Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-28| Geodezja, Teledetekcja

SkySnap i WGiK PW wykorzystają sztuczną inteligencję do analizy danych z drona

Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej realizuje nowy projekt badawczo-rozwojowy ze spółką SkySnap. Tematem badań jest wykorzystanie sztucznych sieci neuronowych w inwentaryzacji i rozpoznawaniu obiektów infrastruktury technicznej i transportowej w procesie przetwarzania danych pozyskanych dronem.


SkySnap i WGiK PW wykorzystają sztuczną inteligencję do analizy danych z drona

W związku z 5-letnim doświadczeniem w wykorzystaniu dronów do monitoringu postępów prac budowlanych dla największych firm budowlanych w Polsce (PORR, Strabag, Mostostal Warszawa, Budimex) oraz ubiegłoroczną weryfikacją inwestycji kolejowych dla PKP PLK, firma SkySnap podjęła starania o realizację projektu badawczo-rozwojowego przy wsparciu Politechniki Warszawskiej. Współpracując z reprezentantami rynku budowlanego wraz z partnerami technologicznymi, spółka zauważyła dużą potrzebę zautomatyzowania pomiarów oraz analiz przestrzennych na różnych etapach procesu inwestycyjnego. Cyfryzacja budownictwa, chęć ograniczenia ingerencji człowieka, coraz lepsze algorytmy i dane to kolejne argumenty, aby budować zaawansowany mechanizm do zarządzania placem budowy.

Inicjatywa SkySnap została poparta przez partnerów branżowych. Zaowocowało to utworzeniem konsorcjum z Wydziałem Geodezji i Kartografii PW i startem w konkursie „Szybka Ścieżka” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

W ramach projektu badawczego „Prace B+R w procesie inwentaryzacji i modelowania kluczowych obiektów infrastruktury technicznej i transportowej w technologii BIM z wykorzystaniem narzędzi AI w procesie przetwarzania danych pozyskanych dronem” we współpracy z ekspertami z WGiK PW stworzona zostanie metodyka oraz narzędzie do analizy obrazów umożliwiające inwentaryzację i modelowanie elementów infrastruktury technicznej i transportowej. Efekty projektu znajdą zastosowanie w procesie realizacji inwestycji drogowych, kolejowych i energetycznych.

Główne zadania do zrealizowania w projekcie to:
• wypracowanie skutecznych algorytmów uczenia maszynowego służących do wykrywania obiektów na zdjęciach i modelach 3D,
• testowanie poprawności działania algorytmów w różnych warunkach terenowych,
• integracja wyników pracy algorytmów uczenia maszynowego ze środowiskiem BIM,
• projekt, budowa i wdrożenie kompleksowego narzędzia monitoringu postępu prac budowlanych w oparciu o dane pozyskane z dronów.

WGiK PW i SkySnap zachęcają wszystkich przedstawicieli branży budowlanej – zarówno projektantów, jak i firmy budowlane – do podjęcia współpracy w ramach projektu. Wystarczy krótka wiadomość do lidera konsorcjum: office@skysnap.pl.

Źródło: WGiK PW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS