wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-17| GIS, Przetargi

Resort infrastruktury przymierza się do budowy transportowego GIS-u

Ministerstwo Infrastruktury chce zamówić ekspertyzę dotyczącą założeń i zakresu jednolitego, multimodalnego systemu informacji geograficznej dla transportu.


Resort infrastruktury przymierza się do budowy transportowego GIS-u <br />
Sieć TEN-T (fot. KE)
Sieć TEN-T (fot. KE)

Na razie MI ogłosiło zapytanie ofertowe, którego celem jest oszacowanie wartości zamówienia. Na jego podstawie nastąpi wybór odpowiedniego trybu postępowania, które wyłoni wykonawcę zadania. Propozycje cenowe można składać do 23 czerwca.

Celem badania jest przygotowanie architektury teleinformatycznego systemu do automatycznego zbierania danych dotyczących infrastruktury transportowej na terenie Polski, w szczególności w odniesieniu do Transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Prace obejmą:

 • Zbadanie możliwości automatycznego zbierania przez MI danych dotyczących infrastruktury transportowej na terenie kraju, w szczególności TEN-T oraz infrastruktury wspieranej ze środków UE.
 • Określenie uwarunkowań i rozwiązań technicznych niezbędnych do automatyzacji procesu zasilania danymi unijnego systemu GIS z danymi o sieci TEN-T (tzw. system TENtec).
 • Przygotowanie projektu architektury systemu teleinformatycznego pozwalającego na bieżącą wymianę informacji pomiędzy projektowanym systemem a systemami źródłowymi stosowanymi przez zarządców infrastruktury oraz organy administracji publicznej.

Jak wyjaśnia resort, szczególnie istotnym zagadnieniem planowanych prac jest kwestia monitorowania i raportowania do Komisji Europejskiej informacji w zakresie parametrów technicznych sieci TEN-T. Obecnie w Polsce nie ma centralnego rozwiązania, które mogłoby służyć jako źródło danych dla unijnego systemu TENtec. Informacje o infrastrukturze TEN-T są gromadzone w oddzielnych bazach poszczególnych zarządców infrastruktury lub organów odpowiedzialnych za różne sektory transportu, np. GDDKiA czy PKP PLK. W związku z tym zachodzi konieczność zaprojektowania krajowego systemu zbierania danych o sieci TEN-T. Dzięki pozyskiwaniu ujednoliconych danych z różnych źródeł, które byłyby jednocześnie kompatybilne z systemem TENtec, możliwe będzie regularne aktualizowanie tego portalu i przedstawienie realnego stanu Transeuropejskiej sieci transportowej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS