|2021-06-22|
Geodezja, Edukacja
Ranking Perspektywy 2021: gdzie najlepiej kształcą geodetów i kartografów?
Dziś (22 czerwca) poznaliśmy wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Jak co roku prezentuje on odrębne zestawienie najlepszych uczelni kształcących na kierunku geodezja i kartografia.
|
Wyniki ogólne
|
|
Wyniki szczegółowe
|
|
|
|
Organizatorzy rankingu pod lupę wzięli te placówki, które na kierunku tym oferują studia jednolite magisterskie lub stacjonarne II stopnia zapewniające możliwość kontynuacji nauki po ukończeniu studiów I stopnia w tej samej jednostce. Ponadto oceniana jednostka musi posiadać przynajmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora.
Przygotowując ranking, pod uwagę brano sześć kryteriów:
- prestiż (ocena przez kadrę akademicką),
- absolwenci na rynku pracy (ekonomiczne losy absolwentów),
- potencjał akademicki (wskaźnik kategorii naukowej),
- potencjał dydaktyczny (akredytacje, jakość przyjętych na studia),
- potencjał naukowy (publikacje, cytowalność, wskaźniki FWCI, FWVI oraz Publications in Top 10 Journal Percentiles),
- umiędzynarodowienie (publikacje we współpracy zagranicznej, studenci zagraniczni).
Oto zwycięzcy*
W tym roku ocenie poddano 12 uczelni kształcących na kierunku geodezja i kartografia, a więc o trzy więcej niż rok wcześniej. W rankingu dodatkowo uwzględniono Politechnikę Świętokrzyską, Akademię Morską w Szczecinie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zwycięzcą okazała się Politechnika Warszawska. W ubiegłym roku początkowo uzyskała ona raptem nieco ponad 2 punkty mniej od lidera, czyli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jednak po korekcie punktacji awansowała na pierwsze miejsce. Według poprawionego rankingu za rok 2020 wrocławskiej uczleni zabrakło do PW 2,7 pkt, a w tym roku ta różnica wzrosła już do 10 pkt.
Jeśli chodzi o ostatnie miejsce na podium, w zeszłym roku trzecie miejsce przypadło ex aequo Politechnice Gdańskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po korekcie AGH zyskała jednak ponad 7 pkt przewagi nad PG. W tym roku krakowska uczelnia utrzymała trzecie miejsce, ale jej przewaga nad rywalem z Gdańska wyniosła niewiele ponad punkt.
Nie można być najlepszym we wszystkim
Politechnika Warszawska uzyskała najlepsze noty w kryteriach prestiż, absolwenci na rynku pracy i potencjał dydaktyczny. Natomiast w poszczególnych wskaźnikach badających potencjał naukowcy najlepsze okazały się: AGH (publikacje), Politechnika Koszalińska (cytowalność), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (FWCI i FWVI) oraz Politechnika Świętokrzyska (Top 10). W kategorii „umiędzynarodowienie” liderami zostali zaś UAM (publikacje we współpracy zagranicznej) oraz Politechnika Gdańska (studenci zagraniczni).
* fragment zaktualizowano o informację dotyczącą koretky ubiegłorocznego rankingu
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|