|2021-06-28|
Geodezja, Teledetekcja, Edukacja
WAT kupuje samolot do celów teledetekcyjnych
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie nabyła fabrycznie nowy samolot, który będzie wykorzystywany przez uczelnię m.in. w badaniach z zakresu teledetekcji i fotogrametrii.
Ultralekka maszyna typu Virus SW słoweńskiej firmy Pipistrel znajduje się na wyposażeniu Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa oraz Instytutu Optoelektroniki. Jego uroczyste przekazanie uczelni nastąpiło 18 czerwca na lotnisku w Milewie. Uczestniczyli w nim dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski oraz przedstawiciel dystrybutora samolotów Pipistrel.
Virus SW będzie wykorzystywany przez WAT m.in. w celach pozyskiwania zobrazowań z poziomu lotniczego przy użyciu różnego rodzaju kamer oraz lidarów (opracowanych przez Instytut Optoelektroniki) zabudowanych w specjalnie przygotowanym zasobniku. – Dzięki takiemu wyposażeniu samolotu będziemy mogli prowadzić w Wojskowej Akademii Technicznej prace badawcze związane ze wspomaganiem zarządzania kryzysowego o aktualne geodane i produkty opracowane na ich podstawie – mówi dziekan płk prof. Michał Kędzierski.
Zasobnik, w który wyposażony jest samolot, może być obciążony ładunkiem do 40 kg. Będą w nim montowane skanery laserowe, kamery hiperspektralne i termowizyjne czy aparaty do wykonywania zdjęć lotniczych. Maksymalna masa startowa samolotu (MTOW) wynosi 600 kg, a dzięki prawie 200 litrowym zbiornikom paliwa samolot może wykonywać misje trwające nawet kilkanaście godzin.
Na pokładzie samolotu zainstalowano radiostację, transponder Mode-S z ADS-B Out, glass-cockpit Dynon SkyView, dodatkowy alternator, system autopilota, urządzenie antykolizyjne oraz spadochronowy system ratunkowy. Dzięki takiemu wyposażeniu wykonywanie misji będzie bezpieczne i komfortowe – zapewnia uczelnia.
Źródło: WILiG WAT, JK
|