wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-30| GIS, Mapy

Poznawaj regionalne parki krajobrazowe w Geoportalu Województwa Łódzkiego

Dzięki współpracy Departamentu Geodezji, Kartografii i Geologii oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego powstała internetowa mapa parków krajobrazowych zlokalizowanych w tym województwie.


Poznawaj regionalne parki krajobrazowe w Geoportalu Województwa Łódzkiego

Składa się ona z dwóch części, które się nawzajem uzupełniają. Pierwsza to Story Map (mapa opowieści), która łączy funkcjonalność wirtualnego przewodnika po parkach z interaktywnymi mapami, a druga to internetowa mapa parków krajobrazowych, którą możemy zabrać w teren na swoim smartfonie.

Podstawą każdej aplikacji jest baza danych. Aby ją utworzyć, pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wykonali ogrom pracy, gromadząc dane i umiejscawiając je w odpowiednich strukturach.

W regionie łódzkim mamy 7 parków krajobrazowych: PK Wzniesień Łódzkich, PK Międzyrzecza Warty i Widawki, Załęczański PK, Przedborski PK, Sulejowski PK, Spalski PK oraz Bolimowski PK. Zebrano dla nich ponad 3300 obiektów z 21 kategorii: rezerwaty przyrody, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, użytki ekologiczne, stanowiska dokumentacyjne, obszary Natura 2000, pomniki przyrody, wody, punkty widokowe, obiekty geoturystyczne, szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne, punkty edukacyjne, miejsca odpoczynku, baza noclegowa, gastronomia, obiekty militarne, miejsca pamięci narodowej, obiekty związane z administracją leśną, obiekty sakralne, cenne obiekty historyczno-kulturowe, inne cenne obiekty kulturowe. Dodatkowym atutem jest zgromadzona dokumentacja fotograficzna. Dzięki tak szczegółowej bazie danych aplikacja zawiera szereg informacji oraz zdjęć o obiektach takich jak: szlaki turystyczne, materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego czy miejsca cenne krajobrazowo, rekreacyjnie, turystycznie czy edukacyjnie.

Pracownicy Departamentu Geodezji, Kartografii i Geologii dołożyli wszelkich starań, aby zgromadzone dane przedstawić w sposób czytelny i interesujący dla użytkownika, tj. by wizualnie dane nawiązywały do wcześniej wydanych map w wersji papierowej, a jednocześnie zostały wykorzystane najnowsze możliwości techniczne. Dlatego zachowano charakterystyczną symbolikę z map analogowych, do której przywiązany jest turysta. Wszystko to umieszczono w mapie internetowej i w aplikacji typu Story Map. Dzięki takiemu połączeniu użytkownik otrzymuje e-przewodnik po parkach krajobrazowych regionu.

W aplikacji można wybrać dwa scenariusze działania. Już w pierwszym podstawowym oknie użytkownik może przejść bezpośrednio do mapy interaktywnej i po kliknięciu w obiekt otrzymać okno informacyjne z opisem oraz grafiką i w ten sposób zapoznawać się z atrakcjami na terenie parku.

Za pomocą lewego bocznego panelu z kropkami lub przewijając tekst i obrazy na wyświetlaczu, użytkownik może również przejść do pozostałych kart aplikacji, by zapoznać się z istotnymi faktami o wybranych parkach krajobrazowych lub otworzyć poświęcone im odrębne strony internetowe.

Głównym celem utworzenia interaktywnej mapy jest promocja regionu przez pryzmat przyrody i turystyki. Aplikacja pozwala na planowanie wycieczek, w przystępny sposób prezentuje atrakcje, a wyczerpujące opisy wzbogacone są o fotografie i grafiki. Takie rozwiązanie techniczne niewątpliwie ułatwi podróżowanie po bogatej krajobrazowo okolicy.

Pomocny w planowaniu będzie widżet „Znajdź blisko mnie” zlokalizowany w dolnej belce funkcyjnej. Pozwala on na dokładne znalezienie najbliżej położonych obiektów, np. atrakcji, miejsc noclegowych, obiektów sakralnych, które użytkownik chce zobaczyć w określonej odległości. Wystarczy wpisać adres, ulicę lub miejscowość w okienku „wyszukaj” oraz określić na suwaku, w jakim zasięgu (od 1 do 100 km) mają zostać wyszukane obiekty, lub skorzystać z pinezki i zaznaczyć bezpośrednio na mapie, od którego miejsca ma zacząć się wyszukiwanie.

W ten sposób użytkownik uzyska listę wszystkich obiektów z wybranego zakresu wyszukiwania podzieloną na kategorie, a dzięki temu może szybko znaleźć nocleg w okolicy lub interesujące go atrakcje. Klikając na daną kategorię, można uzyskać szczegółowe informacje o danym obiekcie.

Swoją przygodę najlepiej zacząć od Samouczka. Pozwala on na zapoznanie się z aplikacją i wykorzystanie jej w efektywny sposób.

Źródło: Geoportal Województwa Łódzkiego, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS