wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-21| Teledetekcja

Pleiades Neo nadaje! Oto europejskie 30 cm z orbity

Firma Airbus udostępniła właśnie pierwsze zobrazowania wykonane przez swojego nowego satelitę teledetekcyjnego Pleiades Neo 3.


Pleiades Neo nadaje! Oto europejskie 30 cm z orbity <br />
fot. AirbusDS
fot. AirbusDS
Pleiades Neo nadaje! Oto europejskie 30 cm z orbity <br />
fot. AirbusDS
fot. AirbusDS
Pleiades Neo nadaje! Oto europejskie 30 cm z orbity <br />
fot. AirbusDS
fot. AirbusDS

Na obrazach w rekordowo wysokiej rozdzielczości 30 cm zobaczymy piramidy w Gizie, Kapitol w Waszyngtonie, Shanghai Tower w Szanghaju, Zamek Świętego Anioła w Rzymie czy diabelski młyn w Dubaju.

Przypomnijmy, że satelita Pléiades Neo 3 został wystrzelony 28 kwietnia. Docelowo na orbicie znajdą się jeszcze trzy takie aparaty. Ma je wyróżniać przede wszystkim wysoka rozdzielczość dostarczanych zobrazowań, czyli wspomniane 30 cm. Dotychczas takie możliwości oferowały jedynie satelity WorldView-3 i -4 operowane przez amerykańską spółkę Maxar. Dla porównania bliźniacze aparaty starszej serii Pléiades dostarczały zobrazowań w rozdzielczości 70 cm.

Dziennie każdy satelita Pléiades Neo będzie w stanie obrazować w rozdzielczości 30 cm obszar o powierzchni nawet pół miliona kilometrów kwadratowych. Dla całej konstelacji będzie to zatem 2 mln km kw.

Kolejnym wyróżnikiem Pléiades Neo jest możliwość transmisji zdjęć przy użyciu europejskiej Kosmicznej Autostrady Danych, znanej także pod nazwą European Data Relay System (EDRS). Dzięki temu satelity będą w stanie dostarczyć zamówione zobrazowanie nawet po 30-40 minutach od wygenerowania zlecenia. Będzie to nieoceniona możliwość chociażby w zarządzaniu kryzysowym.

Jak informuje firma Airbus, komercyjna sprzedaż zobrazowań Pléiades Neo 3 ma ruszyć w trzecim kwartale br., po zakończeniu kalibracji sensorów.

Kolejnymi milowymi krokami w rozwoju konstelacji będzie wystrzelenie satelity oznaczonego numerem 4, co zaplanowano na lato br. Z kolei aparaty 5 i 6 mają się znaleźć w kosmosie w przyszłym roku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS