Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-05-21| Teledetekcja

Pleiades Neo nadaje! Oto europejskie 30 cm z orbity

Firma Airbus udostępniła właśnie pierwsze zobrazowania wykonane przez swojego nowego satelitę teledetekcyjnego Pleiades Neo 3.


Pleiades Neo nadaje! Oto europejskie 30 cm z orbity <br />
fot. AirbusDS
fot. AirbusDS
Pleiades Neo nadaje! Oto europejskie 30 cm z orbity <br />
fot. AirbusDS
fot. AirbusDS
Pleiades Neo nadaje! Oto europejskie 30 cm z orbity <br />
fot. AirbusDS
fot. AirbusDS

Na obrazach w rekordowo wysokiej rozdzielczości 30 cm zobaczymy piramidy w Gizie, Kapitol w Waszyngtonie, Shanghai Tower w Szanghaju, Zamek Świętego Anioła w Rzymie czy diabelski młyn w Dubaju.

Przypomnijmy, że satelita Pléiades Neo 3 został wystrzelony 28 kwietnia. Docelowo na orbicie znajdą się jeszcze trzy takie aparaty. Ma je wyróżniać przede wszystkim wysoka rozdzielczość dostarczanych zobrazowań, czyli wspomniane 30 cm. Dotychczas takie możliwości oferowały jedynie satelity WorldView-3 i -4 operowane przez amerykańską spółkę Maxar. Dla porównania bliźniacze aparaty starszej serii Pléiades dostarczały zobrazowań w rozdzielczości 70 cm.

Dziennie każdy satelita Pléiades Neo będzie w stanie obrazować w rozdzielczości 30 cm obszar o powierzchni nawet pół miliona kilometrów kwadratowych. Dla całej konstelacji będzie to zatem 2 mln km kw.

Kolejnym wyróżnikiem Pléiades Neo jest możliwość transmisji zdjęć przy użyciu europejskiej Kosmicznej Autostrady Danych, znanej także pod nazwą European Data Relay System (EDRS). Dzięki temu satelity będą w stanie dostarczyć zamówione zobrazowanie nawet po 30-40 minutach od wygenerowania zlecenia. Będzie to nieoceniona możliwość chociażby w zarządzaniu kryzysowym.

Jak informuje firma Airbus, komercyjna sprzedaż zobrazowań Pléiades Neo 3 ma ruszyć w trzecim kwartale br., po zakończeniu kalibracji sensorów.

Kolejnymi milowymi krokami w rozwoju konstelacji będzie wystrzelenie satelity oznaczonego numerem 4, co zaplanowano na lato br. Z kolei aparaty 5 i 6 mają się znaleźć w kosmosie w przyszłym roku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama