Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-26| GIS, Mapy

GUGiK udostępnia więcej granic z PRG do pobierania

Uruchomiona pod koniec marca przez GUGiK usługa sieciowa WFS z danymi Państwowego rejestru granic została rozbudowana o kilkadziesiąt nowych warstw.


GUGiK udostępnia więcej granic z PRG do pobierania
GUGiK udostępnia więcej granic z PRG do pobierania

W pierwotnej wersji WFS umożliwiał pobieranie wektorowych danych dotyczących granic podziału administracyjnego, tj. granic: państwa, województw, powiatów, gmin, jednostek ewidencyjnych oraz obrębów. Po aktualizacji znajdziemy tu aż 48 warstw podzielonych na 7 grup tematycznych (ich oznaczenia odpowiadają pierwszym literom nazw grup):

  • Administracja – wspomniane wyżej granice podziału administracyjnego,
  • Komendy – obszary działania komend policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz obrony cywilnej,
  • Prokuratura – obszary działania prokuratur,
  • Rejony statystyczne – granice rejonów i obwodów statystycznych,
  • Sądy – obszary działania sądów,
  • Urzędy – obszary działania archiwów państwowych, urzędów i izb skarbowych, nadleśnictw, regionalnych dyrekcji lasów państwowych, zarządów gospodarki wodnej oraz urzędów morskich,
  • Wody – granice pasów nadbrzeżnych, ochronnych i technicznych, morskie linie brzegowe, linia podstawowa morza terytorialnego RP, porty i przystanie morskie, redy, granice morza terytorialnego RP oraz wyłącznej strefy ekonomicznej.

Adres usługi WFS z PRG pozostaje bez zmian (link).

O usłudze WFS

WFS (Web Feature Service) jest usługą przeznaczoną do pobierania danych w postaci wektorowej na podstawie kryteriów zdefiniowanych przez użytkownika. Formatem służącym do przekazywania danych jest w jej przypadku Geography Markup Language (GML). Usługi WFS są powszechnie obsługiwane przez wiele aplikacji GIS-owych, w tym np. QGIS, ArcGIS czy GeoMedia.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS