wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-28| Geodezja, Teledetekcja

SkySnap i WGiK PW wykorzystają sztuczną inteligencję do analizy danych z drona

Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej realizuje nowy projekt badawczo-rozwojowy ze spółką SkySnap. Tematem badań jest wykorzystanie sztucznych sieci neuronowych w inwentaryzacji i rozpoznawaniu obiektów infrastruktury technicznej i transportowej w procesie przetwarzania danych pozyskanych dronem.


SkySnap i WGiK PW wykorzystają sztuczną inteligencję do analizy danych z drona

W związku z 5-letnim doświadczeniem w wykorzystaniu dronów do monitoringu postępów prac budowlanych dla największych firm budowlanych w Polsce (PORR, Strabag, Mostostal Warszawa, Budimex) oraz ubiegłoroczną weryfikacją inwestycji kolejowych dla PKP PLK, firma SkySnap podjęła starania o realizację projektu badawczo-rozwojowego przy wsparciu Politechniki Warszawskiej. Współpracując z reprezentantami rynku budowlanego wraz z partnerami technologicznymi, spółka zauważyła dużą potrzebę zautomatyzowania pomiarów oraz analiz przestrzennych na różnych etapach procesu inwestycyjnego. Cyfryzacja budownictwa, chęć ograniczenia ingerencji człowieka, coraz lepsze algorytmy i dane to kolejne argumenty, aby budować zaawansowany mechanizm do zarządzania placem budowy.

Inicjatywa SkySnap została poparta przez partnerów branżowych. Zaowocowało to utworzeniem konsorcjum z Wydziałem Geodezji i Kartografii PW i startem w konkursie „Szybka Ścieżka” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

W ramach projektu badawczego „Prace B+R w procesie inwentaryzacji i modelowania kluczowych obiektów infrastruktury technicznej i transportowej w technologii BIM z wykorzystaniem narzędzi AI w procesie przetwarzania danych pozyskanych dronem” we współpracy z ekspertami z WGiK PW stworzona zostanie metodyka oraz narzędzie do analizy obrazów umożliwiające inwentaryzację i modelowanie elementów infrastruktury technicznej i transportowej. Efekty projektu znajdą zastosowanie w procesie realizacji inwestycji drogowych, kolejowych i energetycznych.

Główne zadania do zrealizowania w projekcie to:
• wypracowanie skutecznych algorytmów uczenia maszynowego służących do wykrywania obiektów na zdjęciach i modelach 3D,
• testowanie poprawności działania algorytmów w różnych warunkach terenowych,
• integracja wyników pracy algorytmów uczenia maszynowego ze środowiskiem BIM,
• projekt, budowa i wdrożenie kompleksowego narzędzia monitoringu postępu prac budowlanych w oparciu o dane pozyskane z dronów.

WGiK PW i SkySnap zachęcają wszystkich przedstawicieli branży budowlanej – zarówno projektantów, jak i firmy budowlane – do podjęcia współpracy w ramach projektu. Wystarczy krótka wiadomość do lidera konsorcjum: office@skysnap.pl.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS