wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-17| GIS, Edukacja

UMCS uruchamia kierunek geografia wojskowa

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uruchomiony zostanie kierunek studiów „Geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe”. Nie zabraknie na nim przedmiotów związanych z szeroko rozumianą geoinformacją.


UMCS uruchamia kierunek geografia wojskowa <br />
fot. Andrzej Błaszczak/Wikipedia
fot. Andrzej Błaszczak/Wikipedia

Geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe to inżynierskie studia stacjonarne pierwszego stopnia. Kształcenie trwa 3,5 roku i obejmuje takie przedmioty jak: systemy informacji geograficznej, podstawy geowizualizacji, zdalne techniki pozyskiwania informacji o terenie, kartografia wojskowa, geoprzestrzenne systemy wsparcia dowodzenia czy topografia i terenoznawstwo. Kurs jest organizowany przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, który prowadzi już kierunek „geoinformatyka”.

Jak wyjaśnia uczelnia, są to pierwsze tego typu studia w kraju i drugie w Europie. Kurs jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy, głównie służb mundurowych i cywilnych, sztabów reagowania kryzysowego oraz administracji państwowej i lokalnej, na specjalistów od zarządzania zasobami środowiska w celach obronnych oraz w sytuacjach kryzysowych.

Program łączy interdyscyplinarną wiedzę i praktykę z zakresu geografii, geologii, zarządzania kryzysowego, zarządzania zasobami ludzkimi, GIS, zagadnień dotyczących obronności, psychologii oraz prawa. Kluczowymi elementami studiów są przedmioty ukierunkowane na analizy środowiskowe i społeczno-ekonomiczne, na prognozowanie geozagrożeń i zagrożeń militarnych oraz projektowanie działań zapewniających bezpieczeństwo. Zarówno w laboratorium, jak i podczas licznych ćwiczeń terenowych studenci będą się uczyć pozyskiwania danych o przestrzeni oraz wykorzystania ich do celów obronności i właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Prezentowana będzie również wiedza niezbędna do skutecznego komunikowania się oraz zarządzania informacją.

Ponadto pod okiem specjalistów studenci będą się uczyć pilotowania dronów, obsługi skanerów laserowych, a także sztuk walki i podstaw strzelectwa. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanych pracowników akademickich oraz ekspertów z otoczenia zewnętrznego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Praca Kiedyś bardzo miła kobieta zadzwoniła do mnie odnośnie mojego CV -stanowisko kartograf wojskowy.. Niestety zaproponowała mi minimalna krajową 300 zl. A zatem nie wiem czy ten "rosnący popyt" Jakoś koreluje się aktualnie z $$ :)
 3 
odpowiedz zgłoś
kiedy na jakiejś akademii rolniczej, sorki - uniwersytecie przyrodniczym, powołają kierunek: grochówka wojskowa i kuchnia polowa?
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS