wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-18| Geodezja, Przetargi

Kraków zamawia nowatorską e-usługę indeksacji

Nawet 3,5 mln zł* warte jest zamówienie Urzędu Miasta Krakowa na przygotowanie e-usługi indeksacji kluczowych treści materiałów PZGiK.


Kraków zamawia nowatorską e-usługę indeksacji <br />
Archiwum PZGiK w Krakowie (fot. WG UMK)
Archiwum PZGiK w Krakowie (fot. WG UMK)

Przetarg obejmuje opracowanie i wdrożenie w elektronicznym centrum obsługi (ECO) nowej usługi „Dok”, a także indeksację przy jej użyciu kluczowych treści historycznych zbiorów materiałów archiwalnych oraz integrację wykonanego rozwiązania z funkcjonującym w miejscowym Wydziale Geodezji i ODGiK-u Systemem ZSOZ (Zintegrowany System Obsługi Zasobu).

Jak wyjaśniono w specyfikacji zamówienia, nowatorska usługa „Dok” ma być przeznaczona do realizacji zadań polegających na przeglądaniu cyfrowych kopii materiałów zasobu (m.in. operatów technicznych) oraz modyfikacji danych związanych z cyfryzacją PZGiK prowadzoną poza siedzibą GODGiK. Za jej pomocą ma zostać wykonane dostosowanie oraz indeksacja kluczowych treści materiałów archiwalnych wraz z określeniem metadanych i identyfikacją materiałów elektronicznych. Poprzez indeksację zamawiający rozumie tu oznaczanie w zeskanowanych dokumentach PZGiK słów kluczowych, tj.: nr parceli katastralnej, nr działki ewidencyjnej, liczby wykazu hipotecznego, nr księgi wieczystej, nr arkusza posiadłości gruntowej, godła sekcji mapy zasadniczej, oznaczenia działek ewidencyjnych, nr DER, (Dziennik Ewidencji Robót), nr Księgi Robót, nr KERG (Księga Ewidencji Robót Geodezyjnych), adresu (nr porządkowy budynku i/lub nazwa ulicy) czy nazwy gminy katastralnej.

Usługa „Dok” ma również zapewniać dostęp do cyfrowych zbiorów materiałów archiwalnych i umożliwić ich wyszukiwanie i przeglądanie, a także pobieranie danych dokumentów ze zbiorów materiałów archiwalnych.

Prace objęte zamówieniem podzielono na trzy etapy, z których ostatni ma się zakończyć do 30 listopada 2022 r.

Oferty zabezpieczone wadium w wysokości 80 tys. zł można składać do 16 lipca. Zamówienie jest częścią projektu „Nowe usługi w Elektronicznym Centrum Obsługi (ECO), elektroniczne archiwum i rejestry publiczne” współfinansowanego ze środków RPO Województwa Małopolskiego.

*Sprostowanie z 21 czerwca: W pierwotnej wersji wiadomości, bazując na ogłoszeniu z Dziennika Urzędowego UE, podaliśmy, że wartość zamówienia wynosi 7 mln zł. W rzeczywistości – jak zwraca uwagę Wydział Geodezji UMK – kwota ta wynosi 3,5 mln zł, co podano w Specyfikacji Warunków Zamówienia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Czy może kto przeliczyć kwotę jaką zamierzają zapłacić za ten program przeliczyć na kartkę w zasobie ? Indeksowanie po kilku bazach za taką kwotę ?
odpowiedz zgłoś
co w tym nowatorskiego? Zwykla cyfryzacja zasobu... Czyzby ktos od paskow tvp info pisal artykul...
odpowiedz zgłoś
Gdyby nie ODGiK dane byłyby zmonopolizowane Choć rozumiem zarzuty do działalności ODGiK (ładowanie ogromnej kasy na oprogramowanie i sprzęt, działania monopolistyczne autorów programów zblatowanych z ODGiK, formaty natywne a nie GML, monopol wykonywania prac przez krewnych i znajomych pracowników ODGiK itd.), to jednak idea jest słuszna. Jeśli nie będzie ODGiK to duże firmy przejmą cały rynek. Przykład: wykonywano przebudowę ulicy w środku miasta. Wszystkie dane, w tym pomiar mediów przed zasypaniem ma jedna firma, która nie podzieli się później tymi danymi z "małymi" lub zażąda kolosalnych kwot. Zresztą taki szary rynek kwitnie w niektórych rejonach kraju, gdzie nie można się dogadać z ODGiK bo wydają wadliwe GML lub nieczytelne formaty natywne, których nikt na świecie nie zna.
odpowiedz zgłoś
7 milionów tu, 7 milionów tam... całkowicie zrozumiałe jest to, że tak rozwinięte kraje, jak Niemcy nie prowadzą zasobu. po pierwsze ich na to nie stać, a po drugie nie mają powodu, żeby kontrolować fachowców mierniczych, którzy znają się na swoim fachu. a po trzecie mają b. dobrych urzędników, którzy rozumieją, że prowadzenie tzw. zasobu jest zbyt dużym obciążeniem dla państwa i generuje wciąż nowe koszty - bez końca.
 8 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: 7 Oj mało wiesz o życiu i świecie kolego. Poszperaj trochę wcześniej choćby w Google lub na YouTube i zorientuj się jak faktycznie jest zorganizowana kwestia danych geodezyjnych, urzędów baz i wykonywania prac geodezyjnych w Niemczech i różnych krajach UE. Poszukaj prezentacji IGIK "PRZEGLĄD PODSTAW PRAWNYCH I ORGANIZACYJNYCH FUNKCJONOWANIA GEODEZJI ORAZ TOPOGRAFICZNEJ KARTOGRAFII URZĘDOWEJ W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ STATUS GEODETÓW" albo oglądnij prezentację na ten temat na stronie OZZG. Niektórym "mierniczym mądralkom" trochę szczęka opadła jak się co nieco dowiedzieli jak to wygląda. W dokumencie tym stwierdzono m.inn. "Specyfiką niemieckiego rynku pracy geodetów jest znaczna przewaga osób zatrudnionych w służbie publicznej (80% geodetów) nad osobami prowadzącymi praktykę prywatną (20%)". Do tego cyt. "każdy z 17 krajów związkowych posiada własne przepisy i regulacje prawne dotyczące funkcjonowania geodezji oraz katastru".
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: 7 A dane na geoportal.de to pewnie są z księżyca... :)
 1 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS