wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-31| Prawo

Nowe rozporządzenie ws. PZGiK już obowiązuje

Dziś (31 maja) weszło w życie nowe rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK). Zastępuje ono akt o tej samej nazwie z 5 września 2013 roku.


Nowe rozporządzenie ws. PZGiK już obowiązuje

W ocenie autorów kluczowym założeniem nowych przepisów jest wprowadzenie całkowicie cyfrowego PZGiK. Zgodnie z tymi przepisami, nawet jeśli do zasobu będą jeszcze wpływać dokumenty analogowe, to muszą zostać niezwłocznie przetworzone do postaci elektronicznej. Z kolei wszelkie materiały PZGiK, które pozostają jeszcze w formie papierowej, muszą zostać zeskanowane do końca 2022 roku. Przypomnijmy, że wg starego rozporządzenia termin ten upływał pod koniec ubiegłego roku.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od ubiegłego roku operat elektroniczny powinien mieć formę jednego pliku PDF. Obowiązujące od dziś rozporządzenie dopuszcza jednak, by dokumenty z odrębnymi identyfikatorami wchodzące w skład operatu mogły pozostać w obecnej formie lub zostać scalone w jeden plik.

Nowe przepisy określają ponadto, że podstawową formą udostępniania materiałów PZGiK mają być usługi sieciowe oraz portale internetowe. Wciąż jednak możliwe będzie uzyskanie danych na papierze lub na fizycznym nośniku elektronicznym.

Rozporządzenie modyfikuje zawartość rejestrów prac geodezyjnych, materiałów zasobu oraz wniosków o udostępnienie materiałów. Wprowadza także nowe wzory klauzul służących do opatrywania:

 • materiałów i zbiorów danych przyjmowanych do PZGiK,
 • materiałów zasobu udostępnianych na wniosek oraz w związku ze zgłoszeniem prac geodezyjnych lub jego uzupełnieniem,
 • dokumentów i materiałów przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych wykonał prace geodezyjne.

Więcej o nowym rozporządzeniu będzie można przeczytać w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA, które już od jutra dostępne będzie w formie elektronicznej na egeodeta24.pl

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A CO BYŁO ROBIONE DO TEJ PORY Od 30 lat oddaje operaty do ośrodka od 30 lat załączam formę cyfrowa na dyskietkach płytach mailach. Niech mi ktoś wyjaśni po co ja to załączałem od 30 lat. Jak po to żeby urzędnicy zbierali karton za kartonem kasowali i sprzedawali te dyskietki czy płyty. Wiadomo ze są obszary które w danym czasie się urbanizują ale przez 25 lat nic z moich danych nie było na bieżąco wprowadzane do zasobu. Bo no bo po co się tym martwic. Ponarzeka się poplącze ze nie ma środków finansowych i personalnych to może znowu termin przesuną.
 1 
odpowiedz zgłoś
wszystko fajnie ale środki na skanowanie rozumiem, że kosztem modernizacji, aktualizacji GESUT w związku ze zmianą przepisów, czy skąd? Zrobienie tego dobrze, a tylko tak warto to robić będzie drogie. Więc nie oszukujmy się, kołdra jest za krótka, więc niech GGK zasugeruje z czego Starostowie mają rezygnować.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: wszystko fajnie A to nie było w OSR kosztów i źródeł ich finansowania? Niemożliwe. Ktoś zgłaszał takie problemy na etapie konsultacji ?
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: wszystko fajnie Każda zmiana przepisów geodezyjnych, a przynajmniej od 2013 była oznaczona brakiem skutków finansowych. Do sprawdzenia na RCL. Zapewne sektor finansów publicznych jest w GUGiK postrzegany bardzo wąsko jako budżet GUGiK, a za wszystko zapłacą starostwa. Inna spotykana ścieżka rozumowania to magiczne przeświadczenie, że rocznie jest aktualizowane 10% baz więc po 10 latach nastąpi samoistna całkowita wymiana danych i siłą rzeczy dostosowanie struktur danych do nowelizacji w ramach umów utrzymaniowych. Niestety te 10% to statystyka gdyż zmiany nie są rozłożone równomiernie i często dotyczą stosunkowo niewielkiego obszaru powiatu (do 50%) więc całą resztą może nie być dotknięta aktualizacją przez dziesięciolecia. Generalnie w budżecie naszego państwa nie ma planów wieloletnich i pewności, że w kilku kolejnych latach rząd przekaże ustalone kwoty, choćby minimalne.
 2 
zgłoś
odp: odp: wszystko fajnie Nie wiem czy to wynika że sposobu prowadzenia polityki czy właśnie z tego, że każda zmiana legislacyjna nie posiada kalkulacji kosztów wdrożenia, a wręcz jej koszt jest określany jako zerowy.
 1 
zgłoś
Rządy twardą ręką Prawdą jest to, że GGk uprawia lobbing dla jednej firmy kosztem całej geodezji. Powinien za to odpowiedzieć przed sądem. Chyba, że żyjemy już w korei północnej...
 4 
 28 
odpowiedz zgłoś
odp: Rządy twardą ręką Tego typu elementarne obrażanie Korei północnej jest dalece nie odpowiedzialne. Najgorsze jest to że my na to pozwalamy, niszczymy naszą ojczyznę z trudem odbudowana po wojnach światowych.
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Rządy twardą ręką Ojej nie tak ostro bo sę pan GGK obrazi i jeszcze wciągnie do notesu i dopisze że to politykowanie. Krytyka panie musi być taka żeby jej nie było bo inaczej to zaraz że nagonka. Merytoryczną dyskusja to chyba rzecz obca.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Rządy twardą ręką Spokojnie, my też mamy notesy.
 1 
 3 
zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS