wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-02| Geodezja, Prawo, Kataster

Przystępnie o podziale nieruchomości

15 czerwca nakładem Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska ukaże się nowe wydanie książki dr Magdaleny Durzyńskiej pt. „Podział nieruchomości”. Publikacja jest już dostępna w przedsprzedaży.


Przystępnie o podziale nieruchomości

Książka obejmuje tematykę dotyczącą podziału nieruchomości zarówno prywatnych (w tym inwestycyjnych), jak i stanowiących własność podmiotów publicznych. Łączy zagadnienia stricte administracyjne z cywilistycznymi, omawia też procedury towarzyszące podziałowi, np. kwestię odszkodowań za działki wydzielane pod drogi publiczne czy nakładania przez gminy opłat adiacenckich. Ponadto wyjaśnia zasady i procedurę wzajemnych rozliczeń pomiędzy dotychczasowymi współwłaścicielami, nie tylko przy podziale nieruchomości spadkowej, lecz także nieruchomości stanowiącej majątek wspólny małżonków.
Oprócz omówienia zasad podziału geodezyjnego podnosi też problem dopuszczalnego zakresu regulacji tych zasad w planie miejscowym oraz zwraca uwagę na naruszanie norm kompetencyjnych przez rady gminy.

Uzupełnieniem poruszanej tematyki są przykłady graficzne – wizualizacje podziału nieruchomości w naturze, opatrzone stosownym komentarzem. Są to proste przykłady obrazujące podstawowe zasady podziału wiążące zarówno organy administracji, jak i sądy orzekające w sprawach cywilnych.
Krótkie opisy i odniesienia do obowiązujących przepisów pozwolą z łatwością odróżnić podział geodezyjny od podziału prawnego, a nieruchomość od działki gruntu czy działki ewidencyjnej.
Książka jest przeznaczona dla notariuszy, sędziów, adwokatów i radców prawnych, a także pracowników administracji publicznej.

Publikacja liczy 544 strony. Cena regularna książki papierowej w twardej oprawie to 199 zł, a e-booka – 169 zł.
FRAGMENT

Magdalena Durzyńska jest doktorem nauk prawnych, sędzią w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, autorką 50 artykułów z serii „Przypadki z praktyki” publikowanych na łamach GEODETY. W czerwcowym wydaniu GEODETY przybliża jeden z przykładów opisanych w książce „Podział nieruchomości”.

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a więc zadam pytanie. . Coż to jest tak zwana " granica prawna"? Dziękuję za odpowiedzi
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: a więc zadam proste pytanie. . linia, której określenie położenia zostało zatwierdzone obowiązującym aktem prawnym (ustawa, rozporządzenie, orzeczenie sądu, decyzja adm.)
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: a więc zadam pytanie. . Określenie granica prawna jest określeniem nieformalnym, nie ma prawnej, czyli jedynej legalnej, definicji takiego sformułowania.Istnieje więc pewna dowolnośc interpretacji jego znaczenia, chociaż nie powinno się uciekać od znaczenia najczęściej używanego i uznawanego w środowisku geodezyjnym.I to jest, mniej więcej, właśnie to podane wyżej. Niestety takie brzmienie tej definicji utrwala błędne przekonanie, że granica jest samodzielnym obiektem funkcjonującym w ramach ewidencji gruntów (szeroko, nie tylko ustawowo pojętej). Granica nieruchomości, w samej swojej istocie, w obecnie raalizowanej koncepcji ewidencji gruntów, jest cechą przestrzenną prawa własności. Konkretna granica jest więc związana a konkretnym tytułem prawnym i nie można ich nigdy rozpatrywać odrębnie. A tak się niestety dzieje. Prowadzone są długie dywagacje czy analizy na temat "kresek na mapie" w oderwaniu od rzeczywistej treści tytułów własności. Ale to temat na dłuższą wypowiedź.
 5 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: a więc zadam pytanie. . Dokładnie i w samo sedno, zwłaszcza w temacie analizy kresek na mapie
 1 
 2 
zgłoś
odp: a wiec moze: styk zasięgu prawa własności do gruntu, zatwierdzony obowiązującym aktem prawnym (w praktyce: ostateczną decyzją adm., prawomocnym orzeczeniem sądu)
 1 
 2 
zgłoś
Pani Sędzia rozumie co to rozgraniczenie w trybie PGiK Bardzo cenę Panią Durzyńską m.in. za stwierdzenie: "Dziś organy administracji, którym powierzono orzekanie o rozgraniczeniu nie rozstrzygają sporu o zakres prawa własności lecz pozostającą w ich właściwości osobną sprawę administracyjną. Przepisy dają administracji jedynie kompetencję do odtworzenia, udokumentowania i stabilizacji na gruncie znaków granicznych tj. de facto do ich wznowienia - w oparciu o określone kryteria dowodowe".
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Pani Sędzia rozumie co to rozgraniczenie w trybie PGiK "To, że postępowanie rozgraniczeniowe może przebiegać w dwóch stadiach: administracyjnym i sądowym nie zmienia jednak faktu, że sama instytucja prawna "rozgraniczenia nieruchomości", choć została uregulowana kompleksowo w dwóch aktach prawnych, tj. w ustawie ? Prawo geodezyjne i kartograficzne i w Kodeksie cywilnym, stanowi jedną całość. Nielogicznym bowiem byłoby przyjęcie założenia, że rozgraniczenie nieruchomości dokonywane w postępowaniu administracyjnym jest dokonywane według innych kryteriów i prawideł niż rozgraniczenie nieruchomości, do którego dochodzi w postępowaniu cywilnym. Nie do obrony jest więc teza, że w postępowaniu administracyjnym nie stosuje się przepisów Kodeksu cywilnego, a w postępowaniu cywilnym unormowań zawartych w Prawie geodezyjnym i kartograficznym." -I OPS 5/06 - Uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów. Czyli NSA nie rozumie... mhmm ;-(.
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Pani Sędzia rozumie co to rozgraniczenie w trybie PGiK Jeszcze zanim poznałem te różne dywagacje o granicach prawnych, w czasach przed-internetowych, gdy pierwszy raz sam czytałem przepisy, rozumiałem to na chłopski rozum po prostu tak: "Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić..." w wyniku wznowienia znaków granicznych wg. art. 39 PGiK "...ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe..." które wg ustawy PGiK prowadzi wójt gminy z udziałem geodety uprawnionego "...nie doprowadziło DO UGODY między interesowanymi..." którą spisze geodeta "...sąd..." po umorzeniu postępowania przez wójta "...ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności..." przy udziale geodety biegłego sądowego. Dla mnie było to oczywiste, że mam nakłaniać do ugodu. Ale lobby geodezyjno-prawne uznało, że ma mieć wyłączność na tego typu działania. Bo dziś i geodetów i prawników jest za dużo a gruntów nie przybywa.
 3 
 5 
zgłoś
odp: odp: Pani Sędzia rozumie co to rozgraniczenie w trybie PGiK Ten Wyrok NSA dotyczy ... kosztów rozgraniczenia.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: Pani Sędzia rozumie co to rozgraniczenie w trybie PGiK A tu jest fragment tego wyroku: "Czy organ administracji publicznej, orzekając o kosztach postępowania rozgraniczeniowego, może kosztami tymi obciążyć każdą ze stron postępowania, czy też koszty postępowania rozgraniczeniowego powinien ponieść tylko wnioskodawca (art. 262 § 1 pkt 2 K.p.a.)?". Pamiętajmy również, że wg KC pierwszym kryterium rozgraniczenia jest stan prawny. Sąd też ma to kryterium.
zgłoś
odp: odp: Pani Sędzia rozumie co to rozgraniczenie w trybie PGiK Gdzie w tekście który zacytowałem jest coś o kosztach? Bo nie zauważyłem. No... to dołożę jeszcze coś."Jeżeli nie da się ustalić stanu prawnego nieruchomości (nie ma dowodów pozwalających na jego ustalenie lub są one niewystarczające albo sprzeczne ? art. 31 ust. 3 ustawy), należy ustalić granice według "ostatniego spokojnego stanu posiadania" (art. 153 zd. 1 in fine k.c.). Uwzględnienie tego kryterium następuje poprzez przeprowadzenie wskazanych środków dowodowych, także w postępowaniu administracyjnym "ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy" (art. 31 ust. 3 in fine ustawy)." No i znowu... jest tu coś o kosztach? Zresztą... ile będę cytował. Polecam cały tekst uzasadnienia. Znajduje się tam precycyzjna instrukcja meryorycznej strony postępowania administracyjnego.
 6 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS