Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-06-18| Teledetekcja

ESA prezentuje kolejne satelitarne pomysły teledetekcyjne

Cairt, Nitrosat, Seastar oraz Wivern – tak nazywają się pomysły innowacyjnych misji teledetekcyjnych, które powalczą o realizację w ramach 11. edycji programu Earth Explorer Europejskiej Agencji Kosmicznej.


ESA prezentuje kolejne satelitarne pomysły teledetekcyjne <br />
fot. ESA
fot. ESA

Wspomniane 4 pomysły wyłoniono spośród 15 koncepcji przedstawionych w ramach programu Earth Explorer.

Celem misji Cairt (changing-atmosphere infrared tomography) ma być wykonywanie pomiarów, które pozwolą zrozumieć fizyczne i chemiczne procesy zachodzące w warstwach atmosfery na wysokości od 5 do 120 km. To umożliwi m.in. lepsze poznanie zmian klimatycznych.

Satelita Nitrosat ma z kolei mierzyć dwa najbardziej reaktywne związki azotu występujące w atmosferze, czyli dwutlenek azotu oraz amoniak. Oba bywają źródłem różnorodnych problemów środowiskowych, w tym szkodliwych zanieczyszczeń powietrza.

Aparat Wivern (wind velocity radar nephoscope) ma szansę stać się pierwszym satelitą na świecie, który będzie mierzyć wiatry wiejące w obrębie chmur, a także dostarczać profile prezentujące zawartość deszczu, śniegu i lodu. Takie informacje będą bezcenne w ostrzeganiu mieszkańców przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Czwarty satelitarny pomysł to Seastar. Aparat ten miałby dostarczać danych w rozdzielczości 1 km dotyczących kierunku prądów morskich oraz wiatrów wiejących nad oceanami. Obserwacje te będą nieocenione w zrozumieniu małoskalowych procesów oceanicznych oraz w badaniach morskich łańcuchów pokarmowych.

Wymienione wyżej misje będą teraz przechodziły wstępne studia wykonalności. Ich kolejne selekcje zaplanowano na lata 2023 oraz 2025. Pierwszy satelita z 11. edycji programu Earth Explorer ma szansę wystartować w latach 2031-2032.

Earth Explorer to seria przedsięwzięć ESA realizowanych w ramach programu Living Planet. Ich celem jest z jednej strony rozwijanie satelitarnych misji, które mają dostarczać specjalistycznych danych z obserwacji Ziemi, a z drugiej strony mają być poligonem doświadczalnym dla przełomowych technologii satelitarnych. Pierwszą misją w ramach Earth Explorer była GOCE – celem tego przedsięwzięcia było zbadanie ziemskiej grawitacji z niespotykaną wcześniej dokładnością. W trakcie realizacji są zaś misje: SMOS, CryoSat-2, Swarm, a ostatnio Aeolus, których zadaniem jest badanie odpowiednio: zasolenia wody i wilgotności gleby, grubości pokrywy lodowej, ziemskiego pola magnetycznego oraz wiatrów.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama