wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-18| Teledetekcja

ESA prezentuje kolejne satelitarne pomysły teledetekcyjne

Cairt, Nitrosat, Seastar oraz Wivern – tak nazywają się pomysły innowacyjnych misji teledetekcyjnych, które powalczą o realizację w ramach 11. edycji programu Earth Explorer Europejskiej Agencji Kosmicznej.


ESA prezentuje kolejne satelitarne pomysły teledetekcyjne <br />
fot. ESA
fot. ESA

Wspomniane 4 pomysły wyłoniono spośród 15 koncepcji przedstawionych w ramach programu Earth Explorer.

Celem misji Cairt (changing-atmosphere infrared tomography) ma być wykonywanie pomiarów, które pozwolą zrozumieć fizyczne i chemiczne procesy zachodzące w warstwach atmosfery na wysokości od 5 do 120 km. To umożliwi m.in. lepsze poznanie zmian klimatycznych.

Satelita Nitrosat ma z kolei mierzyć dwa najbardziej reaktywne związki azotu występujące w atmosferze, czyli dwutlenek azotu oraz amoniak. Oba bywają źródłem różnorodnych problemów środowiskowych, w tym szkodliwych zanieczyszczeń powietrza.

Aparat Wivern (wind velocity radar nephoscope) ma szansę stać się pierwszym satelitą na świecie, który będzie mierzyć wiatry wiejące w obrębie chmur, a także dostarczać profile prezentujące zawartość deszczu, śniegu i lodu. Takie informacje będą bezcenne w ostrzeganiu mieszkańców przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Czwarty satelitarny pomysł to Seastar. Aparat ten miałby dostarczać danych w rozdzielczości 1 km dotyczących kierunku prądów morskich oraz wiatrów wiejących nad oceanami. Obserwacje te będą nieocenione w zrozumieniu małoskalowych procesów oceanicznych oraz w badaniach morskich łańcuchów pokarmowych.

Wymienione wyżej misje będą teraz przechodziły wstępne studia wykonalności. Ich kolejne selekcje zaplanowano na lata 2023 oraz 2025. Pierwszy satelita z 11. edycji programu Earth Explorer ma szansę wystartować w latach 2031-2032.

Earth Explorer to seria przedsięwzięć ESA realizowanych w ramach programu Living Planet. Ich celem jest z jednej strony rozwijanie satelitarnych misji, które mają dostarczać specjalistycznych danych z obserwacji Ziemi, a z drugiej strony mają być poligonem doświadczalnym dla przełomowych technologii satelitarnych. Pierwszą misją w ramach Earth Explorer była GOCE – celem tego przedsięwzięcia było zbadanie ziemskiej grawitacji z niespotykaną wcześniej dokładnością. W trakcie realizacji są zaś misje: SMOS, CryoSat-2, Swarm, a ostatnio Aeolus, których zadaniem jest badanie odpowiednio: zasolenia wody i wilgotności gleby, grubości pokrywy lodowej, ziemskiego pola magnetycznego oraz wiatrów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS