|2021-05-06|
GIS, Mapy
Gorzów Wielkopolski: wszystkie dane przestrzenne w zasięgu kliknięcia
Na bazie rozwiązań technologicznych polskiej firmy GIAP Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego stworzył kompleksowy lokalny geoportal, na którym w postaci aż 31 kompozycji mapowych zaprezentowano różnego rodzaju dane przestrzenne.
Kompozycja "Wysokość zabudowy"
|
|
Wybrane dostępne kompozycje mapowe
|
|
|
|
|
Jednym z najbardziej czasochłonnych etapów w procesie zakupu gruntów jest badanie rynkowe, podczas którego trzeba zebrać i porównać różnego rodzaju informacje o dostępnych działkach. Zarówno dla zwykłego Kowalskiego, jak też dla inwestora czy dewelopera ten proces nadal pozostaje wyzwaniem. Niektóre dane są dostępne wyłącznie na żądanie w urzędzie, inne można znaleźć online, ale brak jednolitego systemu udostępniania geodezyjnych danych mocno utrudnia wyszukiwanie i porównanie uzyskanych informacji.
Jednak niedawno na podstawie rozwiązań technologicznych polskiej firmy GIAP Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego stworzył miejski geoportal, na którym w postaci kompozycji mapowych zaprezentował dane przestrzenne. Na portalu publikowane są m.in. dane z zakresu geodezji, urbanistyki, demografii czy również zestawienie aktualnych ofert inwestycyjnych skierowanych do potencjalnych inwestorów.
– Za pośrednictwem portalu każda osoba zainteresowana znajdzie kompleksowe informacje na temat wybranej nieruchomości na terenie miasta, sprawdzi przeznaczenie działki w kontekście zagospodarowania przestrzennego, zweryfikuje, czy wybrany grunt nie leży na terenach zagrożonych powodziami, a nawet jaka jest struktura demograficzna osób mieszkających w okolicy. Na potrzeby inwestorów została opracowana również kompozycja mapowa prezentująca nieruchomości inwestycyjne. Dzięki dedykowanym wyszukiwarkom można w szybki sposób znaleźć nieruchomość, która spełnia zadane kryteria. Zapotrzebowanie ze strony administracji publicznej w Polsce na kompleksowe geoportale będzie nieustannie rosnąć, ponieważ jest wyjściem naprzeciw potrzebom mieszkańców i inwestorów, a jednocześnie usprawnia pracę urzędników i przynosi spore oszczędności dla samorządów – zapewnia prezes GIAP i członek zarządu Sputnik Software Sławomir Hemerling-Kowalczyk.
Tak rozbudowany system informacji geograficznej, który od niedawna funkcjonuje w UM Gorzów Wielkopolski, pozwolił na uporządkowanie i zebranie wszystkich danych przestrzennych w jednym miejscu, a później na dostęp do kompleksowych informacji na temat nieruchomości z dowolnego miejsca o każdej porze. Co więcej, geoportal umożliwia użytkownikom tworzenie własnych map na podstawie przygotowanych kompozycji mapowych i dzielenie się stworzonymi danymi z odbiorcami. Do dyspozycji firm inwestorskich czy deweloperskich oraz mieszkańców zostały opracowane intuicyjne narzędzia, które pozwalają na tworzenie własnych analiz przestrzennych.
– Innowacyjność tego projektu polega na możliwości indywidualizacji i doboru narzędzi do udostępniania i prezentacji danych przestrzennych, co zostało podyktowane obecnymi na rynku e-usług trendami. Administrator systemu w urzędzie na początku otrzymuje posiadające tylko ogólne funkcje rozwiązanie, które później można rozbudować i dostosować do potrzeb różnych grup interesariuszy. W ten sposób w obrębie poszczególnych geoportali mogą powstać unikatowe zbiory danych o nieograniczonej liczbie podstron. Możliwość dostosowania wyglądu portalu, dodawania odpowiednich narzędzi dla wybranych zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych grup użytkowników, czy dodawanie nowo utworzonej kompozycji mapowej w ciągu kilku minut wskazuje na nieprzeciętność rozwiązania, które zostało uruchomione dla Gorzowa Wielkopolskiego – tłumaczy Sławomir Hemerling-Kowalczyk.
W dobie „Społeczeństwa 2.0” upowszechnia się dostęp do informacji i szerokiej gamy e-usług, a więc zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania będzie stale rosnąć. Urzędy stają się coraz bardziej otwarte na potrzeby mieszkańców i inwestorów, zapewniając im możliwość korzystania z innowacyjnych form kontaktu. Prezentacja wszystkich informacji na portalu mapowym dla pracowników urzędów oznacza oszczędność czasu i daje większą możliwość pracy nad bieżącymi zadaniami poprzez ograniczenie liczby kontaktów z petentami. Dzięki możliwości nadawania odpowiednich ról i widoczności kompozycji dla użytkowników geoportal staje się również narzędziem pracy i wsparciem w codziennych obowiązkach. Jednocześnie szerokie możliwości konfiguracyjne sprawiają, że wdrożenie nowoczesnego geoportalu przekłada się na poprawę wizerunku miasta lub gminy.
Źródło: GIAP
|