Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-28| GIS, Mapy

Polskie OpenStreetMap ma 10 lat!

Statystyki dowodzą, że niemal każdy internauta w Polsce zetknął się i korzysta z OpenStreetMap – serwisu mapowego tworzonego przez internautów wolontariuszy i udostępnianego na licencji umożliwiającej dowolne korzystanie z danych zawartych w tym serwisie. Dzięki ich pracy służby ratownicze w Polsce wiedzą, jak do Ciebie dojechać, a Ty możesz poruszać się po drogach bezpieczniej, omijając zagrożenia i unikając dodatkowych kosztów.


Polskie OpenStreetMap ma 10 lat! <br />
Wizualizacja 3D danych OSM
Wizualizacja 3D danych OSM
Polskie OpenStreetMap ma 10 lat! <br />
Zarząd Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska
Zarząd Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska
Polskie OpenStreetMap ma 10 lat! <br />
OpenStreetMap w Straży Pożarnej
OpenStreetMap w Straży Pożarnej

Do grona wolontariuszy może dołączyć każdy. OpenStreetMap to mapa tworzona przez wszystkich i dla wszystkich. Większość osób zna OSM jednak pośrednio – albo w formie map umieszczanych w serwisach internetowych, albo w formie aplikacji nawigacyjnych, i zazwyczaj nawet nie wie, że korzysta z pracy tysięcy wolontariuszy. Dane OSM wykorzystują tacy potentaci, jak Facebook czy Apple, zaś w Polsce m.in. popularne aplikacje Yanosik, Jakdojadę, InPost.
28 kwietnia stowarzyszenie twórców tych map obchodzi swoje dziesięciolecie, a jubileuszowe obchody zbiegły się w czasie z uzyskaniem statusu lokalnego partnera światowej Fundacji OpenStreetMap.

Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska – bo o nim mowa – powstało w Łodzi 28 kwietnia 2011 r. Dzięki swojej działalności, promującej zarówno sam projekt, jak i przyświecającą mu ideę wolnych i otwartych danych, już po roku nawiązało współpracę z firmą dostarczającą wówczas oprogramowanie dla Państwowej Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego. W jej wyniku z końcem 2012 r. w wymienionych służbach wdrożone zostały mapy bazujące na danych OpenStreetMap, które funkcjonują do dzisiaj.
W czasie swojej działalności Stowarzyszenie podjęło współpracę z wieloma innymi firmami, instytucjami i uczelniami oraz promowało projekt na wielu konferencjach. Zorganizowało również własną konferencję o nazwie „State of the Map” w Poznaniu, w której udział wzięła blisko setka osób, a zainteresowanie nią było tak duże, że transmitowana była na żywo w internecie. W 2020 r. zarząd Stowarzyszenia spotkał się z głównym geodetą kraju. W efekcie podpisane zostało porozumienie, a część danych OpenStreetMap została dołączona do Geoportalu Krajowego.

Dzisiaj główny kierunek działalności Stowarzyszenia to udzielanie wsparcia zarówno tym, którzy chcą dołączyć do grona edytorów OpenStreetMap, jak i tym, którzy chcą używać zgromadzonych w projekcie danych. Obecnie – po prawie rocznej procedurze, dziesiątkach przetłumaczonych stron dokumentów oraz wielu godzinach rozmów i ustaleń – Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska uzyskało status „Local Chapter” nadawanu przez fundację prowadzącą projekt OpenStreetMap, który upoważnia do reprezentowania projektu na terenie Polski.

Globalny projekt OpenStreetMap został zapoczątkowany w 2004 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie na darmowe i otwarte mapy Londynu i okolic. Inicjator projektu, Steve Coast, zainspirowany sukcesem Wikipedii postanowił zapoczątkować podobny do niej projekt mający na celu utworzenie darmowej i ogólnodostępnej mapy całego świata. Coast założył, że jeśli dostarczy odpowiednie narzędzia to każdy będzie w stanie narysować mapę swojej najbliższej okolicy, a jeśli tak się stanie i do projektu dołączy odpowiednia liczba edytorów, uzyska w ten sposób dokładną i na bieżąco aktualizowaną mapę całego świata.
Pomysł spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, a liczba edytorów zaangażowanych w projekt zaczęła rosnąć lawinowo. Twórcy projektu kładą tak duży nacisk na aktualność mapy, że nowo otwierane odcinki dróg pojawiają się na niej dokładnie w chwili ich fizycznego otwarcia dla ruchu. Społecznościowy charakter projektu przejawia się też w tym, że na mapach dodawane są obiekty, które trudno jest znaleźć w projektach komercyjnych, takie jak hydranty, drogi pożarowe w lasach, parkingi rowerowe, gniazda bocianie, defibrylatory czy ułatwienia w ruchu dla osób niepełnosprawnych.
Obecnie w projekcie zarejestrowanych jest prawie 7,5 miliona edytorów. Każdego dnia około 8 tysięcy z nich wprowadza średnio 80 tysięcy zestawów zmian do bazy danych, która zawiera już ponad 7 miliardów punktów.

Źródło: Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS