Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-02| GNSS, Geodezja, Edukacja

Jaki detektor najlepiej sprawdza się w pomiarach laserowych do satelitów LEO?

Na to pytanie naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu postarali się odpowiedzieć, badając jakość obserwacji techniki laserowych pomiarów odległości (SLR) do satelitów na niskich orbitach misji Swarm.


Jaki detektor najlepiej sprawdza się w pomiarach laserowych do satelitów LEO?

Rozlokowane na całej Ziemi stacje techniki SLR różnią się między sobą m.in. rodzajem zastosowanych detektorów, które odpowiedzialne są za prawidłową detekcję wiązki lasera i pracę systemów pomiaru czasu na stacjach. Wyróżnia się trzy podstawowe typy detektorów na stacjach SLR:
• kompensowana monofotonowa fotodioda lawinowa (Compensated Single-Photon Avalanche Diode, CSPAD),
• płytka mikrokanałowa (Micro-Channel Plate, MCP),
• cewka fotopowielająca (Photo-Multiplier Tube, PMT).

W badaniach wykorzystano precyzyjne orbity wyznaczone techniką GNSS oraz laserowe pomiary odległości do trzech satelitów misji Europejskiej Agencji Kosmicznej – Swarm, których głównym celem jest zbadanie pola magnetycznego Ziemi. Obserwacje laserowe dostarczone przez 27 stacji SLR z okresu ponad 3 lat podzielono według stacji wykorzystujących dany typ detektora i sprawdzono ich jakość względem różnych warunków pomiarowych, takich jak: kąt nadirowy satelity, położenie satelity względem Słońca i Ziemi, czy lokalny czas pomiaru.

Analizy pokazały, że stacje wyposażone w detektory CSPAD charakteryzują się najlepszą dokładnością obserwacji oraz wykazują najmniejszą zależność względem badanych warunków pomiaru. Natomiast stacje wyposażone w detektory MCP i PMT wykazują pewne zależności obserwacji, np. względem kąta nadirowego oraz gorszą dokładność obserwacji laserowych. Ponadto wykazano możliwość wykorzystania obserwacji laserowych wyłącznie do trzech satelitów Swarm nie tylko do walidacji ich orbit, ale również w celu wyznaczenia dokładnych współrzędnych stacji przy zastosowaniu techniki precyzyjnego pozycjonowania punktów (SLR-PPP).

Więcej na temat badań związanych z detektorami na stacjach SLR można przeczytać w najnowszym artykule w czasopiśmie „Measurement: Strugarek D., Sośnica K., Zajdel R., Bury G. (2021), „Detector-specific issues in Satellite Laser Ranging to Swarm-A/B/C satellites”.

Badania sfinansowane zostały przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu OPUS „Zintegrowane ziemskie układy odniesień przestrzennych oparte o laserowe pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, teledetekcyjnych oraz GNSS”.

Źródło: IGiG


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS