wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-26| Teledetekcja

Pierwsze zobrazowania z nowego satelity konstelacji Capella

Kolejny satelita radarowy amerykańskiej firmy Capella Space trafił na orbitę i rozpoczął dostarczanie wysokorozdzielczych zobrazowań radarowych już w piątym dniu misji.


Pierwsze zobrazowania z nowego satelity konstelacji Capella <br />
Zbliżenie
Zbliżenie
Pierwsze zobrazowania z nowego satelity konstelacji Capella <br />
Pełna scena
Pełna scena

15 maja przy pomocy rakiety SpaceX z ładunkiem kolejnej paczki aparatów Starlink-26 wystrzelono satelitę o numerze C 06 w ramach budowanej konstelacji mikrofalowej Capella Space. C 06 obrazuje naszą planetę w bardzo wysokiej rozdzielczości, dostarczając danych z radaru SAR. Zespół Capella Space niestrudzenie pracował nad jak najszybszym uruchomieniem sensora C 06, dzięki czemu już 5 dni po jego umieszczeniu na niskiej orbicie (LEO) można oglądać pierwsze zobrazowania. To spore wydarzenie w świecie technologii kosmicznych z uwagi na to, że zwykle proces wstępnych operacji i kalibracji sensorów trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

Prezentowane zobrazowanie SAR pozyskano w trybie Spot i odznacza się ono niezwykle wysoką rozdzielczością terenową (GSD) 50 cm. Obszar sceny 5 x 5 km obejmuje przejście graniczne Erez znajdujące się pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy. Udostępnione przez Capella Space zobrazowanie zostało zarejestrowane około 1 godziny przed zawieszeniem broni przez strony konfliktu.

Capella Space jest amerykańską firmą z siedzibą w San Francisco, intensywnie rozwijającą swoje możliwości obrazowania Ziemi poprzez powiększanie konstelacji innowacyjnych satelitów mikrofalowych. Dzięki temu dostarczają one szybko informacji z każdego regionu świata. Zobrazowania SAR pozyskiwane są w 3 trybach, tj.: Spot, Site oraz Strip. Tryb Spot pozwala na rejestrację 9 ujęć dla powierzchni 5 x 5 km przy rozdzielczości terenowej 0,5-0,7 m. Tryb Site pozwala na rejestrację obszaru 5 x 10 km z GSD 0,8-1,2 m. Tryb Strip z kolei rejestruje pas 5 x 20 km przy GSD 1,1-1,6 m.

Konstelacja Capella docelowo ma składać się z 36 satelitów, dzięki czemu docelowy czas rewizyty w 2022 r. ma wynosić maksymalnie do 1 godziny, a dla obszaru Polski – nawet co 30 minut.

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS