Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-27| Geodezja

Jak cyfryzować geodezję w nowej perspektywie?

W unijnej perspektywie 2021-2027 na ogólnopolskie projekty cyfryzacyjne wstępnie przewidziano 2 mld euro. Na ile z tej kwoty może liczyć geodezja?


Jak cyfryzować geodezję w nowej perspektywie? <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Środki te będą rozdysponowane w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC). FERC ma być następcą Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC) o wartości 9,7 mld zł. Przypomnijmy, że w ramach tego przedsięwzięcia zrealizowano kilka wielomilionowych projektów z zakresu e-usług dla geodezji i GIS, choćby prowadzone przez GUGiK inicjatywy ZSIN faza II, CAPAP oraz K-GESUT. Branża geodezyjna pośrednio czerpała korzyści także z programu budowy sieci szerokopasmowych, z czym wiązały się liczne zlecenia na geodezyjną obsługę inwestycji.

Czy w ramach FERC również przewidziano środki na geodezję? Rząd przedstawił właśnie założenia tego programu – ich konsultacje potrwają do 25 maja.

Szybki internet trafi pod strzechy

W dokumencie znajdziemy tylko pojedyncze wzmianki o geodezji, nie brak w nim jednak priorytetów, w które może się dobrze wpisywać ta branża. Podobnie jak w poprzedniej perspektywie rząd chce kontynuować budowę sieci szerokopasmowych. FERC będzie wspierał inwestycje z zakresu budowy, rozbudowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Szybki internet będzie doprowadzany nie tylko do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, ale także do urzędów, szkół, szpitali czy instytucji kultury.

E-usługi także dla geodezji

Kolejnym priorytetem programu będzie zwiększenie jakości i dostępności e-usług publicznych. Tu jako priorytet rząd wymienia usługi z zakresu zdrowia, finansów czy sprawiedliwości, pada też jednak kwestia danych przestrzennych. „W obszarze rozwoju infrastruktury danych przestrzennych w ramach FERC możliwa będzie budowa nowych i rozbudowa istniejących e-usług oraz pozyskanie i opracowanie danych przestrzennych np. modeli 3D, danych wysokościowych, danych topograficznych. W ramach RPO [regionalnych programów operacyjnych – red.] będą mogły być realizowane projekty z zakresu cyfryzacji powiatowego i wojewódzkiego zasobu geodezji. Wnioski o dofinansowanie dla tych projektów będą wymagały pozytywnej opinii Głównego Geodety Kraju (GGK). Projekty z zakresu infrastruktury informacji przestrzennej leżącej w zakresie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego będą mogły być realizowane bez potrzeby uzyskania opinii GGK” – czytamy w dokumencie.

Ważnym obszarem wsparcia ma być także cyfryzacja procesów administracyjnych, dzięki czemu poszerzy się zakres spraw możliwych do załatwienia on-line. „Szczególny priorytet uzyskają projekty, których rezultaty umożliwią integrację poszczególnych, istniejących już e-usług obszarowych, w kompleksowe procesy. (…) Interwencja obejmie działania ukierunkowane na konsolidację i standaryzację usług cyfrowych przede wszystkim poprzez ich integrację w ramach nowoutworzonych lub rozwijanych horyzontalnych, centralnych platform internetowych” – czytamy w rządowym dokumencie.

W ramach FERC przewidziano ponadto wsparcie projektów, których priorytetem będzie zwiększenie dostępności danych publicznych o wysokiej wartości, a także stworzenie narzędzi umożliwiających dostęp do takich danych w czasie rzeczywistym. „Program zakłada działania zwiększające otwartość oraz poziom ponownego wykorzystania danych z zasobów kultury, nauki i administracji. Wsparcie będzie udzielane również na budowę i udostępnianie rozwiązań informatycznych do prowadzenia zaawansowanej analityki danych z wykorzystaniem nowych technologii” – napisano w projekcie programu FERC.

Więcej informacji o konsultacjach FERC można znaleźć na stronie www.polskacyfrowa.gov.pl.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS