Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-26| Teledetekcja

Pierwsze zobrazowania z nowego satelity konstelacji Capella

Kolejny satelita radarowy amerykańskiej firmy Capella Space trafił na orbitę i rozpoczął dostarczanie wysokorozdzielczych zobrazowań radarowych już w piątym dniu misji.


Pierwsze zobrazowania z nowego satelity konstelacji Capella <br />
Zbliżenie
Zbliżenie
Pierwsze zobrazowania z nowego satelity konstelacji Capella <br />
Pełna scena
Pełna scena

15 maja przy pomocy rakiety SpaceX z ładunkiem kolejnej paczki aparatów Starlink-26 wystrzelono satelitę o numerze C 06 w ramach budowanej konstelacji mikrofalowej Capella Space. C 06 obrazuje naszą planetę w bardzo wysokiej rozdzielczości, dostarczając danych z radaru SAR. Zespół Capella Space niestrudzenie pracował nad jak najszybszym uruchomieniem sensora C 06, dzięki czemu już 5 dni po jego umieszczeniu na niskiej orbicie (LEO) można oglądać pierwsze zobrazowania. To spore wydarzenie w świecie technologii kosmicznych z uwagi na to, że zwykle proces wstępnych operacji i kalibracji sensorów trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

Prezentowane zobrazowanie SAR pozyskano w trybie Spot i odznacza się ono niezwykle wysoką rozdzielczością terenową (GSD) 50 cm. Obszar sceny 5 x 5 km obejmuje przejście graniczne Erez znajdujące się pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy. Udostępnione przez Capella Space zobrazowanie zostało zarejestrowane około 1 godziny przed zawieszeniem broni przez strony konfliktu.

Capella Space jest amerykańską firmą z siedzibą w San Francisco, intensywnie rozwijającą swoje możliwości obrazowania Ziemi poprzez powiększanie konstelacji innowacyjnych satelitów mikrofalowych. Dzięki temu dostarczają one szybko informacji z każdego regionu świata. Zobrazowania SAR pozyskiwane są w 3 trybach, tj.: Spot, Site oraz Strip. Tryb Spot pozwala na rejestrację 9 ujęć dla powierzchni 5 x 5 km przy rozdzielczości terenowej 0,5-0,7 m. Tryb Site pozwala na rejestrację obszaru 5 x 10 km z GSD 0,8-1,2 m. Tryb Strip z kolei rejestruje pas 5 x 20 km przy GSD 1,1-1,6 m.

Konstelacja Capella docelowo ma składać się z 36 satelitów, dzięki czemu docelowy czas rewizyty w 2022 r. ma wynosić maksymalnie do 1 godziny, a dla obszaru Polski – nawet co 30 minut.

Źródło: ProGea 4D


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS