Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-06-17| GIS, Edukacja

UMCS uruchamia kierunek geografia wojskowa

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uruchomiony zostanie kierunek studiów „Geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe”. Nie zabraknie na nim przedmiotów związanych z szeroko rozumianą geoinformacją.


UMCS uruchamia kierunek geografia wojskowa <br />
fot. Andrzej Błaszczak/Wikipedia
fot. Andrzej Błaszczak/Wikipedia

Geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe to inżynierskie studia stacjonarne pierwszego stopnia. Kształcenie trwa 3,5 roku i obejmuje takie przedmioty jak: systemy informacji geograficznej, podstawy geowizualizacji, zdalne techniki pozyskiwania informacji o terenie, kartografia wojskowa, geoprzestrzenne systemy wsparcia dowodzenia czy topografia i terenoznawstwo. Kurs jest organizowany przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, który prowadzi już kierunek „geoinformatyka”.

Jak wyjaśnia uczelnia, są to pierwsze tego typu studia w kraju i drugie w Europie. Kurs jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy, głównie służb mundurowych i cywilnych, sztabów reagowania kryzysowego oraz administracji państwowej i lokalnej, na specjalistów od zarządzania zasobami środowiska w celach obronnych oraz w sytuacjach kryzysowych.

Program łączy interdyscyplinarną wiedzę i praktykę z zakresu geografii, geologii, zarządzania kryzysowego, zarządzania zasobami ludzkimi, GIS, zagadnień dotyczących obronności, psychologii oraz prawa. Kluczowymi elementami studiów są przedmioty ukierunkowane na analizy środowiskowe i społeczno-ekonomiczne, na prognozowanie geozagrożeń i zagrożeń militarnych oraz projektowanie działań zapewniających bezpieczeństwo. Zarówno w laboratorium, jak i podczas licznych ćwiczeń terenowych studenci będą się uczyć pozyskiwania danych o przestrzeni oraz wykorzystania ich do celów obronności i właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Prezentowana będzie również wiedza niezbędna do skutecznego komunikowania się oraz zarządzania informacją.

Ponadto pod okiem specjalistów studenci będą się uczyć pilotowania dronów, obsługi skanerów laserowych, a także sztuk walki i podstaw strzelectwa. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanych pracowników akademickich oraz ekspertów z otoczenia zewnętrznego.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS