wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-04| GIS, Teledetekcja

Deepfake w teledetekcji. Jak się bronić przed fałszywymi zdjęciami satelitarnymi?

Technologia deepfake pozwala skutecznie fałszować nie tylko filmy, ale także zobrazowania satelitarne. Badania nad wykrywaniem takich praktyk opublikowali niedawno naukowcy z University of Washington.


Deepfake w teledetekcji. Jak się bronić przed fałszywymi zdjęciami satelitarnymi? <br />
Przykład zdjęcia satelitarnego wygenerowanego przy użyciu deepfake (fot. Zhao et al., 2021, Cartography and GIS)
Przykład zdjęcia satelitarnego wygenerowanego przy użyciu deepfake (fot. Zhao et al., 2021, Cartography and GIS)

W ostatnich miesiącach zapewne każdy z nas zetknął się z imponującymi przykładami działania technologii deepfake, tj. algorytmów uczenia maszynowego, które na podstawie zdjęć np. określonej osoby generują realistyczne, choć całkowicie fałszywe filmy z jej udziałem. Królowa brytyjska tańcząca na stole czy znani polscy politycy ruszający ustami zgodnie z tekstem hiphopowej piosenki – to tylko wybrane popularne przypadki, które obiegły niedawno internet.

Ale coraz więcej ekspertów zwraca uwagę, że technologię deepfake można wykorzystać również do fotorealistycznego podrabiania zdjęć satelitarnych. Już w 2019 roku dyrektor amerykańskiej Narodowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA) Robert Sharp alarmował, że problem ten wkrótce będzie stanowić poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa narodowego.

Zagadnieniem tym postanowili zatem zająć się naukowcy z University of Washingtion, a wyniki swoich badań opublikowali niedawno w czasopiśmie „Cartography and Geographic Information Science”.

W pierwszej kolejności zaprezentowali w nim możliwości wykorzystania technologii deepfake do generowania fałszywych zdjęć satelitarnych. W tym celu wytrenowali algorytmy uczenia maszynowego w taki sposób, aby automatycznie tworzyły fikcyjne zdjęcia na podstawie mapy jednego miasta oraz zobrazowania innej miejscowości. Jako przykład pokazali zdjęcie, które stanowi połączenie mapy miasta Tacoma w USA oraz zdjęcia satelitarnego Pekinu. Widzimy na nim siatkę ulic Tacomy wzdłuż których znajduje się wysoka zabudowa typowa dla stolicy Chin. Autorzy badań określają tego typu wizualizacje terminem „deepfake geography” i przestrzegają, że będą one stanowiły coraz powszechniejsze i groźniejsze zjawisko.

W swojej publikacji nie ograniczają się jednak tylko do ostrzegania. Proponują jednocześnie rozwiązania, które pozwalają wykrywać tego typu fałszerstwa. Jak podkreślają, przy dobrze wytrenowanych algorytmach deepfake, ludzkie oko jest bezradne. Skutecznym narzędziem okazują się za to różnego rodzaju analizy statystyczne. Choć zaproponowane przez nich rozwiązanie oferuje całkiem niezłą skuteczność, naukowcy z University of Washingtion nie mają wątpliwości, że rosnące możliwości algorytmów AI rodzą konieczność dalszych intensywnych badań w tym zakresie.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
MP Fantastyczne! Mokry sen każdego departamentu spraw obronnych i ochrony informacji niejawnych...
odpowiedz zgłoś
to wspaniała wiadomość! No wreszcie! Na wszystkich zobrazowaniach satelitarnych zobaczymy wreszcie tę gęstą sieć autostrad w Polsce, przebudowany Pan Defilad w Wawie, ład przestrzenny w kraju i WSZYSTKO co sobie miłościwie nam panujący zażyczą! Jak dobrze żyć w tych czasach - algorytmy ML zbudują nam wszystko czego my sami nie potrafiliśmy zrobić przez wszystkie te lata :)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS