Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-30| GNSS, Przetargi

PAŻP będzie monitorować zakłócanie sygnałów GNSS na lotniskach

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowę na dostawę systemu detekcji zakłóceń i monitorowania GNSS.


PAŻP będzie monitorować zakłócanie sygnałów GNSS na lotniskach

Rozwiązanie ma składać się z 15 zestawów do detekcji zakłóceń wraz z antenami, które zostaną zainstalowane w 15 lokalizacjach. Mają one śledzić sygnały GPS (L1 i L5), GLONASS-M (L1 i L2), Galileo (E1, E5a i E5b) oraz EGNOS/WAAS.

System musi umożliwiać detekcję zakłóceń typu jamming, nie jest natomiast wymagane wykrywanie spoofingu i meaconingu (czyli nadawania fałszywych sygnałów) oraz klasyfikacja typu zakłóceń. PAŻP wymaga także wysokiej czułości urządzeń, aby rozwiązanie mogło wykrywać również słabe sygnały zakłócające.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy PAŻP Paweł Łukaszewicz, detektory zakłóceń zostaną zainstalowane na 15 lotniskach kontrolowanych, czyli tam, gdzie służbę kontroli ruchu lotniczego zapewnia Agencja. Będą one wykorzystywane do prowadzenia analiz sygnału GNSS w trybie postprocesingu w celu wykrywania stałych i chwilowych źródeł zakłóceń, co pozwoli na skuteczniejszą ocenę jakości sygnałów GNSS.

Zapytaliśmy także PAŻP, czy zamierza szerzej udostępniać dane o zakłóceniach zbierane przez te sensory, np. w internecie. Paweł Łukaszewicz wyjaśnia jednak, że na dziś Agencja nie ma takich planów.

Prace za 1,067 mln zł zrealizuje firma GMV Innovating Solutions z Warszawy.

Dodajmy, że dziś PAŻP rozpisała przetarg na dostawę oprogramowania do analizy sygnału GNSS, tj. systemów GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou oraz EGNOS. Oferty w tym postępowaniu można składać do 2 sierpnia.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS