|2021-05-07| artykuł sponsorowany |
Firma
Lampy led do uprawy roślin. Jak wspomóc uprawy pomidorów?
Lampy LED do uprawy roślin to nowe możliwości dla rolników. Jeśli jednak coś nie jest dobrze znane, budzi szereg obaw. Powstają pewne obawy związane z ich wykorzystaniem. Dowiedz się więc, czy wykorzystanie lamp do uprawy pomidorów i innych roślin ma sens i jakie korzyści może to przynieść.
Lampy do uprawy – droga do optymalizacji
Do niedawna najbardziej znanymi lampami do uprawy roślin były lampy HPS, czyli lampy sodowe oraz lampy SFL, czyli tzw. świetlówki kompaktowe. Zrewolucjonizowało to uprawy warzyw oraz domowe hodowle, jednak posiadało swoje wady. Wadą lamp HPS było to, że rośliny wykorzystywały tylko część wytwarzanego przez nie światła, kolejnym problemem była zbyt duża ilość ciepła wytwarzana przez to oświetlenie. Natomiast lampy CFL, choć wypadają lepiej w porównaniu z poprzednikiem, także nie były wolne od wad. Cechowała je sporo awaryjność oraz słabsze efekty, rośliny rosły słabiej przy ich wykorzystaniu. Dziś do uprawy najczęściej wybiera się nowoczesne oświetlenie do hodowli – lampy do uprawy LED.
Uprawa pomidorów – jak usprawnić ten proces?
W Polsce uprawa pomidorów jest bardzo popularna. Lubimy to warzywo, ma wiele zalet i wartości odżywczych. Można je przygotować na mnóstwo sposobów, co jest kolejną jego zaletą. Nic więc dziwnego, że popyt na nie wzrasta, a rolnicy chcieliby zoptymalizować ten proces, by dostarczać potrzebną ilość nabywcom. Lampy LED do uprawy pomidorów są odpowiedzią na potrzeby hodowców i nabywców. Ich wykorzystanie umożliwia szybsze i większe zbiory.
Lampy do uprawy pomidorów - jak działają na hodowlę?
Dzięki sztucznemu oświetleniu możliwe jest prowadzenie uprawy niezależnie od pory roku. Dobranie odpowiedniej długości fali światła pozwala osiągnąć w szklarniach i growroomach zwiększenie plonów i dużo lepsze efekty uprawy. Lampy LED do uprawy roślin powinny być dobrane zarówno do efektu, na jakim nam zależy, jak i do aktualnej fazy wzrostu pomidorów. Hodowca ma większą kontrolę nad swoimi uprawami, a warzywa są dostępne przez dłuższy okres. Do uprawy pomidorów sprawdzi się najbardziej światło czerwone i niebieskie. Przy zastosowaniu takiego spektrum fotosynteza będzie najbardziej wydajna.
Stosowanie lamp do uprawy pomidorów pozwala także na doświetlenie roślin między rzędami. Zbyt grube i gęste rośliny nie dopuszczają światła do dolnych partii rośliny. Doświetlenie od środka pozwala rozwijać się całym roślinom, efektu tego nie osiągniemy w sposób naturalny. Zarówno oświetlenie międzyrzędowe, jak i oświetlenie górne do pomidorów zapewnia doskonałe efekty i uniezależnia od pogody, pory roku, pory dnia.
Lampy LED – energooszczędny sposób na poprawę upraw
Korzystanie z doświetlania upraw pozwala na poprawę plonów sięgającą nawet 40%. Lampy LED są najnowszym odkryciem hodowców i gospodarzy. Nie generują zbytniego ciepła, są proste w obsłudze, nie wymagają dodatkowych akcesoriów. Energooszczędne diody stosowane w lampach uprawnych, takich jak np. lampa do uprawy pomidorów Greenie TomatoBooster Professional v2 2,5m chronią przed zbyt dużym zużyciem energii elektrycznej. Oświetlenie LED pobiera dużo mniej mocy od lamp tradycyjnych, jest więc najkorzystniejszym rozwiązaniem dla właścicieli szklarni i groowroomów. Choć początkowo inwestycja wydaje się kosztowna, zwrot z nakładów można obserwować już po kilkunastu miesiącach.
Hodowla pomidorów w Polsce rozwija się z roku na rok. Rosnące zapotrzebowanie na świeże produkty krajowe przyspiesza ten proces. Doświetlanie roślin staje się sposobem dla gospodarzy na sprostanie zapotrzebowaniu i osiąganie jeszcze większych zysków.
|