pomiaru czasu na stacjach. Wyróżnia się trzy podstawowe typy detektorów na stacjach SLR:
• kompensowana monofotonowa fotodioda lawinowa (Compensated Single-Photon Avalanche Diode, CSPAD),
• płytka mikrokanałowa (Micro-Channel Plate, MCP),
• cewka fotopowielająca (Photo-Multiplier Tube, PMT).

W badaniach wykorzystano precyzyjne orbity wyznaczone techniką GNSS oraz laserowe pomiary odległości do trzech satelitów misji Europejskiej Agencji Kosmicznej – Swarm, których głównym celem jest zbadanie pola magnetycznego Ziemi. Obserwacje laserowe dostarczone przez 27 stacji SLR z okresu ponad 3 lat podzielono według stacji wykorzystujących dany typ detektora i sprawdzono ich jakość względem różnych warunków pomiarowych, takich jak: kąt nadirowy satelity, położenie satelity względem Słońca i Ziemi, czy lokalny czas pomiaru.

Analizy pokazały, że stacje wyposażone w detektory CSPAD charakteryzują się najlepszą dokładnością obserwacji oraz wykazują najmniejszą zależność względem badanych warunków pomiaru. Natomiast stacje wyposażone w detektory MCP i PMT wykazują pewne zależności obserwacji, np. względem kąta nadirowego oraz gorszą dokładność obserwacji laserowych. Ponadto wykazano możliwość wykorzystania obserwacji laserowych wyłącznie do trzech satelitów Swarm nie tylko do walidacji ich orbit, ale również w celu wyznaczenia dokładnych współrzędnych stacji przy zastosowaniu techniki precyzyjnego pozycjonowania punktów (SLR-PPP).

Więcej na temat badań związanych z detektorami na stacjach SLR można przeczytać w najnowszym artykule w czasopiśmie „Measurement: Strugarek D., Sośnica K., Zajdel R., Bury G. (2021), „Detector-specific issues in Satellite Laser Ranging to Swarm-A/B/C satellites”.

Badania sfinansowane zostały przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu OPUS „Zintegrowane ziemskie układy odniesień przestrzennych oparte o laserowe pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, teledetekcyjnych oraz GNSS”.

Źródło: IGiG


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS