|2021-05-31|
Prawo
Nowe rozporządzenie ws. PZGiK już obowiązuje
Dziś (31 maja) weszło w życie nowe rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK). Zastępuje ono akt o tej samej nazwie z 5 września 2013 roku.
W ocenie autorów kluczowym założeniem nowych przepisów jest wprowadzenie całkowicie cyfrowego PZGiK. Zgodnie z tymi przepisami, nawet jeśli do zasobu będą jeszcze wpływać dokumenty analogowe, to muszą zostać niezwłocznie przetworzone do postaci elektronicznej. Z kolei wszelkie materiały PZGiK, które pozostają jeszcze w formie papierowej, muszą zostać zeskanowane do końca 2022 roku. Przypomnijmy, że wg starego rozporządzenia termin ten upływał pod koniec ubiegłego roku.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od ubiegłego roku operat elektroniczny powinien mieć formę jednego pliku PDF. Obowiązujące od dziś rozporządzenie dopuszcza jednak, by dokumenty z odrębnymi identyfikatorami wchodzące w skład operatu mogły pozostać w obecnej formie lub zostać scalone w jeden plik.
Nowe przepisy określają ponadto, że podstawową formą udostępniania materiałów PZGiK mają być usługi sieciowe oraz portale internetowe. Wciąż jednak możliwe będzie uzyskanie danych na papierze lub na fizycznym nośniku elektronicznym.
Rozporządzenie modyfikuje zawartość rejestrów prac geodezyjnych, materiałów zasobu oraz wniosków o udostępnienie materiałów. Wprowadza także nowe wzory klauzul służących do opatrywania:
- materiałów i zbiorów danych przyjmowanych do PZGiK,
- materiałów zasobu udostępnianych na wniosek oraz w związku ze zgłoszeniem prac geodezyjnych lub jego uzupełnieniem,
- dokumentów i materiałów przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych wykonał prace geodezyjne.
Więcej o nowym rozporządzeniu będzie można przeczytać w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA, które już od jutra dostępne będzie w formie elektronicznej na egeodeta24.pl
Jerzy Królikowski
|